وزیر بهداشت ایران: دولت از درمان مردم ناتوان است

حق نشر عکس ISNA
Image caption آمارهای رسمی نشان می‌دهد که در ایران در حال حاضر ۳۰۰ هزار نفر مبتلا به سرطان هستند.

وزیر بهداشت ایران گفته است "اگر دولت کل خلیج فارس را تبدیل به پول کند" باز هم از درمان مردم ناتوان خواهد بود.

خبرگزاری دانشجویان ایران گزارش کرده است حسن قاضی‌زاده هاشمی پیش از خطبه‌های نماز جمعه تهران با هشدار نسبت به افزایش سکته قلبی و مغزی در ایران اعلام کرد که ۲۰ درصد از ایرانیان به فشار خون مبتلا هستند.

وزیربهداشت ایران خواهان توجه مردم به لزوم پیشگیری از بیماری‌ها شد.

وزیر بهداشت دولت آقای روحانی از ایرانیان خواسته است که به مقدار و کیفیت غذای خود توجه کنند چرا که دولت امکان درمان همه بیماران را ندارد.

در همین حال نتایج یک پژوهش در ایران از دو برابر شدن درصد مبتلایان به دیابت در فاصله‌‌ای پنج ساله حکایت می‌کند.

خبرگزاری ایرنا نتایج پژوهشی را منتشر کرده است که نشان می‌دهد بیش از ۱۱ درصد از بزرگسالان ایرانی به دیابت مبتلا هستند و شیوع دیابت در طول پنج سال ۳۵ درصد افزایش داشته است.

در سال ۲۰۰۵، میزان شیوع دیابت ۱۶.۸درصد اعلام شده بود.

منوچهر نخجوانی، استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران با استناد به پژوهشی که درباره دیابت انجام شده به خبرگزاری رسمی ایران گفته است که نتایج این پژوهش همچنین نشان می‌دهد شمار مبتلایان به دیابت در سال ۲۰۱۱ (۹۰ خورشیدی) ۴ میلیون و پانصد هزار نفر بوده است.

آبان ماه امسال دکتر اسدالله رجب، رئیس انجمن دیابت ایران، شمار مبتلایان به دیابت در ایران را بیش از ۷ میلیون نفر اعلام کرده بود. او با اشاره به سه برابر شدن شمار مبتلایان به دیابت در ۲۵ سال گذشته، تعداد مبتلایان به دیابت در گروه سنی بالای ۲۰ سال را حدود ۱۱ تا ۱۳ درصد عنوان کرده بود. به گفته او این آمار در شهرهای بزرگ مانند تهران ۱۴درصد و در یزد و بوشهر ۱۶ درصد است.

بیماری دیابت یک نوع اختلال در سوخت و ساز بدن است که در آن انسولین به مقدار کافی در بدن وجود ندارد و یا انسولین موجود در بدن نمی‌تواند به درستی عمل کند و در نتیجه قند خون افزایش می‌یابد.

هشدارهای فعلی مقامات بهداشتی ایران در شرایطی است که در ماه‌های گذشته بحث گسترش بیماری سرطان مطرح شده است و برخی از آن به عنوان "شیوع چشمگیر" و "سونامی" سرطان یاد کرده‌اند.

رسول دیناروند، رئیس سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت ایران، آبان ماه امسال گفت سالانه ۸۵ هزار نفر در ایران به سرطان مبتلا می‌شوند و حدود ۳۰ هزار نفر نیز هر سال بر اثر ابتلا به سرطان می‌میرند.

او تاکید کرد که نیمی از موارد جدید ابتلا به سرطان اگر به موقع تشخیص داده شوند، قابل درمان هستند. آمارهای رسمی نشان می‌دهد که در ایران در حال حاضر ۳۰۰ هزار نفر مبتلا به سرطان هستند.