جلسه سوال ۱۰۰ نماینده مجلس از ظریف به تعویق افتاد

حق نشر عکس AFP
Image caption در سوال نمایندگان از آقای ظریف از "خوشبینی" او به مقامات "فریبکار و غیرقابل اعتماد" غربی و آمریکایی انتقاد شده است

جلسه پاسخگویی وزیر امور خارجه ایران به سوالات ۱۰۰ نماینده مجلس درباره مذاکرات هسته‌ای که قرار بود امروز یکشنبه ۹ آذر برگزار شود، تا زمان نامعلومی به تعویق افتاده است.

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا، با توافق جواد کریمی قدوسی، از طراحان سوال و محمدجواد ظریف، سوالات در جلسه‌ای که زمان آن در آینده مشخص خواهد شد، مطرح می‌شود.

آقای کریمی قدوسی، دیروز شنبه و بعد از جلسه غیرعلنی وزیر امور خارجه با نمایندگان گفته بود که آقای ظریف امروز یکشنبه هم برای پاسخ دادن به ۷ سوال نمایندگان در صحن علنی مجلس حاضر می‌شود.

به گفته این نماینده اصولگرا، آقای ظریف خود "اصرار داشت که امروز در مجلس حاضر شود" اما علی لاریجانی، رئیس و هیئت رئیسه مجلس "اکراه داشتند که او دو روز پشت سر هم به مجلس بیاید".

با طولانی شدن مذاکرات هسته‌ای ایران و کشورهای ۱+۵ و تمدید دوباره آن، برخی از محافظه‌کاران انتقادهایی را علیه وزیر امور خارجه مطرح کرده‌اند.

به گفته آقای کریمی قدوسی، "دلیل نادیده گرفتن مصادیق حقوق هسته‌ای ملت ایران در توافقنامه ژنو" یکی از سوالاتی است که قرار است در جلسه علنی با وزیر امور خارجه ایران مطرح شود.

انتقاد گروهی از اصولگرایان از عملکرد وزیر امور خارجه ایران در مذاکرات هسته‌ای در حالی صورت می‌گیرد که آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر ایران، در تازه‌ترین اظهاراتش صراحتا از مذاکره‌کنندگان حمایت کرده است. هر چند که او باز هم بر بی‌اعتمادی‌اش به آمریکا و طرف‌های غربی تاکید کرده است.

با وجود تعویق طرح سوال تا زمانی نامعلوم در آینده، آقای کریمی قدوسی تاکید کرده که "این سوال هرگز از دستور کار خارج نمی شود".

او در پاسخ به پرسش خبرنگاران در مورد به تعویق افتادن چند باره این سئوال، گفت: "همان طور که دولت تمدید می‌کند، ما هم تمدید می‌کنیم".

روز شنبه ۸ آذر آقای ظریف در جلسه‌ای غیرعلنی نمایندگان مجلس را در جریان جزئیات مذاکرات هسته‌ای ایران و کشورهای ۱+۵ قرار داد و به سوالات آنها پاسخ گفت.

بعد از آن جلسه حسن سبحانی‌نیا، عضو هیئت رئیسه مجلس گفت: "در پایان جلسه غیرعلنی، نمایندگان از مذاکرات هسته‌ای دوره اخیر و ادامه یافتن آن اعلام حمایت و تاکید کردند که چنانچه به محورهای اصلی و خطوط قرمز پافشاری شود این اقدامات مورد حمایت خانه ملت خواهد بود."

مطالب مرتبط