بررسی روزنامه های صبح تهران؛ دوشنبه دهم آذر

روزنامه های امروز صبح در عنوان های اصلی خود از بالا رفتن بهای ارزهای خارجی و بازگشت به دوران احمدی نژاد نوشته و در مقالاتی آن را تحت تاثیر تعویق توافق های هسته ای و هم کاهش بهای جهانی نفت دیده اند.

واکنش های مخالف با طرح اعدام اسیدپاشان، مقالاتی در تقبیح تبرئه حسنی مبارک در مصر، گزارش ها و مقالاتی درباره لزوم آمادگی نظامی و خوش بین نبودن به مذاکرات هسته ای از جمله دیگر مطالب این روزنامه هاست.

نفت یا وین؛ کدام‌ بازار را بهم ریخت

حق نشر عکس press
Image caption تیتر و عکس صفحه اول شهروند

علی دادپی در گزارش اصلی جهان صنعت نوشته: آیا کاهش بهای نفت باعث افزایش نرخ ارز شد یا تمدید مهلت رسیدن به توافق هسته‌ای در وین؟ کاهش درآمدهای ارزی کشور در کنار عدم قطعیت موجود باعث تغییرات بازار ارز شده‌اند ولی اینها لزوما خبر بدی برای کشور نیست.

به نوشته این کارشناس اقتصادی آنچه باعث می‌شود ناظران اقتصادی تحولات بازار ارز را جدی بگیرند تحولات بازار بورس است. برای سرمایه‌گذار متوسط ایرانی و خانوارهایی که سرمایه‌های ریالی خود را در پی افزایش شاخص در تابستان و اوایل پاییز به سهام تبدیل کرده‌اند این کاهش ارزش بازار خبر خوبی نیست. برای سرمایه‌گذاران افق اقتصادی کشور در حال تغییر است و آنها با تغییر اجزای سبد سرمایه‌گذاری‌شان به شکل‌گیری افق جدید واکنش نشان می‌دهند.

جهان صنعت تاکید کرده که: مهم‌ترین رویدادهای موثر در تغییر افق اقتصادی کشور در عرصه روابط بین‌الملل و در بازار نفت روی داده‌اند. یک هفته بعد از مذاکرات هسته‌ای در وین ایرانیان مانند بسیاری از شهروندان کشورهای صادرکننده نفت می‌دانند اوپک سقف تولیدات خود را تغییر نخواهد داد. عدم قطعیت موجود در بازار سرمایه‌گذاری به دلیل تحریم‌های موجود اقتصادی و روند فعلی مذاکرات برای پایان دادن به آنهاست.

علی قنبری در اعتماد نوشته: در حساسیت بازار ارز همین بس كه با هر اتفاقی، دچار نوسانات شدید می‌شود؛ نوساناتی كه بیش از هر موردی در این بخش از اقتصاد ایران، وابسته به مسائل سیاسی است. طی چند روز اخیر كه مذاكره‌كنندگان ایرانی در تلاش برای رسیدن به توافقی جامع بر سر موضوع هسته‌یی ایران بودند، بازار ارز نیز خود را برای تاثیرپذیری از هر تصمیمی در این دور از مذاكرات آماده ساخت.

نویسنده با اشاره به این که كمی بعد از اعلام نتیجه مذاكرات هسته‌یی، اثرات این تصمیم در بازار ارز نمود یافت. البته شاید بتوان دلیل آن را انتظاراتی دانست كه قبل از اتمام مذاكرات هسته‌یی و پیش‌بینی‌هایی دانست كه در مورد توافق ایران با گروه ١+٥ صورت می‌گرفت و انجام نشد و بازار ارز را ملتهب ساخت.

نویسنده معتقد است یكی از ابزارهایی كه می‌تواند در بازار ارز نقش مهمی داشته و در تنظیم آن بیشتر از هر نهاد تصمیم‌گیر دیگر موثرتر عمل كند، بانک مرکزی است. مگر غیر از این است كه ایجاد تقاضاهای مصنوعی و التهاب در بازار ارز از عوامل بالا رفتن قیمت ارز است؟ امری كه جلوگیری آن می‌تواند از سوی بانك‌ها كنترل شود.

حمیدرضا طهماسبی پور در مقاله ای در صفحه اقتصادی شهروند به تحلیل گران و بازارشناشان اشاره کرده که پیش بینی هایشان در مورد نرخ ارز غلط از کار در آمد و درست روزی که کاهش نرخ دلار را پیش بینی کرده بودند بازار بدترین هیجان را نشان داد.

نویسنده معتقد است که وضعیت پیچیده است و بسیاری آماده رفتارهای هیجانی شده اند، همه از مشکل دولت می‌گویند و به گونه‌ای تحلیل می‌کنند که انگار دولت جزیره ای در این کشور است که مسایل و اقدام‌هایش به خودش مربوط است! حال آنکه این گرفتاری دولت یعنی گرفتاری ملت و مردم که می‌تواند بحرانی برای زندگی تمام ایرانی‌ها و کشورباشد.

مقاله شهروند سپس تاکید می کند بالا رفتن دوباره دلار در ایران مفهوم ساده ای دارد؛ موج جدید گرانی! در این حوزه همه از دولت می‌گویند و برخی معتقدند دولت برای جبران کسری بودجه اش اقدام به بالا بردن قیمت ارز کرده است و همان راهی را می‌رود که دولت قبل می‌رفت. بد نیست بپرسیم، با بالا رفتن نرخ ارز محبوبیت دولت به کجا می‌رسد؟

و خلاصه این که: اقتصاد ایران بحران زده است؛ همچون زمین سوخته تحویل دولت یازدهم شد و در آن، سطح زندگی مردم پایین آمده بود و دیگر منابعی هم برای جبران نبود. تحریم هایی که کاغذ پاره می خواندند به اوج رسیده بود و حالا با دیپلماسی فعال دولت، در مسیر بهبود شرایط هستیم. اما در این میان جنگ پشت پرده کشورهای خاص علیه عدم توافق ایران با غرب هم هست.

سعودی و دشمنی با ایران

حق نشر عکس press
Image caption تیتر و عکس صفحه اول دنیای اقتصاد

سینا خسروی در سرمقاله مردم سالاری ضمن برشمردن خطرات و دشمن های ایران از سعودی یاد کرده و بعد از آمریکا به عنوان متحد قدیمی عربستان هم نام برده و آخرین این دشمنی ها که کاهش بهای جهانی نفت باشد پرداخته و نوشته همه این‌ها ابزارهای تاکتیکی عربستان برای حضور قدرتمندتر در این بازی خواهد بود که البته تن دادن به این روشها برای همه اعضای اوپک هم چندان بی دردسر نیست. پایین بودن قیمت نفت در میان مدت، رکود حاکم بر کشورهای صنعتی را به کشورهای صاحب نفت منتقل می‌کند.

نویسنده سپس یادآور شده که: در این بین ایران که شرایط رکودی منحصر بفردی را پشت سر می‌گذارد، متحمل زیان فزاینده ای از پایین بودن قیمت خواهد شد. بنابراین اگرچه می‌توان به آینده نفت خوش بین بود اما برای اینکه بتوان در تدوین استراتژی‌های پیشِ رو نقش پررنگ‌تری ایفا کرد، بایستی در کوتاه مدت برای تحکیم پل ارتباطی با عربستان تلاش نمود تا مانع تک روی‌هایِ تاکتیکی سعودی‌ها در عرصه اقتصاد و سیاست شد و در قوام بخشی به این ایده چه فاکتوری موثرتر از حضور سیاستمدار بزرگ کشورکه عربها حساب خاصی رویش باز می‌کنند.

مردم سالاری در نهایت به حساب ویژه ای اشاره کرده که باید روی کاریزمای هاشمی در میان اعراب باز کرد که پتانسیل متفاوتی برای سرعت بخشی به مذاکره خواهد داشت.

مهدی روزبهانی هم در سرمقاله ابتکار به همین موضوع پرداخته و اشاره کرده که دولت محمود احمدی نژاد منطق خاصی برای روابط ایران و عربستان نداشت و معمولا اقداماتی دفعی انجام می‌داد که نه تنها منفعتی برای ایران نداشت بلکه آینده روابط را بیشتر تیره و تار می‌کرد. مثلا زمانی که ولیعهد عربستان درگذشت عده ای به ظاهر خود سر، در اطراف سفارت این کشور در تهران شیرینی توزیع کردند.

به نظر نویسنده: با روی کار آمدن دولت روحانی رویه ای متفاوت در پیش گرفته شد و با انتشار خبر سفر ظریف به عربستان این امید شکل گرفت که اختلافات کاهش پیدا می‌کند و دوکشور برای حل مشکلات پای میز مذاکره می‌نشینند و در نتیجه قدرت ایران و عربستان چتر سنگینی در منطقه باز می‌کند که امکان نقش آفرینی بازیگران خارجی را بسیار کم خواهد کرد. اما اتفاقات یک ماه گذشته و انجام نشدن این سفر به فرضیه بحران سعودی قوت بخشیده است.

ابتکار به موانعی اشاره کرده که جلو پای دستگاه دیپلوماسی کشور برای ارتباط با سعودی وجود دارد از آن جمله افراطیون دو طرف اختلافات مذهبی در حالی که منافع استراتژیک اقتضائات دیگری دارد. اما مادامی که ایران طرح بلند مدتی برای تعامل با عربستان، که در حال حاضر بحران سعودی را برای ایران به همراه آورده است، نداشته باشد؛ این بحران گسترش پیدا خواهد کرد.

این خانه بخشی از حافظه تهران است

محیط طباطبایی در پاسخ سووال اعتماد درباره تخریب خانه معروف به خانه سنگی ثابت در تهران گفته: كاخ حبیب ثابت بزرگ‌ترین خانه‌باغ تهران است و در واقع بخشی از حافظه و تاریخ محله جردن تهران محسوب می‌شود و حتی اگر هم فاقد ارزش تاریخی و معماری باشد از این حیث كه بخشی ازحافظه تاریخی این شهر و فضای شهری شهروندانش است باید حفظ و از ویران شدنش جلوگیری شود.

علیرضا افشاری فعال میراث فرهنگی هم گفته: تهران به عنوان پایتخت تمدن قدیمی و كهن ایران آنچنان كه باید نتوانسته است از هویت و بنا‌های تاریخی‌اش صیانت كند. به اعتقاد من این دست بنا‌ها باید به موزه‌یی بدل شوند. بنا‌هایی كه با ساختمان ورسای در پاریس مقایسه می‌شوند، این اهمیت و جایگاه را دارند كه موزه شوند.

سپیده سیروس‌نیا معاون میراث فرهنگی اما به اعتماد گفته: بیش از ٢٣٠٠ بنای تاریخی را در تهران شناسایی شده و ٧١٧ بنای ثبت ملی شده است. از سویی برای ثبت برخی از این بنا‌ها، مالكان آنها اجازه بازدید برای تشكیل پرونده نمی‌دهند. هر اثری ارزش‌ تاریخی و فرهنگی خودش را دارد برخی از آثار به دلیل رویداد‌هایی كه در آن رخ داده است اهمیت دارند برخی دیگر از آثار به اعتبار معماری متمایز‌شان مهم هستند و برخی از بنا‌ها به دلیل آدم‌هایی كه در آنها زندگی كردند مهم هستند و این موارد در تعیین اولویت ثبت ملی بنا‌ها مهم است.

سازمان مخوف

آبتین تیدره چی در ستون طنز ابتکار نوشته: شیراز واصفهان یک سری اقدامات برای مبارزه با سازمان مخوف یونسکو انجام شد اما در تهران تاکنون نسبت بهد یونسکو کم لطفی شده بود، اما خدا خِیر بدهد شهردار ومجموعه دور و وَرش را که در مقاطع حساس تاریخ، گازانبری عمل میکند، قبلاً گازانبری غیرت دینی مان را به سقف تورم دولت احمدی نژاد رساند، اینبار نیز در یک اقدام ضدامپریالیسمی دستور تغیر کاربری کاخ معروف به ثابت پاسال ایران را داده است تا با این عمل هرچیزی که با کشورهای استکباری شبیه باشد از درون خیابان آفریقا جمع کند.

اسیدپاشی و مجازات اعدام

حق نشر عکس press
Image caption کارتون محید ادیبی، جهان صنعت

مصطفی عابدی در سرمقاله شهروند به طرح چند تن از نمایندگان مجلس برای اعدام اسیدپاشان پرداخته و نوشته تلقی اسیدپاشی به‌عنوان یك جرم عمومی یك گام به پیش است و باید از آن دفاع شود. ولی درخصوص مجازات اعدام باید گمان نشود كه مجازات اعدام می‌تواند موجب كاهش جرم شود، همچنان كه این مجازات برای موادمخدر یا قتل هم لزوماً چنین نتیجه‌ای نداشته است. زیرا این‌گونه مجرمین برحسب عقلانیت و محاسبه سود و زیان تصمیم نمی‌گیرند.

نویسنده سپس پرسیده: آیا هر جرم حتی سنگینی را باید با مجازات اعدام همراه كرد، تبعات خاص خود را دارد كه نباید از كنار آن گذشت. ولی مهم‌تر از اعدام مجرم، تأمین هزینه‌های درمان و زندگی قربانی اسیدپاشی است، كه به نظر می‌رسد باید حداكثر هزینه ممكن را از مجرم گرفت و این هزینه از همه ثروت و حتی مستثنیات دین نیز اخذ شود.

مقاله شهروند سرانجام بدین جا رسیده که. نگرش پیشنهاددهندگان طرح‌های قانونی در زمینه جرم و مجازات بر اصول روشن و مستحكمی استوار نیست و به نوعی رفع كردن مسئولیت از دوش خود است، یک اصل در این طرح‌ها دیده می‌شود و این‌که گویی كه همه مشكلات را با جرم دانستن و تعیین حداكثر مجازات یعنی اعدام می‌توان حل كرد!

حمید متقی در سرمقاله فرهیختگان به سابقه تاریخی اعدام برای جلوگیری از گرانی و کاهش مشکلات اجتماعی و مجازات ها اشاره کرده و نوشته اگر کمی احساسات خود را کنترل کنیم، درخواهیم یافت که در این روایت رگه‌هایی از نوع تفکر عامه مردم در مواجهه با ناهنجاری‌های اجتماعی، مفاسد اقتصادی، سیاسی و... قابل مشاهده است. کافی است در مترو، تاکسی و اتوبوس درددلی درباره گرانی، بحران ارز، زورگیری، اعتیاد، اسیدپاشی و... مطرح شود، در اکثر قریب به اتفاق موارد به اظهاراتی درباره نبود برخورد قاطع و لزوم اعدام چهار نفر برای حل ریشه‌ای مشکل برخواهیم خورد.

به نوشته این روزنامه بعضی از اوقات این نگاه متاسفانه حتی در مباحث و تصمیمات تدوین‌کنندگان قانون‌های کیفری در کشور نیز تاثیرگذار بوده است؛ نگاهی که میزان تاثیرگذاری آن با مداقه در آمار شیوع بسیاری از جرائم که اتفاقا مجازات‌های بسیار سنگینی دارد، قابل سنجش است. اگر به خاطر داشته باشید حدود چند سال پیش پخش فیلم یک زورگیری در مناطق مرکزی پایتخت، افکار عمومی را جریحه‌دار کرد. آن ایام بسیاری از عوام و خواص خواهان برخورد قاطع با این جرم شدند. سرانجام هم در حکمی کم‌سابقه آن مجرمان به دار مجازات آویخته شدند.

مقاله فرهیختگان بدین جا رسیده که: به نظر می‌رسد مواردی مانند اسیدپاشی، علمای حقوق باید با توجه به تجربیات موفق کشورهای دیگر پیشنهاد مجازات‌های جایگزین را با دو ویژگی‌ بازدارندگی و داشتن قابلیت اجرا به دولت و مجلس ارائه دهند. همچنین به نظر می‌رسد که نگاه جامعه ما به عبارت «برخورد قاطع با ناهنجاری‌ها و جرائم» باید اصلاح شود.

پس شما چه کاره‌اید؟

حق نشر عکس press
Image caption کارتون محمد رضا ثقفی، شهروند

پدرام ابراهیمی طنزنویس شهروند بعد از نقل قول از وزیر بهداشت که گفته دولت نمی‌تواند همه مردم را درمان کند و مردم باید خودشان مراقب سلامتشان باشند پیش بینی کرده بقیه وزیران هم می توانند بر همین مایه بگویند:

وزیر ارشاد: وزارت ارشاد نمی‌تواند به تمام داستان‌هایی که جهت اخذ مجوز به دایره کتاب ارسال می‌شوند مجوز دهد. ملت غیور از فرصت شب یلدا برای تعریف کردن داستان‌هایشان برای یکدیگر استفاده کنند.

وزیر ورزش و جوانان: دولت نمی‌تواند همه مردم را جوان و شاداب کند. مردم خودشان از کرم دور چشم استفاده کنند. اگر همین حالا تماس بگیرند نیز یک عدد گن چاقی آقایان به صورت رایگان از ما دریافت می‌کنند.

وزیر امور خارجه: اینجانب به تنهایی نمی‌توانم هر روز برای بعضی روزنامه‌ها تیتر جور کنم. از دیگران خواهش می‌کنم تکانی به ماجرا بدهند.

وزیر کار و امور اجتماعی: به جهت کمبود منابع مالی، دولت نمی‌تواند تعداد بیشتری از مردم را بیمه کند. بنده از مادران گرامی درخواست می‌کنم با دعای خویش فرزندانشان را بیمه کنند.

وزیر راه و شهرسازی: دولت نمی‌تواند بین همه مناطق کشور جاده بسازد. اگر دلتان برای دوستان و آشنایان تنگ شده، تلفن و اینترنت را برای همین مواقع اختراع کرده‌اند.

مطالب مرتبط