بررسی روزنامه های صبح تهران؛ سه شنبه یازدهم آذر

روزنامه های امروز تهران همچنان از نقش سعودی در کاهش بهای نفت نوشته و کمبود بودجه دولت ایران و عوارض این کسری درآمد را برشمرده و به بررسی نتایج مذاکرات هسته ای پرداخته اند.

ابراز نگرانی از کشیده شدن جاده ای در جنگل ابر، نگاهی به روابط ایران و عراق به مناسبت سفر نخست وزیر آن کشور به تهران، انعکاس گزارش اجتماع مدیران خودروسازی های بزرگ آمریکا و اروپا در تهران در حالی که باید همچنان منتظر نتایج مذاکرات هسته ای بمانند از دیگر مطالب این روزنامه هاست.

مسایل اجتماعی از جمله اسیدپاشی به صورت یک پزشک رییس بیمارستان و فقر در خانواده ای که شش قلو در آن به دنیا آمده از جمله بخش های دیگر روزنامه های امروز است.

Image caption تیتر و عکس روزنامه جوان

فاطمه نورانی در گزارشی در جوان نوشته: کارگر گمرک است و از این که خداوند به وی شش فرزند داده شاکر است اما می گوید در حالت اغما به سر می برم به خاطر مشکلاتی که برای نگهداری از شش کودک با آن موجه هستم.

خبرنگار از ایرج قره گوزلو پدر هفت قلوهایی که یکی شان مرده به دنیا آمد می پرسد کسی از دولت با وی تماس گرفته است و وی جواب می دهد نه کسی اعلام حمایت و کمک نکرده و فقط صد نفری نامه نوشته اند که اگر یکی از بچه ها را به آن ها بدهیم حاضرند قبول کنند.

طرح انتخابات استانی

ابراهیم امینی در مقاله ای در فرهیختگان به طرح استانی شدن انتخابات مجلس اشاره کرده که در دستور کار نمایندگان قرار گرفته و یادآور شده که این طرح در چهار دوره مجلس مطرح بوده و هر بار به دلیلی به نتیجه نرسیده است.

به نوشته این نماینده سابق مجلس درباره مزایای این طرح می‌توان از کلان‌نگرشدن نمایندگانی که در سطح استانی برگزیده می‌شوند و به خانه ملت راه پیدا می‌کنند، نام برد زیرا فرض بر این است که در این سازوکار نمایندگان دیگر درگیر مسائل ریزمنطقه‌ای نمی‌شوند و از منظری منطقه‌ای به مقوله انتخابات نگاه نمی‌کنند یا دست‌کم چنین نگاهی ضعیف‌تر از اکنون خواهد شد که همین امر باعث می‌شود توان فکری نمایندگان و در مرحله بعد آرای آنان بیشتر معطوف به مصالح ملی شود و امور منطقه‌ای به‌طور تخصصی برای شوراهای محلی باقی بماند.

اما در عین حال مقاله فرهیختگان به این جا رسیده که: نمایندگان حلقه ارتباطی مردم حوزه انتخابیه با حاکمیت هستند و اگر مردم ساکن شهرستان‌های کوچک این حلقه ارتباطی را از دست بدهند، پیامدهای منفی‌ای برای کشور خواهد داشت؛ پیامدهایی که می‌تواند ابعاد سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و... داشته باشد و در راس آنها احساس ناخرسندی ناشی از دسترسی نداشتن به نماینده‌ای در حاکمیت.

داعش، عراق و ایران

همزمان با سفر نخست وزیر عراق به تهران محمد ایرانی در اعتماد نوشته: خطر تروریسم عراق را به‌شدت تهدید می‌كند. تنها دولتی كه به شكل جدی در كنار عراق ایستاده و از كمک های مختلف لجستیكی نظامی نیز دریغ نكرده، جمهوری اسلامی ایران است. مقامات عراقی به خوبی واقف هستند كه كشورشان همچنان در وضعیت نابسامان سیاسی - امنیتی به سر می‌برد.

سفیر سابق ایران در اردن در این مقاله تاکید کرده: آقای حیدرالعبادی به خوبی می‌داند كه كردها همچنان ساز عدم هماهنگی با دولت مركزی سر می‌دهند و طلبكارانه برخورد می‌كنند. اهل سنت نیز نمایندگان این طایفه در پارلمان گرچه در اقلیت هستند اما همچنان بیش از سهم خود مطالبات دارند. در عین حال، اوضاع امنیتی در گوشه و كنار عراق، نابسامان است.

سرانجام مقاله اعتماد به این جا رسیده که: آقای العبادی و دیگران حتما از خود سوال خواهند كرد تداركات اولیه داعش برای حضور در موصل و غیرموصل از كجا وارد شد؟ نفت استخراجی داعشی‌ها از حوزه‌های نفتی عراق و سوریه از چه مرزی به خارج منتقل و به فروش می‌رسد؟ تردد نیروهای این جریان به خارج از عراق و سوریه از پایانه‌های كدام كشور همسایه است؟ از این رو است كه نخست وزیر عراق اعتراف می‌كند ایران بهترین حامی امنیت در عراق است و حاضر نیست روابطش با تهران را خراب كند.

آن سوی مذاکرات هسته ای

حق نشر عکس na
Image caption کارتون محمدعلی رجبی، مردم سالاری

هارون یشایائی در مقاله ای در اعتماد نوشته حالا كه تب و تاب مذاكرات ایران و گروه ١+٥ در مساله استفاده صلح‌آمیز ایران از انرژی هسته‌یی فروكش كرده است و ماشین مذاكرات در شیبی آرام به سمت سرانجام كار و ختم به خیر شدن آن به پیش می‌رود، نگاهی به مخالفان پایان درگیری ایران خالی از لطف نیست.

نویسنده که تهیه کننده کلیمی سینماست به آخرین آمارگیری از مردم اسراییل قبل از كنفرانس وین ٢٠١٤ اشاره کرده که نشان می دهد ٨٠ درصد مردم اسرائیل از بنیامین نتانیاهو حمایت كردند و گفته‌اند كه با توافق جمهوری اسلامی ایران و گروه ١+٥ برای حل مشكل هسته‌یی ایران موافق هستند.

مقاله اعتماد به این نتیجه رسیده که: اگر این آمار درست باشد به این معنی است كه دولتمردان اسراییلی با تبلیغات فراوان و هیاهو توانسته‌اند مردم را بترسانند ولی برای مردم عادی حل مشكل هسته‌یی بین ایران و غرب موجب آسایش خاطر آنهاست نه تهدیدات دائمی نتانیاهو علیه جمهوری اسلامی ایران.

حسین شریعتمداری در یادداشتی دیگر درباره مذاکرات هسته ای و یک روز بعد از آن که مشاور بین المللی هر نوع مخالفت با مذاکرات را منع کرده نوشته: یک اصل پذیرفته و بارها آزمون شده در سیاست خارجی تاکید می‌کند سهم هر کشور را در عرصه بین‌المللی به اندازه و متناسب با اقتدار آن می‌دهند و میز مذاکره قبل از آن که محل تلاقی گفته‌ها و دیدگاه‌ها باشد، محل تلاقی قدرت‌هاست.

نماینده ولی فقیه در این روزنامه افزوده: اگر این تعبیر و تعریف از ماهیت واقعی مذاکرات هسته‌ای ایران و 5+1 را بپذیریم- که قابل نفی نیست - ناچارا به این نتیجه می‌رسیم که ادعای نگرانی آمریکا و متحدانش از احتمال تولید سلاح هسته‌ای در ایران، ارزش و اهمیتی فراتر از یک «بهانه» ندارد و نگرانی‌ واقعی حریف اقتدار روزافزون و پرشتاب ایران اسلامی در منطقه است و از «تحریم‌ها» به عنوان یک اهرم و حربه برای مقابله با این اقتدار بهره می‌گیرد و نه برای پیشگیری از حرکت جمهوری اسلامی ایران به سوی تولید بمب ‌اتمی!

یادداشت روز کیهان با نفی هر نوع امیدواری به مذاکرات نوشته راهکار این است که: ضمن ادامه مذاکرات به نتیجه گرفتن مطلوب از مذاکرات خوشبین نباشیم. این نگرش مانع از پیمودن راه‌های دیگر غفلت ورزیده و یا ضرورت آن را دستکم نادیده - بگیریم. دشمن اصرار دارد مذاکرات را به یک «جنگ فرسایشی» تبدیل کند و با بهره‌گیری از روش «کج‌دار و مریز» مسئولان را از چاره‌جویی در عرصه‌های دیگر بازدارد که متأسفانه در استفاده از این ترفند، چندان هم ناموفق نبوده است!

علی محقق در سرمقاله ابتکار نوشته: روزهای گذشته دلار خود را تا کمرکش ۳۶۰۰ تومان هم رساند، اما به سرعت و در کسری از یک هفته در مقابل واقعیت‌های مذاکرات هسته ای، بدیهیات علم اقتصاد و شرایط کلی بازار سر به زیر آورد و آنقدر قد خم کرد تا عصر دیروز به همانجایی رسید، که از آنجا آمده بود؛ حوالی ۳۴۰۰ تومان. در میانه هفته گذشته بازار زر هم مثل بازار ارز خود را برای واکنش هیجانی به مذاکرات وین مهیا کرده بود، اما کاهش قیمت‌های جهانی، بلافاصله سکه و گرم طلا با هر عیار و طرحی را سرجای خود نشاند تا گرد و خاک های چند روز اولیه پس از پایان مذاکرات، این یک قلم بازار را چندان دستخوش هیجان صعودی یا نزولی روز نکند.

نویسنده با طعنه از دولت پیشین یاد کرده و نوشته: به هرحال این بازار و اقتصاد در احتضار، از سال گذشته و با رفتن مهندس‌های اقتصاددان! سعی کرده است که به تدبیر و شاید صرفا با امید! دوباره روی پای خود بایستد و حداقل صورت خود را با سیلی سرخ نگهدارد و کمتر هیجان زده شود و البته کمتر هم وعده های خوشبینانه را باور کند. اما واقعیت این است که یک بیمار روحی روانی هرچقدر هم که مداوا شده باشد یا خود درمانی کرده باشد، باز هم رگه هایی از شرطی شدن را با خود دارد.

سرنوشت خانه ثابت

حق نشر عکس na
Image caption تیتر و عکس صفحه اول جهان صنعت

دو روز بعد از جنجالی که بر سر احتمال فروش خانه بزرگ ثابت در شمال تهران درگرفته که گویا قرارست ویران شود و به جای آن برجی سربرافرازد جهان صنعت نوشته: تصاویر ماهواره‌ای نشان می‌دهد که طی یکسال اخیر درختان کاج این بنا که شاید به راحتی خشک و از بین نمی‌روند، در اثر بی‌توجهی یا حتی تعمد، خشک شده است.

به نوشته جهان صنعت: برای بزرگ ترین خانه تهران که متعلق به صندوق بازنشستگی بوده و اینک در اختیار ریاست جمهوری است مجوزی برای بنا صادر نکرده است اما با توجه به متروکه شدن این بنا توسط نهاد ریاست جمهوری و پروژه‌های در دست احداث شرکت صبا میهن و رویکرد این شرکت در احداث برج‌های عظیم همانند پروژه ارگ تجریش، احتمال تخریب این بنا در آینده نزدیک و تبدیل آن به یک مجتمع تجاری اداری 9 طبقه وجود دارد.

این بار طبق قانون

محمد حسین روانبخش در ستون طنز مردم سالاری نوشته: هفت ماه پیش‌، شایع شد که قرار است نان‌گران شود و همین شایعه کافی بود که بعضی نانوایی‌ها به پیشواز بروند و نان را در اقدامی خودجوش‌گران کنند‌، اما بلافاصله رئیس شورای اصناف کشور خبر داد که نان «خودسرانه» گران شده و نباید چنین می‌شد‌... خوشبختانه هفت ماه بعد از آن داستان «نباید می‌شد‌« به «باید شود» تبدیل شد و بر اساس اعلام رسمی نان 30 درصد گران شد‌. نان باز هم گران شد؛ این بار طبق قانون! هر چند کم‌... گران شد؛ این بار طبق قانون! ماکارونی و روغن، مرغ و برنج و ماهی موز و کلم گران شد؛ این بار طبق قانون! نرخ کرایه‌ها هم این بار چون همیشه خیلی ستم‌گران شد؛ این بار طبق قانون!

به امید تدبیر در گلستان

در روزی که گزارش مطبوعات از اعتراض شدید علاقه مندان و فعالان به محیط زیست به کشیده شدن جاده در میان جنگل ابر حکایت دارد، حسین آخانی در اعتماد نوشته: می‌شود. ذكر مثال خیلی دشوار نیست. در ایرانی كه زمانی زیباترین چشم‌اندازهای طبیعی خاورمیانه را داشت به سرعت بسیاری از آنها را از دست داد. دریاچه‌ها و تالاب‌هایش خشک شدند. جنگل‌هایش نابود شدند و آسمانش شد جولانگه ریزگردان. آلودگی شهرهایش به حدی بالا رفت كه ركوردهای جهانی را در هم شكست.

به نوشته این مقاله: جاده‌هایش فراخ‌تر و فراوان‌تر شدند تا به كمک انرژی مفت نه تنها هر جنبنده‌یی را در مسیر خود له كنند بلكه خود و فرزندان خود را به طرفه‌العینی در لابه‌لایی آهن و آتش بزرگ‌ترین افتخار صنعتی كشور یعنی خودروسازی یا بكشند یا تا آخر عمر علیل و ذلیل كنند. پارك ملی گلستان مینیاتوری از این بی‌رحمی است. جایی كه فقط پنج صدم درصد مساحت خاك ایران را اشغال كرده است، زمانی نه چندان دور نزدیك ٢٠ درصد گونه‌های گیاهی ایران را در خود داشت.

مقاله اعتماد به افسوس نوشته پارکی كه در آن آهو و مرال با فاصله‌یی كم زندگی می‌كردند، امروز با بی‌تدبیری به جایی رسیده است كه شمار ماه‌های بدون آتش‌سوزی در آن هر سال كمتر و كمتر می‌شود. چندان دور از انتظار نیست كه مدیران به زودی به رسانه‌ها اعلام كنند كه خوشبختانه این ماه در گلستان آتشی نبود و امروز حیوانی زیر چرخ خودروها له نشد! به همین سادگی. مگر در تهران عادت نكرده‌ایم كه افزایش چند روز سالم به شهر شده است افتخار مدیران!ا

نحوه مدیریت بحران

حق نشر عکس na
Image caption کارتون سلمان طاهری، شهروند

شوسیانس شجاعی فرد در ستون طنز شهروند به خبر سکته شهردار رامسر در اثر فشار ناشی از مدیریت سیل این شهر اشاره کرده و نوشته ضمن آرزوی بهبودی برای شهردار مسئولیت‌پذیر رامسر، تصمیم گرفتیم امروز دنبال گمشده نازنینی بگردیم؛ مدیریت بحران در کشور.

اخبارگوی صداوسیما: با سلام خدمت شما بینندگان عزیز و ارجمند. تأخیر هفت ساعته مرا بپذیرید و ببخشید که اخبار ساعت چهار بعدازظهر ساعت یازده شب پخش می‌شود. بنده به علت گرفتار شدن در ترافیک ناشی از ریزش باران در برخی نقاط شهر هفت ساعت دیرتر سر کار رسیدم و اما مشروح خبرها: طوفان ‌هاشیکی میدوری با سرعت چهارصد کیلومتر موجب بروز تأخیر سه دقیقه‌ای در پروازها و نیز راه‌بندان اندکی در خیابان‌های توکیو شد. آگاهان سیاسی معتقدند این افتضاح باعث سقوط دولت ژاپن خواهد شد.

نحوه مدیریت بحران در اروپا: مدیر مربوطه هدایت نیروها را به عهده گرفته و در صورت عدم موفقیت استعفا می‌دهد.

نحوه مدیریت بحران در ژاپن: مدیر مربوطه هدایت نیروها را به عهده گرفته و در صورت عدم موفقیت خودکشی می‌کند.

نحوه مدیریت بحران در ایران: نیروها هدایت امور را به عهده گرفته و مدیر مربوطه جهت تمدد اعصاب استراحت می‌کند تا در مواقع ضروری‌تر و روز مبادا وارد عرصه شود. در صورت عدم موفقیت مدیر مربوطه کاسه کوزه‌ها را سر دیگران از جمله مردم، رقبای انتخاباتی و کارمندان می‌شکاند. در پایان مردم بابت عدم صبوری و کم‌تحملی‌شان از مدیر مربوط عذرخواهی می‌کنند که در هفتادوسه‌درصد از موارد پذیرفته نمی‌شود.

مطالب مرتبط