بررسی روزنامه‌های صبح تهران؛ دوشنبه ۱۷ آذر

روزنامه های امروز صبح تهران بیش از هر خبری به روز دانشجو و مراسمی پرداخته اند که به مناسبت این روز در دانشگاه های کشور صورت گرفته و آرامشی که در این تظاهرات حاکم بوده است و به خصوص سخنان رییس دولت که به دانشگاهیان قول داده به تمام وعده های دوره مبارزات انتخاباتی اش وفادار بماند.

روزنامه های اصلاح طلب و مستقل دیروز را یک موفقیت برای دولت و دانشگاهیان خوانده اند و روزنامه های تندرو به انتقاد از دولت پرداخته اند که چرا به چند چهره تندرو دیروز اجازه سخنرانی در دانشگاه ها داده نشد.

تهیه و تقدیم بودجه سالانه کشور دومین خبر مهم روزنامه های امروز است که در عین حال در گزارش هایی به گرانی، لزوم مبارزه با مفاسد اقتصادی و بانکی پرداخته و از لزوم زندان زدایی در کشور نوشته اند.

روزی با پیام مهم

حق نشر عکس etemad
Image caption تیتر و عکس صفحه اول اعتماد

جواد دلیری در ابتدای گزارشی در اعتماد نوشته هر چه بود ١٦ آذر امسال پیام مهمی داشت و اگر به دور از نگرش‌های روزمره و سطحی تحلیل شود، روشن خواهد شد که تصور انفعال و سکون در مورد جنبش دانشجویی واقعیت ندارد و در پشت شعارها و خواسته‌های به ظاهر رادیکالیستی امروز مطالبات و پرسش‌های بنیادینی نهفته است.

سردبیر اعتماد افزوده: هر چه بود دیروز روز نقد و پرسشگری بود. پرشور اما آرام بود، پر از شعار و شور . متفاوت و معتدل. این‌گونه، دیروز بازهم روزی نمادین شد. این روز را به خاطر بسپارید.

غلامحسین کرباسچی در همین گزارش گفته: امروز در شرایطی صحبت می‌کنیم که همچنان تحولات مختلفی باید در جامعه رخ دهد و جامعه به تدریج به سمت عقلانیت و اعتدال و میانه‌روی همه‌جانبه برود تا بتوان گفت که این جامعه قابل اداره است. این تحولات به یکباره رخ نمی‌دهد و نمی‌توان توقع داشت که شرایط به صورت دفعی تغییر کند.

دبیرکل حزب کارگزاران تاکید کرده که: آثار ٨ سال ناتوانی‌های مدیریتی و عدم تجربه متصدیان امور جامعه را به وضعیتی رسانده که ضایعات متعددی در حوزه‌های مختلف داشته‌ایم. طبعا محیط دانشگاه هم مانند سایر حوزه‌ها از این وقایع و شیوه‌های مدیریتی آسیب دیده است.

صادق زیبا کلام در گزارش اعتماد نوشته: اصولگرایان باید بپذیرند که درجه‌یی از آزادی باید در دانشگاه‌ها وجود داشته باشد و تشکل‌های دانشجویی باید در دانشگاه‌ها فعال شوند و نباید فقط تشکل‌هایی مثل بسیج، جامعه اسلامی دانشجویان مستقل و جنبش عدالتخواه در دانشگاه‌ها فعالیت دانشجویی داشته باشند.

این استاد دانشگاه اظهار نظر کرده: وضعیتی که بعد از حوادث خرداد ٨٨ در کشور و دانشگاه‌ها به وجود آمد تمام شده است. صدها دانشجو در این زمان به کمیته‌های انضباطی احضار شدند یا حتی از تحصیل محروم شدند اما این شرایط نمی‌تواند ادامه پیدا کند.

پوست خربزه زیر پای دولت

Image caption تیتر و عکس های صفحه اول کیهان

کیهان در تیتر اول امروز خود به گفته های رییس دولت در مراسم روز دانشجو طعنه زده و حسین شریعتمداری یکی از سخنران هایی که در روز دانشجو امکان سخنرانی در دانشگاه امیرکبیر نیافت در یادداشت روز این روزنامه به دولت حمله برده است.

مدیر کیهان که به جای روز دانشجو از «مراسم تجلیل از شهدای شانزده آذر ۳۲» استفاده کرده نوشته در این روز برخلاف آنچه انتظار می‌رفت و هدف اصلی همایش بود، به جنایات آمریکا که شهادت مظلومانه سه شهید ۱۶ آذر، بخشی از آن و صدها جنایت وحشیانه دیگر آمریکا از آن روز تا به امروز در ادامه آن بوده و هست، هیچ اشاره‌ای نکردند.

مدیر کیهان به طعنه نوشته رییس جمهور در سخنانش یک بار به آمریکا اشاره کرد آن هم اشاره به طرح جهان عاری از خشونت بود که همه به جز آمریکا و اسراییل به آن رای داد، و این جا هم پای تعریف از دولت در میان بود.

نماینده ولی فقیه در کیهان در این یادداشت افزوه: در حالی که دست‌اندرکاران دولت، به هیچ منتقدی اجازه حضور در مراسم دیروز را نداده بودند، آقای روحانی در چند جای سخنان خود بر ضرورت نقد، نیاز دولت به انتقاد، دانشجو باید دیده‌بان باشد و... تاکید غلیظ داشتند! که این بخش از سخنان رئیس‌جمهور با عملکرد دولت ایشان در تناقض آشکار است. لغو سخنرانی منتقدان پوست خربزه‌ای است که جریان نفوذی فتنه در دولت، زیرپای آقای دکتر فرهادی وزیر محترم علوم گذاشته‌اند.

تجدید عهد روحانی با دانشگاهیان

طه هاشمی در ایران روزنامه دولت نوشته: دیروز رئیس جمهوری در میان دانشجویان حاضر شد و بار دیگر حرف دل دانشجویان کشور را مطرح کرد. دکتر روحانی در جمع دانشجویان بارها و بارها از بی‌انصافی‌ها سخن گفت. او از جنبش‌های دانشجویی و تحرک در میان دانشجویان گفت و بر این نکته اشاره داشت: "دانشجو باید منتقد، دیده‌بان و ناظر باشد. اگر نگذاشتند دانشجو انتقاد کند، لااقل نسبت به دولت انتقاد کند. دیوار دولت فعلاً از همه کوتاه‌تر است."

به نظر این استاد دانشگاه مهم ترین بخش از سخنان روحانی در جمع دانشجویان آن جا بود که با افتخار اعلام کرد: امروز همان راهی را ادامه می‌دهد که بنا بود میلی منفرد، دکتر توفیقی، دکتر فرجی دانا، دکتر نجفی، دکتر نیلی احمدآبادی و دکتر دانش آشتیانی ادامه دهند.

جملاتی که به نظر نویسنده مقاله روزنامه ایران: این سخنان اتمام حجت دوباره رئیس جمهوری با مردم و البته جامعه دانشگاهیان بود.

بودجه انقباضی سال

هادی حق شناس در مقاله ای در آرمان نوشته: همین که دولت یک گام به جلو برداشته نشانگر این است که اتکای بودجه عمومی به نفت درحال کم شدن است. البته همین که دولت در سال ۹۴ قرار است ۲۴ میلیارد دلار از پول نفت را در بودجه لحاظ کند، نشانه کاهش حدود ۵.۳ میلیارد دلاری نسبت به سال جاری است. در یک نگاه کلی، تقریبا اتکای بودجه به منابع نفتی به کمتر از یک‌سوم رسیده است.

به نوشته این اقتصاددان برای اولین‌بار است که، بودجه شرکت‌های دولتی کمی یا اندکی کم شده است درحالی که در سنوات گذشته به‌رغم واگذاری شرکت‌های دولتی به بخش خصوصی یا شبه‌خصوصی باز بودجه شرکت‌ها و موسسات بانک‌ها روند افزایشی داشت که در بودجه سال ۹۴ این بودجه اندکی کم شده و همین که افزایش پیدا نکرده، نشان از توجه دولت به موضوع انتقال شرکت‌های دولتی به بخش خصوصی خواهد بود.

مقاله آرمان در نهایت به این جا رسیده که: در یک جمع‌بندی کلی چون بودجه کلی کشور ۴ درصد افزایش پیدا کرده و بودجه عمومی ۶ درصد و هر دو اینها خیلی کمتر از نرخ تورم است لذا بودجه، بودجه انقباضی همراه با انضباط مالی است.

منصور بیطرف در مقاله ای در اعتماد نوشته: اگر تا پیش از اتفاق دیروز کسی می‌پرسید که آیا می‌شود در اقتصاد ایران، آن هم با تورمی که اکثر دوره‌ها را بالای ٢٠ درصد پشت‌سر گذاشته، بودجه انقباضی داد، پاسخ بدون شک منفی بود، زیرا تاریخ اقتصاد ایران به ویژه ٣٥ سال گذشته نشان داده که این امر سابقه ندارد. تمامی رییسان دولت طی ٣٥ سال گذشته به رغم میل باطنی خود، بودجه‌یی که تقدیم مجلس کرده‌اند انبساطی بوده تا انقباضی. دلیل آن هم واضح بود، باید اقتصاد کشور را متناسب با تورم پیش برد. زندگی مردم را باید با تورم متناسب کرد.

به نظر این اقتصاد دان: دیروز روحانی نشان داد که می‌توان بودجه را انقباضی بست و انقباضی هم تقدیم مجلس کرد. رفتار دیروز روحانی در تقدیم بودجه به مجلس یادآور رفتار کمال درویش، وزیر معروف امور اقتصادی ترکیه بود که تورم تک‌رقمی آن کشور مدیون سیاست‌های انقباضی وی بوده است.

مقاله اعتماد چنین پایان می گیرد: یعنی هم درآمدهای شرکت‌های دولتی در سال آینده کاسته شده است و هم هزینه‌های آن. معنای دیگر آن این است که شرکت‌های دولتی و بانک‌ها باید در سال آینده کمربندهای خود را محکم‌تر ببندند.

از لایحه بودجه تا پوشک بچه

محمد حسین روان بخش در ستون طنز مردم سالاری نوشته: فرض کنید که شما از کسانی هستید که صبح تا شب بنشینید پای تلویزیون و دائم شبکه‌های مختلف داخلی را تماشا کنید‌؛ در این صورت وقتی می‌بینید که صداو‌سیما در تسخیر آگهی‌های تبلیغاتی از همه مهمتر پوشک بچه است و تازه علاوه بر این برنامه‌ها و فیلمهایش هم مشارکتی و سرشار از تبلیغات گل‌درشت است‌، ناخودآگاه تصور می‌کنید که این رسانه از برکت انحصاری بودن چه پولی در می‌آورد؛ آنقدر که اگر بشنوید که صداو‌سیما به دولت وام داده یا رفته نصف بیشتر وال‌استریت را خریده نباید تعجب کرد‌‌!

به نوشته این طنزنویس: وقتی نیم نگاهی به لایحه بودجه می‌اندازید‌، می‌بینید که اصلا از این خبرها نیست. دیروز رئیس‌جمهور لایحه بودجه سال آینده را به مجلس برد و طبق آن این رسانه مظلوم‌، فقط کمی‌ بیش از هزار میلیارد تومان از دولت پول می‌گیرد تا سرپا‌، زنده و شاداب بماند و بتواند کما‌ فی‌السابق برای عموم بینندگان جان خودش‌، آگهی پوشک بچه پخش کند!

نتیجه اخلاقی طنز مردم سالاری این که واقعا می‌بینید که واقعیت با آنچه شما فکرش را می‌کنید‌، صد و هشتاد درجه فرق دارد و نباید از ظاهر چیزی‌، باطنش را حدس زد‌، بخصوص اگر آن چیز‌، صدا و سیما باشد. حالا فقط یک چیز باقی می‌ماند‌: اینکه از امروز شاید شما هم وقتی مثل من جلوی تلویزیون نشسته بودید و داشتید آگهی پوشک بچه را تماشا می‌کردید‌، به این فکر بیفتید که همین آگهی برای شما به عنوان شهروند این کشور‌ چقدر آب می‌خورد !!!

زندان زدایی، کاری لازم

حق نشر عکس na
Image caption کارتون زیرمیزی، محمدطحانی، آرمان

امان‌الله قرایی‌مقدم در دل گزارشی درباره زندان زدایی در شهروند نوشته: زندان‌زدایی یکی از ویژگی‌های کشورهای توسعه‌یافته است. اما در قوانین ایران برای همه جرایم، مجازات زندان تعریف شده به همین خاطر است که همه مسائل و اتفاق‌ها به سرعت قضایی می‌شود و افراد زندانی می‌شوند.

به نوشته این جامعه شناس: ایران بیش از ٢٢٠‌ هزار زندانی دارد که برخی از آنها ماهیانه بیش از یک‌میلیون تومان خرج‌شان است؛ از هزینه‌هایی که به این واسطه به کشور وارد می‌شود هم بگذریم، سوالی که مطرح می‌شود این است که اساسا زندان چه چیزی برای زندانی دارد؛ زندانی هر چیزی که دارد هم در دوران حبس از دست می‌دهد. نه‌تنها خودش چیزی به دست نمی‌آورد بلکه چه بسا خانواده‌اش هم به سمت فساد و خلاف کشیده شوند. بچه‌ای که پدر بالای سرش نباشد کنترلی در آموزش نمی‌بیند و زمینه انحرافش بیشتر می‌شود و همین مسائل زمینه فساد و گسست خانواده و بروز ناهنجاری‌های دیگر اجتماعی می‌شود.

مقاله شهروند به این جا رسیده که: جامعه‌شناسی با تمام وجود با زندان‌زدایی موافق است. علم جامعه‌شناسی تنها بر این تأکید دارد که جرایمی که واقعا به بدنه اجتماع صدمه وارد می‌کنند یا امنیت اجتماعی را به‌خطر می‌اندازند باید مورد رسیدگی قضایی قرار گیرند و مجرمان حتما زندانی شوند تا مردم جامعه در امان باشند.

همه اش در فکر کمیت؟

مهدی روزبهانی در سرمقاله ابتکار با اشاره به ترور سفیر جدید ایران در صنعا نوشته: سفیر جدید ایران درحالی به یمن فرستاده شد که حوادث حدود یک سال گذشته صنعا ثابت کرده بود که هنوز شرایط برای افزایش سطح مناسبات دیپلماتیک فراهم نیست. قریب به یک سال پیش یک دیپلمات ایرانی در یمن در حمله مسلحانه تروریستی شهید و دیپلمات ایرانی دیگری هم ربوده شد. البته ایران قبلا تجربیات این چنینی را در لبنان کسب کرده بود. انفجار در مقابل سفارت ایران در بیروت که منجر به کشته شدن رایزن فرهنگی کشورمان شد هنوز از یادها نرفته است.

به نظر نویسنده: سهل انگاری در تشخیص زمان مناسب برای افزایش کمّی حضور در کشور دیگر در مقایسه با حساسیت کشورهایی از جمله انگلیس و آمریکا به سفارتخانه هایشان قابل توجه است. درحالی که در اعزام سفیر جدید ایران به صنعا اتفاقات سال گذشته این کشور و همچنین اوضاع بی ثبات سیاسی و امنیتی در آن مورد توجه قرار نمی‌گیرد و قبل از آنکه حضور سفیر ایران در یمن پیامی سیاسی به کشورهای منطقه مخابره کند، مورد حمله ای سنگین قرار می‌گیرد و در نتیجه اعتبار خود را در زیر سوال و تردید قرار می‌دهد.

حق نشر عکس na
Image caption کارتون امین منتظری، فرهیختگان

سرمقاله ابتکار به واکنش سخنگوی وزارت خارجه که گفته بود چیز مهمی نبود انتقاد کرده و نوشته: حتما باید سفیر به عنوان عالی ترین مقام و نماد آبرو و احترام کشورمان در یک کشور کشته شود تا حادثه مهم جلوه کند؟ انتظار می‌رود که کارشناسان وزارت امورخارجه قبل از اینکه به فکر افزایش کمیت حضور درمنطقه باشند، فاکتورهای امنیتی و همچنین تبعات کار را هم در نظربگیرند تا به این ترتیب یک گام به جلو وچند گام به عقب اتفاق نیافتد.

بازم بگو نواره!

پیمان مقدم در ستون طنز روزنامه ایران نوشته: دیروز حسابی شلوغ و پلوغ بود. رئیس جمهوری محترم اول تشریف بردند مجلس و شبیه شاگرد زرنگ‌ها لایحه بودجه را سر موعد مقرر تحویل نمایندگان دادند. بعد هم در مراسم روز دانشجو شرکت کردند و با دانشجویان در باب موضوعات مختلفی سخن گفتند.

به نوشته این طنزپرداز: عموجان محترم و دلواپس ما اما از دو روز قبل کلید کرده‌اند روی فساد ۱۲ هزار میلیاردی و اینکه رکورد مفاسد شکست، دست بالای دست بسیار است و این بود اعتدال‌تان!؟ بازم بگو نواره! روی ۳ هزار میلیارد سفید شد، صد رحمت به بابک زنجانی و خلاصه از این قبیل طعنه‌ها. هر چه هم به ایشان توضیح می‌دهیم که ماجرا مربوط به سال ۸۵ است و نه ربطی به دولت قبل از ۸۴ دارد و نه دولت بعد از ۹۲ در آن دخالتی داشته، به گوش مبارک‌شان بدهکار نیست.

طنزنویس روزنامه ایران از قول عموجان نقل کرده: "اصل بر این است که در کدام دوران فساد رونمایی شده! الان تقریباً دو سال از عمر دولت معتدلان می‌گذرد و اگر خیلی این کاره بودند، باید همان موقع که دفتر و دستک را تحویل گرفتند، فی‌الفور مچ مفسدین را می‌گرفتند. همین که دو سال طول کشیده یعنی یک جای کار می‌لنگد."

"خب حق دارند. نه این که در گذشته اسم مفسدین و بدهکاران بانکی هر روز در جیب کاپشن رئیس دولت بود و هر آینه اراده می‌فرمودند از جیب بیرون می‌آمد، دوستان بد عادت شده‌اند. گرچه که آن فهرست هم در جیب کاپشن‌ها باقی ماند و هیچ وقت خارج نشد ولی خب نیت حضور در جیب کاپشن مهم است."

مطالب مرتبط