پیش‌بینی روحانی: کاهش تورم به زیر ۲۰ درصد

حق نشر عکس AFP

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، هنگام ارائه لایحه بودجه سال ۱۳۹۴ آن کشور به مجلس گفت پیش بینی می کند که تورم تا پایان سال ۱۳۹۴ کمتر از ۲۰ درصد باشد.

او با اشاره غیر مستقیم به مشکلات ناشی از تحریم ایران توسط غرب و کاهش صادرات غیر نفتی گفت "سال گذشته هنگام تنظیم بودجه از آن جا که اکثر شاخص های اقتصادی در وضع نامطلوبی به سر می برد، با این مشکل مواجه بودیم که چگونه بتوانیم تحولات مثبت ممکن در عرصه اقتصاد را به یک باور عمومی تبدیل کنیم."

او گفت "رشد منفی اقتصادی درد پژمردگی را بر همه واحدهای تولیدی پراکنده بود و صحبت از رویکرد دولت برای خروج از رکود در سال ۹۳ به جای هدف آرزو می نمود."

حسن روحانی با اشاره به این‌که بودجه سال ۱۳۹۴ با هدف کنترل تورم تدوین شده است، گفت که سرعت رشد پایه پولی کشور کاهش یافته و برای کاهش مستمر تورم لازم است رشد پایه پولی در سال‌های آینده نیز پایین‌تر آید.

او گفت در این زمینه تمهیداتی در مورد کنترل اضافه برداشت بانک‌ها، کنترل بدهی بانک مرکزی و همچنین فشار از طرف دولت به بانک‌ها و تسهیلات تکمیلی در نظر گرفته شده است.

رئیس جمهور ایران همچنین گفت برنامه او این است که با حفظ روند کاهش پولی و نقدینگی، تورم را کاهش دهد.

او گفت "اولویت خود در اقتصاد را با کاهش تورم اعلام کردیم. در شرایط بی‌ثباتی اقتصادی سرمایه‌گذاری شکل نمی‌گیرد و فعالیت اقتصادی توسعه نمی‌یابد."

او همچنین با بیان این که آمارهای غیر رسمی حکایت از تداوم رشد مثبت اقتصادی در فصل تابستان داشته اند، گفت "ما چاره‌ای جز تداوم رشد مثبت اقتصادی و دستیابی به نرخ‌های رشد بالاتر نداریم. هر چند شاخص‌های اقتصادی بهبود قابل توجهی دارند، اما حکایت از رضایت کامل ما ندارد."

حسن روحانی افزایش صادرات غیر نفتی را یکی از مهمترین برنامه های دولت خود دانست.

او گفت "صادرات غیر نفتی در پایان آبان به ۳۱ و نیم میلیارد رسیده است که از رشد ۱۹.۷ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل حکایت می کند و امیدواریم با ادامه این روند تا پایان سال صادرات غیرنفتی از مرز ۵۰ میلیارد دلار بگذرد."

نمایندگان مجلس از زمان توزیع لایحه بودجه تا مدت ده روز می‌توانند پیشنهادهای خود در خصوص بودجه پسشنهادی را به کمیسیون‌های تخصصی مجلس ارائه دهند و کمیسیون‌های تخصصی باید حد اکثر تا ۱۵ روز پس از توزیع لایحه بودجه گزارشهای خود خود را به کمیسیون تلفیق تقدیم کنند.

کمیسیون تلفیق نیز موظف است ظرف ۱۵ روز پس از پایان مهلت دریافت گزارشهای تخصصی، گزارش نهایی بودجه را به نمایندگان ارائه کند.

بررسی لایحه بودجه ۱۳۹۴ در صحن علنی مجلس با ارائه گزارش کمیسیون تلفیق در مورد لایحه بودجه آغاز خواهد شد.