پنتاگون: جنگنده‌های ایرانی در شرق عراق عملیات انجام داده‌اند

حق نشر عکس getty images

دریادار جان کربی، سخنگوی پنتاگون می‌گوید شواهدی مبنی بر انجام عملیات هوایی توسط جنگنده اف ۴ ایرانی در شرق عراق وجود دارد و پنتاگون "دلیلی برای تکذیب چنین حمله هوایی توسط ایران علیه مواضع داعش در دست ندارد".

روز سه‌شنبه (۱۱ آذر - دوم دسامبر) برخی رسانه‌ها با انتشار ویدئویی که مربوط به چند روز گذشته است مدعی شدند این تصاویر حمله هوایی جنگنده ایرانی به مواضع گروه دولت اسلامی (داعش) در عراق را نشان می‌دهد.

سخنگوی وزارت دفاع آمریکا تایید کرد: "شواهدی مبنی بر انجام عملیات هوایی توسط جت‌های جنگنده اف ۴ - فانتوم - در شرق عراق (استان دیاله) طی چند روز گذشته وجود دارد."

جان کربی امروز در پاسخ به خبرنگاران گفت: "من گزارش‌ها در این رابطه را دیده‌ام. ما مدارکی مبنی بر واقعی نبودن این گزارش‌ها در دست نداریم. اما برای تایید رسمی آنها شما (خبرنگاران) باید از مقام‌های ایرانی سوال کنید."

وی ضمن تایید گزارش‌ها در این رابطه وجود هرگونه "هماهنگی و یا همکاری" مشترک میان ایران و آمریکا در این زمینه را تکذیب کرد.

ایران هنوز رسما حضور جنگنده‌های خود در آسمان عراق را تایید یا تکذیب نکرده است.

یکی از فرماندهان شبه نظامیان عراقی مورد حمایت ایران که با نیروهای داعش می جنگند به نفیسه کوهنورد، خبرنگار اعزامی بی‌بی‌سی فارسی به عراق گفت که هواپیماهای نظامی ایران با پرواز در ارتفاع پایین این حملات را انجام داده اند. او گفت که شبه نظامیان شیعه از قبل در جریان حملات قرار گرفته بودند.

لس آنجلس تایمز هم به نقل از حمیدرضا ترقی سیاستمدار محافظه کار در تهران که از مسائل نظامی مطلع است نوشت که چهار جنگنده ایرانی در جریان حمله ای در ماه گذشته برای بازپس گیری دو شهر سعدیه و جلاله در استان دیاله در فاصله حدود ۳۰ کیلومتر از مرز ایران به مواضع داعش حمله کردند.

او گفت: "ایران این ناحیه را یک نوار ضربه گیر می داند و هیچگونه تهدید نظامی را از آنجا تحمل نخواهد کرد." او اضافه کرد که مقام های عراقی از "ما خواستند در این زمینه حرفی نزنیم."

وبسایت خبری هافینگتون پست روز سه‌شنبه در خبری به نقل از یک مقام نظامی آمریکایی نوشت: "ما از آن (حمله هوایی) خبر داریم. نمی‌توانم بگویم از این بابت نگرانیم اما آن را زیر نظر داریم."

در ویدئویی که نخستین بار الجزیره منتشر کرده بود و یک مجله تخصصی امور نظامی در بریتانیا و روزنامه اسراییلی هاآرتص با استناد به آن گزارش‌های خود را منتشر کرده‌اند هواپیمای جنگنده‌ای دیده می‌شود که هیچ کدام از این رسانه‌ها نتوانسته‌اند آرم نظامی روی آن را تشخیص دهند اما مدعی‌اند از آنجا که جنگنده‌های اف-۴ (فانتوم) تنها در ارتش‌های ایران و ترکیه هنوز به کار گرفته می‌شود و با توجه به اعلام ترکیه در عدم مشارکت جنگ علیه داعش، "تنها کشور باقی مانده" ایران می‌تواند باشد.

گزارش‌هایی هم که امروز مدعی وقوع چنین حملات هوایی از سوی جنگنده‌های ایرانی بودند، آنها را در آسمان استان دیاله (شمال شرق عراق) توصیف کرده‌اند.

اگر چه حضور مستشاری ایران در مبارزه علیه گروه دولت اسلامی (داعش) در عراق ماه‎هاست که آشکار شده اما پرواز جنگنده‌های نیروی هوایی این کشور در آسمان عراق و در حالی که ائتلاف ضد داعش به رهبری آمریکا در این کشور روزانه مشغول حملات هوایی است، موضوعی است که در صورت صحت تازگی دارد.

تهران و و‌اشنگتن پیش‌تر تایید کرده‌اند که در جنگ با داعش با یکدیگر همکاری نمی‌کنند.

دریادار کربی روز سه‌شنبه همچنین تاکید کرد: "این که جنگنده‌های ایرانی اجازه انجام عملیات در آسمان عراق را داشته باشند چیزی است که به دولت عراق به عنوان یک دولت مستقل مربوط می‌شود". وی تاکید کرد که عراق خود در مورد حریم هوایی‌اش تصمیم می‌گیرد و جنگنده‌های آمریکایی هم با هماهنگی دولت عراق به عملیات در آسمان این کشور می‌پردازند.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اطلاع آمریکا از انجام چنین عملیاتی گفت: "سیاست ما در زمینه همکاری با ایران در جنگ علیه داعش تغییر نکرده است. ما با ایران همکاری نداریم و پیغام ما امروز برای ایران همان است که پیش‌تر بر آن تاکید کرده بودیم؛ این که ما از تمامی همسایگان عراق می‌خواهیم از انجام هر تحرکی که به تنش مذهبی و قومی در عراق دامن بزند، پرهیز کنند."

همزمان خبرگزاری فارس در ایران به نقل از سرتیپ مسعود جزایری، معاون ستاد کل نیروهای مسلح، نوشته که او هرگونه 'همکاری' ایران با ائتلاف ضد داعش به سرکردگی آمریکا را تکذیب کرده است.

به گزارش فارس آقای جزایری در واکنش به گزارش‌های امروز رسانه‌های اسراییلی و آمریکایی ضمن تکذیب هرگونه همکاری با آمریکا گفته است: "اکنون ملت عراق در کنار دولت و ارتش و نیروهای خودجوش، در جبهه‌ای وسیع در حال جنگ با بیگانگان و تروریست‌ها هستند که موفقیت‌های بسیاری هم به دست آورده‌اند و آینده عراق مستقل در گرو همین همکاری و همدلی است و قطعا آمریکا در آینده این کشور جایی نخواهد داشت."

حق نشر عکس AFP
Image caption عکس آرشیوی از جنگنده های ایرانی