شعار رفع حصر در سخنرانی روز دانشجوی حسن روحانی

حق نشر عکس ISNA

در مراسم روز دانشجو که با حضور رئیس‌جمهوری ایران برگزار شد، شماری از دانشجویان خواستار رفع حصر سران معترضان به نتایج انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ شدند. گزارش شده که سخنرانی بعضی از منتقدان دولت در دانشگاه‌های مختلف ایران لغو شده است.

خبرگزاری‌های فارس و مهر گزارش داده‌اند که هنگام سخنرانی حسن روحانی در دانشگاه علوم پزشکی ایران، شماری از دانشجویان شعار می‌دادند "هزار روز گذشته، موسوی برنگشته" و "پیام ما روشنه، حصر باید بشکنه".

در تصاویری که از شبکه خبر تلویزیون ایران به صورت زنده پخش شد، هنگام شعار دادن دانشجویان، صدا قطع شده بود. اما در پایان بخشی از شعار‌ها فریاد یک نفر شنیده شد که خطاب به حسن روحانی می‌گفت: "شما به ما قول دادید آقای رئیس‌جمهوری."

بعد از این شعار‌ها، رئیس‌جمهوری ایران در جمع دانشجویان گفت: "راه ما و مسیر ما همانی است که از روز اول به شما وعده دادیم. عهد ما با شما شکستنی نیست."

مراسمی متفاوت با پارسال

شانزده آذر امسال، دومین سالی است که حسن روحانی به عنوان رئیس جمهور در آن سخنرانی می کند.

سال گذشته، به جز دانشجویان حامی جنبش سبز که خواهان آزادی سران مخالفان در حصر بودند، شعار دانشجویانی هم که خواستار اعدام سران مخالفان بودند در سالن شنیده می‌شد؛ اما امسال در تصاویری که تلویزیون ایران پخش کرد، تنها دانشجویان حامی رهبران معترضان شعار می‌دادند.

با این حال در تصاویری که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده، مشخص است که تعدادی از دانشجویان هم در این مراسم علیه میرحسین موسوی و سران مخالفان شعار می‌دهند.

خبرگزاری‌های ایران گزارش داده‌اند که سازمان بسیج دانشجویی در اعتراض به "کم بودن" وقت اختصاص داده شده به نماینده این گروه، از سخنرانی در حضور رئیس‌جمهوری خودداری کرده است هرچند نماینده این گروه گفته که در مراسم شرکت کرده‌اند.

محمدرضا داوودآبادی فراهانی، معاون وزیر بهداشت درباره این موضوع به خبرگزاری مهر توضیح داده است که به دلیل محدودیت وقت از پنج تشکل دانشجویی اصولگرا خواسته شده بود که ابتدا دو نماینده و در نهایت بعد از بحث سه نماینده برای سخنرانی معرفی کنند، اما تشکل‌ها خواستار سخنرانی هر پنج گروه بودند.

لغو سخنرانی شریعتمداری

حق نشر عکس ISNA

محمد ودود حیدری، رئیس بسیج دانشجویی که تشکلی منتقد دولت است، با اشاره به لغو سخنرانی چند شخصیت منتقد دولت گفته است که شانزده آذر امسال را "باید روز دولت بنامیم نه روز دانشجو."

آقای حیدری می‌گوید که دولت با لغو سخنرانی منتقدان خود در دانشگاه امیرکبیر و دانشگاه‌های دیگر، مراسم روز دانشجو را "به صحبت یک‌طرفه تبدیل کرده است."

خبرگزاری فارس گزارش داده که قرار بود حسین شریعتمداری، مدیرمسئول روزنامه کیهان در دانشگاه امیرکبیر سخنرانی کند، اما این مراسم لغو شده است.

همچنین به گزارش این خبرگزاری، سخنرانی چند منتقد دیگر دولت از جمله حمید رسایی در دانشگاه قم، محمدرضا میرتاجدینی، معاون رئیس‌جمهوری پیشین در دانشگاه تبریز، محمد نبویان، نماینده مجلس در دانشگاه اراک و پیام فضلی‌نژاد در اصفهان لغو شده است.

محمد ودود حیدری، رئیس بسیج دانشجویی می گوید که برخی از افراد که او "منسوبین فتنه" نامیده، در شهرهای اطراف تهران مجوز سخنرانی گرفته‌اند، اما او نامی از این افراد نبرده است.

'وزارت علوم خط مشخصی را دنبال می‌کند'

حسن روحانی، در مراسم روز شانزده آذر در دانشگاه علوم پزشکی ایران به نظرسنجی انجام شده در زمان بررسی صلاحیت وزرای علوم پیشنهادی اشاره کرد و گفت نتایج این نظرسنجی نشان داده است که "راه دولت یازدهم در دانشگاه مورد تایید استادان و دانشجویان است."

او بار دیگر با انتقاد از این‌که یکی از وزرای علوم دولت او در مجلس استیضاح شد و سه وزیر پیشنهادی دیگر رای اعتماد نگرفتند، گفت همه این افراد قرار بود خط مشخصی را دنبال کنند.

رئیس جمهوری ایران اینطور توضیح داد: "راهی که بنا بود میلی‌منفرد طی کند و نگذاشتند. بنا بود دکتر توفیقی ادامه دهد و نگذاشتند، دکتر فرجی دانا آمد و بر عهده گرفت، ادامه راه برای دکتر فرجی دانا ممکن نشد، همان راهی که دکتر نجفی ادامه داد. همان راه را قرار بود دکتر احمدی ادامه دهد و همان راه را قرار بود دکتر دانش آشتیانی ادامه دهد. امروز دکتر فرهادی همان راه را ادامه خواهد داد."

رئیس جمهوری ایران در جمع دانشجویان، دولت را "دیوار کوتاه‌تر از همه" توصیف کرد که به گفته او "به هر بهانه‌ای از گوجه‌فرنگی گرفته تا مسائل هسته‌ای" مورد انتقاد است.

با این حال آقای روحانی از دانشجویان خواست که به نقد دولت ادامه دهند.

مطالب مرتبط