خط آهن شرق دریای خزر با حضور سران قزاقستان، ترکمنستان و ایران افتتاح شد

حق نشر عکس president.ir
Image caption خط آهن شرق خزر حدود ۹۲۰ کیلومتر است

خط راه آهنی که سه کشور قزاقستان، ترکمنستان و ایران را به هم متصل می کند با حضور روسای جمهور سه کشور، افتتاح شده است.

افتتاح این خط آهن با عبور قطار حامل حسن روحانی رئیس‌ جمهوری ایران از خط آهن اینچه‌برون در استان گلستان و حرکت به سمت ایستگاه راه‌آهن آک‌یایلا در ترکمنستان شروع شد. آقای روحانی در این ایستگاه مورد استقبال رسمی رئیس جمهور ترکمنستان قرار گرفت و سپس بر اساس گزارش ها، هر سه رئیس جمهور راهی محل برگزاری مراسم شدند.

وزرای راه کشورهای ایران، ترکمنستان و قزاقستان، قرقیزستان، ازبکستان و تاجیکستان، جمهوری آذربایجان و عمان در این مراسم حضور داشتند.

طول این راه‌آهن حدود ۹۲۰ کیلومتر است که ۸۵ کیلومتر آن در خاک ایران، ۷۰۰ کیلومتر در ترکمنستان و ۱۴۰ کیلومتر در قزاقستان است.

خبرگزاری فارس می گوید بخش ایرانی این خط آهن در کمتر ۱۷ ماه توسط قرارگاه سازندگی خاتم‎الانبیاء با هزینه ۱۳۰ میلیارد تومان ساخته شده است.

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران گفته است که از طریق این راه آهن امروز نه تنها سه کشور قزاقستان، ترکمنستان و ایران به هم متصل شده اند بلکه این راه آهن وسیله ای خواهد بود که این کشورها راحت تر به خلیج فارس و دریای عمان و کشورهای شرق منطقه چین، روسیه، ترکیه، اروپا و مدیترانه نزدیک تر شوند.

آقای روحانی گفته "می توانیم از این خط آهن کشورهای عضو اکو را به کشورهای عضو شانگهای متصل و شرایط را برای انتقال انرژی و تبادل مواد نفتی آماده کنیم."

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران امروز ابراز امیدواری کرده که افتتاح این راه آهن در رشد ترانزیت منطقه و حجم تبادل کالا موثر باشد.

حق نشر عکس no credit
Image caption خط آهن تازه افتتاح شده سه کشور قراقستان، ترکمنستان و ایران در شرق دریای خزر را به هم متصل کرده است