روزنامه گاردین: مقام ایرانی حمله به داعش در عراق را تایید کرد

حق نشر عکس
Image caption پنتاگون از حمله جنگنده اف-۴ ایران به مواضع داعش در شرق عراق خبر داده بود

یک مقام ارشد وزارت امور خارجه ایران در گفت‌وگو با روزنامه بریتانیایی گاردین تایید کرده است که جنگنده‌های ایرانی مواضع شبه‌نظامیان گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) در عراق را بمباران کرده‌اند.

ابراهیم رحیم‌پور، معاون آسیا-اقیانوسیه وزارت امور خارجه ایران به گاردین گفت که این حملات به درخواست دولت عراق صورت گرفته، اما برای انجام آن با آمریکایی‌ها هماهنگی نشده است.

هفته گذشته بعضی رسانه‌ها ویدئویی منتشر کردند که به گفته آنها تصاویر حمله هوایی یک جنگنده ایرانی به مواضع گروه دولت اسلامی (داعش) در عراق را نشان می‌داد.

یک روز بعد از انتشار این تصاویر سخنگوی پنتاگون گفت شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد جنگنده‌ اف-۴ ایرانی در شرق عراق به داعش حمله کرده‌ است.

در واکنش به این اخبار و اظهارات، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران بدون رد کردن صریح این حملات، گفت همکاری‌های نظامی ایران با کشورهای دیگر برای حمله به داعش را تایید نمی‌کند.

'دفاع از دوستان'

آقای رحیم‌پور به روزنامه گاردین گفته هدف از انجام حملات هوایی ایران علیه داعش "دفاع از منافع دوستانمان در عراق" بوده است.

به گفته او ایران تلاش می‌کند هم با دولت عراق و هم با نیروهای کرد در شمال این کشور هماهنگی‌های لازم را انجام دهد هر چند که "بین دیدگاه این دو تفاوت‌هایی وجود دارد".

آقای رحیم‌پور در این مصاحبه که به نوشته گاردین در لندن انجام شده، گفت ایران اجازه نخواهد داد عراق به سرنوشت سوریه دچار شود.

اظهارات آقای رحیم‌پور در تایید حملات ایران علیه داعش در عراق در حالی منتشر شده که علی لاریجانی رئیس مجلس ایران روز جمعه ۱۴ آذر گفته بود ایران "هیچگونه بمباران به صورت مستقیم و غیرمستقیم" در عراق انجام نداده است.

مطالب مرتبط