'مدیرکل آژانس خواهان ۵ میلیون دلار بودجه به دلیل تمدید مذاکرات اتمی است'

حق نشر عکس Reuters
Image caption این دومین بار است که یوکیا آمانو مدیرکل آژانس خواستار بودجه اضافی برای آژانس در ارتباط با موضوع ایران می شود

خبرگزاری های غربی به نقل از منابع خود می گویند که یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی به دلیل تمدید مذاکرات اتمی و به تبع آن نیاز به نظارت بر برنامه های اتمی ایران، خواستار بودجه اضافی برای آژانس شده است.

بر اساس گزارش ها، آقای آمانو خواستار بودجه ای در حدود ۵ میلیون دلار است و قرار است درخواست خود را به شکل رسمی در جلسه هفته آینده شورای حکام آژانس بین المللی انرژی در وین مطرح کند.

شورای حکام آژانس متشکل از ۳۵ کشور عضو است که در حکم هیات مدیره عمل می کند. جلسه بعدی شورای حکام قرار است سه شنبه هفته آینده، بیستم آذر (یازدهم دسامبر) برگزار شود.

مطابق توافق اتمی ژنو که آذر ماه سال گذشته میان ایران و گروه ۱+۵ به دست آمد و به تازگی به مدت ۷ ماه دیگر تمدید شده، در برابر وقفه در برخی از برنامه های اتمی ایران، تصویب تحریم های تازه علیه این کشور متوقف شده و اجرای برخی از تحریم های پیشین هم معلق شده است.

اوایل تابستان امسال به دنبال اولین تمدید توافق ژنو، مدیرکل آژانس در اقدام مشابهی خواستار بودجه اضافی شده بود.

مسئولیت راستی آزمایی و نظارت فنی بر اجرای تعهدات ایران در این توافق، بر عهده آژانس بین المللی انرژی اتمی است.

هدف از تمدید توافق ژنو، ادامه مذاکرات اتمی میان ایران و گروه ۱+۵ شامل آمریکا، بریتانیا، فرانسه، چین و روسیه به همراه آلمان و رسیدن به یک توافق جامع اتمی است. قرار است در این توافق، پرونده ایران به طور نهایی حل و فصل و از جمله تحریم های بین المللی علیه برنامه های اتمی این کشور لغو شود.