درخواست یک نماینده عضو جبهه پایداری برای بررسی مجدد اعتبارنامه علی مطهری

علی مطهری حق نشر عکس ISNA
Image caption علی مطهری هفته گذشته گفت نظرات آیت الله خامنه ای در مورد حصر رهبران "جنیش سبز" را مصداق "حکم حکومتی" نمی داند

جواد کریمی قدوسی نماینده مجلس و عضو جبهه پایداری، خواستار بررسی مجدد اعتبارنامه علی مطهری، نماینده تهران شد.

به گزارش سایت رسا، آقای کریمی قدوسی امروز سه شنبه ۱۱ آذر (دوم دسامبر) با اشاره به "اظهارات علی مطهری در دانشگاه فردوسی مشهد" گفت به وی هشدار داده است که "با این مواضع از ملت سیلی می‌خورد".

آقای مطهری هفته پیش در یک سخنرانی در دانشگاه فردوسی مشهد، با اشاره به مخالفت آیت الله خامنه ای با پایان دادن به زندان خانگی این رهبران، گفت که چنین نظری را مصداق "حکم حکومتی" نمی داند.

وی افزود: "این نظر ایشان است که کسی می‌تواند [با آن] مخالف باشد و من قانع نشدم. من نسبت به این صحبت قانع نشدم و لذا باز هم اصرار دارم حصر بدون حکم قضایی ظلم است و عادلانه نیست."

به گفته جواد کریمی قدوسی، وی به علی مطهری گفته که موضع گیری هایش نشان می دهد "با اینکه از خانواده شهید است، بصیرت و تحلیل ندارد".

وی در حالی خواستار بررسی مجدد اعتبارنامه علی مطهری شده که مطابق طرح نظارت بر نمایندگان، که در سال ۱۳۹۱ از تصویب نهایی شورای نگهبان گذشت، در صورت تخلف شدید یک عضو مجلس ایران در هنگام نمایندگی، "لغو اعتبارنامه" وی ممکن خواهد بود.

اعتبارنامه هر نماینده مجلس ایران، باید پیش از شروع رسمی مسئولیت وی، از سوی مجلس شورای اسلامی تایید شود. در صورت لغو این اعتبارنامه توسط نمایندگان و تایید این تصمیم در شورای نگهبان، یک نماینده از مجلس اخراج می شود.

در تیر ماه گذشته نیز روح‌الله حسینیان، نماینده عضو جبهه پایداری گفت که شماری از نمایندگان به‌دلیل اظهارات آقای مطهری درباره رفع حصر مهدی کروبی، میرحسین موسوی و زهرا رهنورد، از او به "هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان مجلس" شکایت کرده‌اند.

علی مطهری، که از چهره‌های سیاسی منتقد ادامه بازداشت خانگی سران مخالفان جنبش اعتراضی بعد از انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ در ایران است، اوایل تیرماه در مراسمی گفته بود: "این غلط است که ما بدون حکم قضایی و تشکیل دادگاه عده‌ای را در حصر بگذاریم و بعد بگوییم که به شما لطف کردیم."

این در حالی است که پیش از آن، از آیت‌الله ‌ خامنه‌ای رهبر ایران روایت شده بود که جرم کسانی که حبس خانگی‌شده‌اند "بزرگ" و حکم‌ آنها "سنگین" خواهد بود، اما آنها بر اساس "ملاطفت"، محاکمه نشده‌اند.

مهدی کروبی از رهبران معترضان به انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸، اخیرا از علی مطهری نماینده تهران در مجلس ایران خواسته است تا از جانب وی، پی گیر محاکمه اش در یک دادگاه علنی باشد.

بنا بر اعلام خانواده کروبی، وی این درخواست را در جریان دیداری با اعضای خانواده خود در روز چهارشنبه پنجم آذر۱۳۹۳ مطرح کرده است.

مهدی کروبی و میرحسین موسوی، کاندیداهای معترض به نتایج انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ و زهرا رهنورد همسر آقای موسوی، از بهمن‌ماه سال ۱۳۸۹ در حصر خانگی به سر می‌برند.