گزارش ظریف از مذاکرات هسته‌ای در جلسه غیرعلنی مجلس

حق نشر عکس icana

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، در جلسه‌ای غیرعلنی به مجلس درباره مذاکرات هسته‌ای گزارش داده است.

امروز شنبه، ۸ آذر، آقای ظریف با حضور در مجلس، نمایندگان ایران را در جریان برخی از جزئیات مذاکرات هسته‌ای ایران و کشورهای ۱+۵ قرار داده و به سوالات آنها پاسخ گفته است.

حسن سبحانی‌نیا، از هیات رئیسه مجلس، گفته است: "در پایان جلسه غیرعلنی، نمایندگان از مذاکرات هسته‌ای دوره اخیر و ادامه یافتن آن اعلام حمایت و تاکید کردند که چنانچه به محورهای اصلی و خطوط قرمز پافشاری شود این اقدامات مورد حمایت خانه ملت خواهد بود."

با طولانی شدن مذاکرات هسته‌ای، برخی از محافظه‌کاران انتقادهایی را علیه محمدجواد ظریف مطرح کرده‌اند. هرچند موضع علنی مقام‌های عالی‌رتبه چون شخص آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، حمایت از مذاکره‌کنندگان ایرانی است.

رهبر ایران دو روز پیش گفت که با تمدید مذاکرت مخالف نیست. علی لاریجانی، رئیس مجلس نیز موضع مشابهی گرفته است.

حسن سبحانی‌نیا، عضو هیات رئیسه، پس از جلسه غیرعلنی با آقای ظریف گفته که اگر مذاکره‌کنندگان ایرانی مشی فعلی را ادامه دهند "قطعا این شیوه مورد حمایت مجلس خواهد بود."

با این حال برخی از نمایندگان تندرو و نزدیک به جبهه پایداری به تکرار انتقادات خود پرداخته و گفته‌اند آقای ظریف در جلسه غیرعلنی امروز حرف جدیدی بیان نکرده است. حسین نقوی حسینی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی، به ایلنا گفته است: "گزارش آقای ظریف همان چیزهایی بود که در رسانه‌های دیگر همیشه بیان می‌شد."

جواد کریمی قدوسی نیز به فارس گفته است: "گزارش وزیر خارجه به نمایندگان همانند همیشه کلی بود و در آن به محتوای مذاکرات هسته‌ای پرداخته نشد و این جلسه برای نمایندگان مؤثر نبود."

این نمایندگان پیشتر نیز از منتقدان آقای ظریف بوده‌اند. برخی از آنان در جلسه‌هایی با عنوان "دلواپسیم" وزیر خارجه را متهم کردند که از "حقوق هسته‌ای" ایران عقب‌نشینی کرده است.

آقای کریمی قدوسی به فارس خبر داده است که محمدجواد ظریف فردا هم برای پاسخگویی به سوالات نمایندگان درباره مذاکرات هسته‌ای در جلسه علنی حاضر خواهد شد.

مطالب مرتبط