بررسی روزنامه های صبح یکشنبه تهران - نهم آذر

روزنامه های امروز صبح تهران خبر تبرئه حسنی مبارک از اتهاماتی که یک بار به صدور حکم اعدام وی انجامیده بود را با اهمیت دیده به معنای نادیده گرفتن انقلاب مردم مصر دانسته اند. مشکلات سیاست داخلی دولت روحانی، اثرات کاهش بهای جهانی نفت و موضوع پس دادن نشانه شوالیه دولت فرانسه توسط حسین علیزاده موسیقدان از دیگر مطالب این روزنامه هاست.

حق نشر عکس etemad
Image caption تیتر و کارتون صفحه اول مردم سالاری

فضل الله یاری در تحلیل خبر تبریه حسنی مبارک از اتهامات قبلی در سرمقاله ابتکار نوشته: تا همين سه سال پيش مردي بر تخت حکومتش نشسته بود که سي سال تمام هيچ کاري به جز حکومت نکرده بود. او اگر چه در هيئت يک قهرمان ملي به کاخ رياست جمهوري پاي گذاشته بود، اما سي سال بعد جز شبحي از آن قهرمان با خود نداشت که آن را برداشت و با بالگردهاي ارتشي که هنوز روساي آن به وي وفادار بودند از شهر پررمزوراز قاهره گريخت.

به نوشته این مقاله: داستان مخالفت ها و اعتراضات را با آتش پاسخ دادن نيز نقشي است که تاريخ براي همه ديکتاتورها نوشته است و حسني مبارک نيز، اگر چه عنوان رئيس جمهور را با خود يدک مي‌کشيد و نامش را با لطايف الحيل از صندوق آراي انتخابات بيرون مي‌کشيد، در برابر اعتراضات مردم اش همان نقش را برعهده گرف تا سرانجام .

مردم مصر اما 17 شبانه روز تمام در خيابان ماندند و در ميدان ها چادر زدند تا دوره جديدي را فارغ از سايه ديکتاتوري تجربه کنند.

در ادامه این مقاله آمده: او روز گذشته از اتهام کشتار مردم مصر تبرئه شد و رئيس جمهور بعد از سرنگوني او، اين روزها در معرض صدور حکم اعدام قرار دارد. اين هم از عجايب ديگر اين سرزمين پر رمزوراز است که در حکومتي که ديگر حکومت ديکتاتور نيست، ديکتاتور تبرئه و انقلابي مخالفِ او حبس مي‌شود.

سرمقاله ابتکار در نهایت اشاره کرده که: اما گويي حسني مبارک در آخرين حرکت شطرنج خود اشتباه همه ديکتاتورها را تکرار نکرد. او نه مانند شاه ايران در غربت خواهد مرد، نه مانند صدام حسين تصوير مردي کثيف، پشمالو و ذليل در عمق گودالي از خود به جا خواهد گذاشت و نه همچون دوستش قذافي آخرين لحظات زندگيش به جوانکي التماس خواهد کرد که تنش را به نيش چاقو پاره پاره نکند. او تصميم گرفت در کشورش محاکمه شود و بميرد. شايد تاريخ به همين خاطر يک نمره به او ارفاق کرده است.

مبارکه؟ یا میمونه

پوریا عالمی در ستون طنز شرق با یک فورمول بندی ریاضی به این نتیجه رسیده که مبارک تبرئه شد، با توجه به این‌که مبارک دیکتاتور بود ، یعنی دیکتاتور تبرئه شد. پس در نتیجه دیکتاتور و مبارک یعنی آزادی. پس تبرئه دیکتاتور یعنی آزادی و آزادی دیکتاتور یعنی مبارک. از طرفی آزادی مبارک یعنی دیکتاتوری و دیکتاتوری مبارک یعنی آزادی.

به نوشته این طنزنویس: پس نتیجه گرفتیم آزادی دیکتاتور مبارک است و آزادی مبارک مبارک است پس در کل مبارک است. اما اگر کسی بگوید آزادی دیکتاتور میمونه. مساله جواب دیگری دارد.

متاسفانه ممکن است به میمون توهین شده باشد. ولی نظر من این نبود که دیکتاتور میمون است چون میمون حیوان دموکراتی است و موزش را یا با دیگران قسمت می‌کند یا اجازه می‌گیرد و موز دیگران را بر می‌دارد. پس من منظورم این بود که آزادی دیکتاتور میمونه. چون میمون یعنی یُمن و برکت داره. چون وقتی یک دیکتاتور آزاد باشد یا آزاد شود می‌توان گفت جهان دارد به سمت آزادی پیش می‌رود پس مبارکه.

خطاب به هاشمی رفسنجانی

حسین شریعتمداری در مقاله امروز خود در کیهان به سخنی از هاشمی اشاره کرده که به تحسین از این گفته رهبر پرداخته بود که رای مردم حق الناس است و باید حفظش کرد. هاشمی اضافه کرده بود سخن رهبر را هم پیش از انتخابات و هم در جریان آن و هم در جریان شماردن آرا باید ملاحظه کرد

مدیر کیهان با اشاره به این که در تاریخ سی و چند ساله جمهوری اسلامی، تنها موردی که یک جریان سیاسی در پی نادیده گرفتن رأی مردم بوده و دست به خیانت در حق‌الناس زده است، اصحاب و عوامل فتنه ۸۸ بوده‌اند

نماینده ولی فقیه مدعی شده که نوشته: هشدار و تاکید رهبر درباره حق‌الناس بودن رأی مردم قبل از دیگران و مهمتر از همه

مخاطبان ویژه نیز دارد.

در ادامه یادداشت کیهان به طعنه آمده: انتظار آن است آقای هاشمی‌ در توصیه هر از چندگاه خود درباره «حق‌الناس دانستن رأی مردم» به نمونه بارز و غیرقابل انکار این حق‌کشی، یعنی خیانت به رأی مردم از سوی اصحاب و عوامل فتنه ۸۸ نیز اشاره کرده و آنان را از تکرار آن خیانت بزرگ نهی کنند و البته، کسان دیگری را هم که با اصحاب فتنه همراهی و همخوانی کرده بودند به توبه تشویق فرمایند.

حق نشر عکس jamshidi
Image caption کارتون نازنین جمشیدی، شهروند

در ستايش سازش

احسان کیانی در مردم سالاری نوشته سرانجام پنجمين کليد روحاني، قفل وزارت علوم را گشود. علی مطهري که هم‌چون هميشه صريح و صادقانه سخن مي‌گفت؛ مجلس را متهم نمود که در صورت رأي موافق به فرهادي، دوگانه عمل نموده زيرا با منطق اصول‌گرايي مي‌بايست وي را همچون گزينه‌هاي پيشين رد کند. او گفت:«معلوم مي‌شود که درد مجلس فتنه نيست بلکه اين است که وزارت علوم بايد تحت تسلط ما باشد و خلاصه مجلس و اصولگرايي به معامله متهم مي‌شود» اما آيا معامله‌اي صورت گرفته و اگر چنين بوده، به راستي امر مذمومي رخ داده است؟

نویسنده این مقاله پرسیده: اين سياست‌ورزي را چگونه بايد تحليل نمود؟ محافظه‌کاراني چون لاريجاني حاضرند براي اصلاح امور و اجتناب از تنش، سازش پيشه سازند حال آن‌که اصولگرايان هم‌چنان که از نامشان هويداست بر سر اصول خويش معامله نمي‌کنند. همين مساله موجب شد که دو وزير پيشنهادي بعدي که از نظر گرايش سياسي تفاوت زيادي با فرجي‌دانا نداشتند؛ از سوي اصول‌گرايان طرد شوند. با اين حال بهانه آنان براي عدم رأي اعتماد همچنان حضور در فتنه بود.

سرمقاله مردم سالاری در تحلیل کلان به این جا رسیده که : همان‌طور که مطهري گفت؛ مساله فراتر از فتنه بود. تفاوت اصلي فرهادي با گزينه‌هاي پيشين در اين بود که وي از حلقه مديريتي وزارت علوم در دوران اصلاحات نبود.. او که وزير علوم دولت چهارم و وزير بهداشت دولت هفتم بوده؛ از نظر گرايش سياسي نيز به اصلاح‌طلبان ميانه‌رو نزديک‌تر است. به همين دليل اصول‌گرايان مجلس راضي به وزارت او شدند و اين خود معامله‌اي آشکار است. و منافاتي با کنش‌هاي سياست‌ورزانه در مسائل داخلي ندارد. با هم روراست باشيم.

صادق زيبا كلام هم در مقاله ای در اعتماد با اشاره به گلایه اصلاح طلبان از دولت روحانی به جهت عوض نشدن برخی از فرمانداران دوره احمدی نژاد نوشته اين انتظار كه آقاي روحاني تمام مسوولان دوره آقاي احمدي‌نژاد را از پست‌هايي كه در اختيار دارند، جابه‌جا كند انتظاري غير واقع‌بينانه است. قطعا كسي از اصلاح‌طلبان دوست ندارد تا رويه‌هاي دولت‌هاي نهم و دهم در دولت يازدهم هم تكرار شود. آقاي احمدي‌نژاد و نيروهاي او بسياري از افراد و مديران را تنها به اين دليل كه در زمان آقاي هاشمي‌رفسنجاني يا آقاي خاتمي داراي سمت بودند، از خدمت خارج كردند و اين رويه ضربات بسيار سنگيني به فرآيند توسعه كشور زد.

این استاد دانشگاه با اشاره به تجربیات خود در جریان سفر به شهرستان ها نوشته: اين يك پاسخ كلي به انتقادات هواداران دولت يازدهم درباره مسائل مربوط به سياست داخلي است. اما در مقابل وقتي وارد جزييات مي‌شويم، مشخص مي‌شود مشكل فقط اين نيست كه مديري تنها در زمان احمدي‌نژاد مسووليت داشته است. مساله اصلي اين است كه عموما با يك‌سري ارزيابي‌هايي معلوم مي‌شود كه تعداد قابل توجهي از اين افراد، مديران توانمند و كارآمدي نبوده‌اند. برخي مديران با همان نگرش دولت‌هاي نهم و دهم در دولت يازدهم به رتق و فتق امور مشغول هستند.

مقاله اعتماد معتقد است: سر منشأ همه اين مسائل هم موضوع وزارت كشور است كه براساس يك توافق نانوشته بين رييس‌جمهوري و رييس مجلس به آقاي رحماني فضلي سپرده شده است. آن‌طور كه به نظر مي‌رسد دولت با سپردن سكان وزارت كشور به اصولگرايان، در پي اين بوده كه مجلس نيز در خصوص مسائل سياست داخلي همكاري و همراهي بيشتري با دولت يازدهم داشته باشد. اما گذر ايام و جريانات پيش آمده بر سر وزارت علوم مشخص كرد كه به هر حال اين توافق چندان هم تاكنون پايدار نبوده است و قسمت زيادي از مجلس ميلي براي پايدار ماندن بر این توافق نداشتند.

حق نشر عکس etemad
Image caption تیتر و عکس صفحه اول اعتماد

مدالی که پس داده شد

اعتماد با اشاره به خبر پس دادن نشان شوالیه ای که برای حسین علیزاده نوازنده و آهنگساز فرستاده شده بود که تیتر اول این روزنامه هم هست - در سرمقاله خود به دلایل وضعیت ناگوار موسیقی پرداخته و نوشته: مشكل اصلي به جامعه ایرانی برمي‌گردد كه هنر و به ويژه موسيقي جايگاه بايسته و شايسته خود را در ميان مديريت جامعه پيدا نكرده است و به همين دليل هم هنرمندان ايراني كه برخي از آنان حتي با معيارهاي جهاني هم در مراتب بالا هستند قدرشان شناخته نمي‌شود و در پي همين مشكل جوايز و نشان‌هاي هنري ناب كه فارغ از ملاحظات سياسي باشد در جامعه ما وجود ندارد.

به نوشته این مقاله: یک نمونه را مي‌توان شكاف ميان واكنش مردم و صاحبان قدرت در جريان فوت آقاي پاشايي ديد. نمونه ديگر در فقدان جوايز هنري و ادبي كه به گرايش‌هاي سياسي آلوده نباشد از جمله جايزه جلال آل احمد و تا حدودي هم جشنواره فيلم فجر است كه نمي‌توانند با جوايز ناب هنري رقابت كنند و بيشتر به محلي براي توزيع جوايز ميان دوستان همفكر تبديل شده‌اند. بنابر اين تا وقتي كه نشان‌ها و جوايز داخلي از اعتبار حرفه‌يي برخوردار نشوند گرايش به جوايز خارجي زياد خواهد بود .

اعتماد در نهایت به این نتیجه رسیده که : هميشه اين خطر وجود دارد كه با شرايط فعلي جوايز خارجي نيز معناي سياسي هم پيدا كنند. در طرف ديگر ماجرا يعني جايزه‌دهندگان خارجي هم مشكل سياست‌زدگي وجود دارد. البته نه در همه موارد. براي نمونه تعلق گرفتن جايزه اسكار به فيلم آقاي فرهادي معناي خاصي جز بالا بودن كيفيت فيلم نداشت يا پيدا نكرد. ولي برخي از جوايز ممكن است به گونه ديگري تعبير شوند حتي اگر به افراد شايسته داده شوند

نشان های دیگر

سوشیانس شجاعی فرد در ستون طنز شهروند نوشته: خبر اول این‌که حسین علیزاده آهنگساز و موسیقیدان کشورمان نشان شوالیه سفارت فرانسه را نپذیرفته. این حرکت آقای علیزاده ما را به این فکر انداخت که در تدارک یک نشان وطنی به جای شوالیه باشیم.

نشان داش مشدی: (حوزه اجتماعی)؛ ویژگی‌های افراد واجد شرایط: لوطی، با مرام، بچه محله سيدنصراالدین!آش مهدی خور (خوردن‌اش از سایر‌آش فروشی‌های تجریش پذیرفته نیست)، جگرخوار! (خوردن دل و جگر در محله کشتارگاه – فرهنگسرای فعلی! - امتیاز مثبت دارد)،

نشان خیلی آقایی: (حوزه رفاقت)؛ ویژگی‌های افراد واجد شرایط: آقا، خیلی آقا، داشتن عکس با کت‌وشلوار نقره‌ای پارچه براق، داشتن پشت مو یا ریش داریوشی یا موی سشوار شده با ارتفاع ٨ سانت! داشتن قبض پرداخت‌های خیریه. گواهی بردن بار حداقل پنج پیرزن!

نشان همان همیشگی: (حوزه فرهنگ و هنر)؛ ویژگی‌های افراد واجد شرایط: موی بلند، ناخون دراز (برای زدن گیتار) روی سیاه، واه و واه و واه! اتمام خواندن کتاب در جست‌وجوی زمان از دست رفته، اتمام خواندن کلیدر، خواندن کامل صد‌سال تنهایی، ناتور دشت و حداقل ٥ مجموعه شعر از شاملو (تظاهر به خواندن کتاب‌های مذکور نیز مورد پذیرش است). گواهی حضور در پنج کافی‌شاپ معتبر یا آموزشگاه غیرمعتبر، داغی پاکت‌های سیگار (مخصوصا بهمن کوچیکا!). به همراه داشتن گردن‌آویز و انگشتر نیم‌کیلویی الزامی است.

حق نشر عکس etemad mozafari
Image caption کارتون فیروزه مظفری، اعتماد