قیمت نفت در بودجه سال آینده ایران '۷۰ دلار تعیین شد'

حق نشر عکس Getty
Image caption تحریم‌های غرب صادرات نفتی ایران را با محدودیت شدید روبرو کرده است

سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه مجلس ایران می‌گوید که دولت در لایحه بودجه سال ۱۳۹۴، قیمت هر بشکه نفت خام را ۷۰ دلار در نظر گرفته است.

غلامرضا کاتب امروز سه‌شنبه ۱۱ آذر با اشاره به سقوط قیمت جهانی نفت گفت: "دولت باید با محاسباتی که صورت گرفته بودجه سال آینده را بر اساس قیمت نفتی تنظیم کند که قابل وصول باشد."

قیمت نفت در پنج ماه گذشته بیش از ۴۰ درصد کاهش یافته است. تصمیم هفته گذشته اوپک، برای ثابت نگه داشتن سقف تولید این سازمان هم باعث شد قیمت نفت بیش از پیش سقوط کند.

روز جمعه گذشته قیمت سبد نفتی اوپک برای اولین بار در پنج سال گذشته به زیر هفتاد دلار سقوط کرد و دیروز دوشنبه اول دسامبر به ۶۶ دلار و ۴۴ سنت رسید.

حدود یک ماه پیش محسن قمصری، مدیر امور بین‌الملل شرکت ملی نفت ایران رقم پیشنهادی برای قیمت نفت در بودجه سال آینده را بین ۷۰ تا ۷۵ دلار در هر بشکه اعلام کرده بود.

هر چند در آن زمان قیمت نفت اوپک بیش از هشتاد دلار بود و آقای قمصری هم گفته بود "پیش‌بینی‌ها و برآوردها حاکی از آن است که قیمت نفت خام به کمتر از ۸۰ دلار در هر بشکه کاهش پیدا نخواهد کرد."

کاهش درآمدهای نفتی

سال ۱۳۹۳ ۱۳۹۴
قیمت نفت اوپک هنگام ارائه بودجه ۱۰۵ دلار ۶۶ دلار
قیمت پیش‌بینی‌شده در بودجه ایران ۱۰۰دلار ۷۰دلار
درآمد پیش‌بینی شده از فروش نفت خام ۳۷ میلیارد دلار ۲۶ میلیارد دلار

قیمت نفت در بودجه سال ۱۳۹۳ ایران صد دلار پیش‌بینی شده بود.

با در نظر گرفتن قیمت اعلام‌شده نفت در بودجه سال آینده و با فرض ثابت ماندن میزان صادرات نفت ایران در حدود یک میلیون بشکه در روز، درآمدهای حاصل از فروش نفت خام ۳۰ درصد کاهش خواهد یافت.

از سویی تحریم‌های نفتی غرب علیه ایران باعث شده توان افزایش تولید برای جبران کاهش قیمت تا حد زیادی از ایران گرفته شود.

امروز حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران اعلام کرد که رقم بودجه عمومی سال ۱۳۹۴ که در چند روز آینده به مجلس ارائه خواهد شد، حدود ۲۲۰ هزار میلیارد ریال است.

به این ترتیب و با احتساب قیمت ۷۰ دلاری نفت، وابستگی بودجه ایران در سال ۹۴ به درآمد حاصل از صادرات نفت خام حدود ۳۵ درصد خواهد بود که پنج درصد کمتر از رقم اعلام‌شده سال ۹۳ است.

مطالب مرتبط