یک 'مقام مطلع' در وزارت خارجه ایران حمله هوایی به داعش را تکذیب کرد

حق نشر عکس
Image caption پنتاگون از حمله جنگنده اف۴ ایران به مواضع داعش در شرق عراق خبر داده بود

در واکنش به گزارش روزنامه گاردین درباره 'تایید' حمله هوایی ایران به مواضع گروه دولت اسلامی در عراق، خبرگزاری رسمی دولت ایران می‌گوید یک مقام مطلع در وزارت خارجه این گزارش را رد کرده است.

ایرنا از قول این مقام که نامش نیامده، نوشته است که "اخبار و ادعاها" درباره حمله هوايی ايران به مواضع داعش در عراق، نادرست است.

پیش‌تر روزنامه بریتانیایی گاردین از قول ابراهیم رحیم‌پور، معاون آسیا و اقیانوسیه وزارت خارجه ایران نوشته بود که حمله هوایی به داعش، به درخواست دولت عراق انجام شده و در عین حال درباره آن با آمریکا هماهنگی نشده است.

حال ایرنا از قول مقام دولتی نوشته است که معاون وزير امور خارجه گفته است "در صورت درخواست دولت عراق، جمهوری اسلامی ايران آمادگی مساعدت و همکاری در هر زمينه‌ای از جمله کمک نظامی به آن کشور را دارد."

یک روز پیش از این گزارش گاردین و تکذیب وزارت خارجه ایران، علی لاريجانی، رئیس مجلس هم حمله هوايی به مواضع داعش در عراق را رد کرده بود.

مرضیه افخم، سخنگوی وزارت خارجه ایران، هم قبل از آن از تایید یا تکذیب این خبر خودداری کرده بود.

حملات 'مثبت'

آمریکا در این باره گفته است شواهدی از انجام عملیات هوایی جنگنده اف ۴ ایرانی در شرق عراق وجود دارد و پنتاگون "دلیلی برای تکذیب چنین حمله هوایی توسط ایران علیه مواضع داعش در دست ندارد".

جان کری، وزیر خارجه آمریکا، با استقبال از چنین حملات احتمالی، آنها را "مثبت" خوانده است.

یکی از فرماندهان شبه نظامیان عراقی مورد حمایت ایران که با نیروهای داعش می‌جنگند، پیش‌تر به نفیسه کوهنورد، خبرنگار اعزامی بی‌بی‌سی فارسی به عراق، گفته است که هواپیماهای نظامی ایران با پرواز در ارتفاع پایین این حملات را انجام داده‌اند. او گفت که شبه نظامیان شیعه از قبل در جریان حملات قرار گرفته بودند.

حضور مستشاری ایران در مبارزه علیه گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) در عراق در ماه‌های گذشته آشکار بوده است.

تهران و و‌اشنگتن هردو تاکید می‌کنند که شبه‌نظامیان افراطی "دولت اسلامی" را دشمن خود می‌شمرند اما بارها تایید کرده‌اند که در جنگ با داعش، با یکدیگر همکاری نمی‌کنند.

گروه داعش در ماه‌های گذشته بخش‌های بزرگی را در عراق و سوریه در دست گرفته است و در هر دو جبهه با نیروهای دولتی در جنگ است.

مطالب مرتبط