سازمان پدافند غیر عامل ایران درباره بدافزار 'رجین' هشدار داد

حق نشر عکس a

سازمان پدافند غیرعامل ایران می‌گوید به "همه دستگاه‌ها و زیرساخت‌های اصلی کشور" درباره احتمال نفوذ بدافزار کامپیوتری رجین هشدار داده است.

محمدرضا فرجی‌پور، معاون فن‌آوری اطلاعات این سازمان امروز، شنبه ۸ آذر، به خبرگزاری مهر گفت که در شرایط فعلی به نظر می‌رسد "این ویروس در حال جمع‌آوری اطلاعات است و نه تخریب و حمله."

به گفته آقای فرجی‌پور "رهنمودهای کلی برای همه دستگاه‌های مرتبط و زیرساخت‌های اصلی ابلاغ شده که در مرحله هشدار باشند و حداقل امنیت را برای خودشان داشته باشند."

حدود یک هفته پیش شرکت سیمنتک، یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های امنیت کامپیو‌تری جهان اعلام کرد بدافزار سایبری پیچیده‌ای را کشف کرده که در نوع خود کم‌نظیر است.

سیمنتک گفت این بدافزار احتمالا توسط یک نهاد دولتی طراحی شده و به مدت شش سال به اهدافی در سراسر جهان حمله کرده است.

شرکت امنیت اینترنتی کاسپرسکی هم اعلام کرد که از دو سال پیش این بدافزار را ردگیری کرده و متوجه شده این برنامه "محیرالعقول" با طراحی بسیار پیشرفته خود حداقل به ۱۴ کشور از جمله ایران نفوذ کرده است.

یک روز بعد از اعلام خبر شناسایی بدافزار رجین، محمود واعظی وزیر ارتباطات ایران گفت که این وزارت‌خانه گزارشی از ورود ویروس رجین به ایران دریافت نکرده است.

اکنون معاون فن‌آوری اطلاعات سازمان پدافند غیرعامل ایران می‌گوید "اگر این ویروس وارد فاز اختلال یا تخریب شود و برای ما محرز شود که به دنبال این حملات، تهاجم سایبری در جریان است، به طور قطع اقدامات لازم صورت می گیرد و پاسخ به آن محکم خواهد بود."

بعضی کارشناسان رجین را شبیه بدافزار معروف استاکس‌نت دانسته‌اند، نرم افزاری که گفته می‌شد سازمان اطلاعاتی آمریکا و اسرائیل تولید کرده‌اند و به شبکه‌های کامپیوتری در ایران از جمله به نیروگاه هسته‌ای بوشهر نفوذ کرده بود.

مطالب مرتبط