جلیلی: حصر موسوی و کروبی ربطی به انتخابات ندارد

حق نشر عکس Getty

سعید جلیلی دبیر پیشین شورای عالی امنیت ملی گفته که حصر میرحسین موسوی و مهدی کروبی "هیچ ربطی به انتخابات ندارد" چون آنها بعد از پایان "فتنه" در حصر قرار گرفتند.

به گزارش خبرگزاری مهر آقای جلیلی در همایشی در باره "راهکارهای توسعه کشور در زمان تحریم" در مشهد گفته که "فتنه از ۲۲خرداد ۸۸ شروع و تا ۲۲بهمن همان سال به طول انجامید و در این مدت کسی به افرادی که از آنها به عنوان سران فتنه یاد می‌شود کاری نداشت و آنها در ۲۵ بهمن سال ۸۹ به حصر رفتند."

به گفته آقای جلیلی که آن زمان دبیر شورای عالی امنیت ملی بود آقایان کروبی و موسوی یک سال و هشت ماه بعد از "فتنه" در حصر خانگی قرار گرفتند و "دلیل آن هم این بود که در حال شکل گیری فتنه جدید بودند."

آقای جلیلی که اکنون هم نماینده آیت الله خامنه ای در شورای عالی امنیت ملی است می گوید که آقایان کروبی و موسوی "قصد داشتند که ظلم جدیدی را به نظام انجام دهند و آن این بود که نظامی را که الگوی مردم سالاری بوده و عزت اقتدار خود را به جهان نشان داده است و امروز دنیا از آن الگو می گیرد"، آن را در سطح رهبران سرنگون‌شده مصر و تونس می‌خواندند "و می گفتند ایران آن چیزی نیست که تصور می‌کنید. این یک فتنه جدید بود."

آقایان موسوی و کروبی در روز ۱۶ بهمن ۱۳۸۹ نامه ای به مصطفی محمد نجار، وزیر وقت کشور نوشتند و از وی خواستند "به منظور اعلام همبستگی با حرکت های مردمی در منطقه بویژه قیام آزادیخواهانه مردم تونس و مصر بر علیه حکومت استبدادی در کشور" مجوز راهپیمایی بدهد.

در پی این نامه در ۲۵ بهمن ۱۳۸۹ تجمعی در تهران برگزار شد که با شعارهای تندی علیه حکومت و رهبر ایران همراه بود.

حق نشر عکس ISNA
Image caption آقای جلیلی می‌گوید دلیل حصر این است که موسوی و کروبی، نظام اسلامی را در سطح رهبران سرنگون‌شده مصر و تونس می‌خواندند

حکومت ایران و حامیانش از اعتراضاتی که پس از انتخابات ریاست‌جمهوری در سال ۸۸ رخ داد با عنوان "فتنه" یاد می‌کنند و مخالفان را وابسته به غرب می‌دانند.

مهدی کروبی و میرحسین موسوی، کاندیداهای معترض به نتایج انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ و زهرا رهنورد همسر آقای موسوی، از بهمن‌ماه سال ۱۳۸۹ در حصر خانگی به سر می‌برند. حامیان حکومت ایران از این دو نفر به عنوان سران فتنه نام می برند.

یک هفته پیش علی مطهری نماینده تهران با اشاره به مخالفت آیت الله خامنه ای با پایان دادن به زندان خانگی آقایان موسوی و کروبی گفته بود که چنین نظری را مصداق "حکم حکومتی" نمی داند.

به عقیده آقای مطهری "این نظر ایشان است که کسی می‌تواند [با آن] مخالف باشد و من قانع نشدم. من نسبت به این صحبت قانع نشدم و لذا باز هم اصرار دارم حصر بدون حکم قضایی ظلم است و عادلانه نیست."

آقای جلیلی با انتقاد از این نظر می گوید که "بعضی ها می گویند چرا این ها محاکمه نمی شوند، این یکی از تدابیر حکیمانه رهبری بود که فرمودند اجازه دهید تا مسائل برای مردم روشن شود."

این دومین بار در یک هفته گذشته است که آقای جلیلی می گوید که حصر موسوی و کروبی ربطی به انتخابات سال ۸۸ نداشته است.

مطالب مرتبط