کری خواستار 'شکیبایی' برای به بار نشستن مذاکرات ایران شد

حق نشر عکس AFP
Image caption وزیر خارجه آمریکا امیدوار است که تا چهار ماه دیگر چهارچوب توافق جامع اتمی با ایران مشخص شود

جان کری وزیر خارجه آمریکا گفته است که مذاکرات با ایران روندی رو به جلو دارد و اگر طرف‌های درگیر بردباری نشان دهند "پیشرفتی ملموس" حاصل خواهد شد.

او در کنفرانس موسسه مطالعاتی بروکینگز در واشنگتن گفت که پیشنهادهای تازه ای برای رسیدن به توافقی طولانی‌تر ارایه شده و امیدوار است که چهارچوب توافق جامع تا پایان ماه مارس به دست آید.

جان کری افزود: "قرار نیست که تا ابد مذاکره کنیم. غیاب پیشرفت عینی، پایان مذاکرات است."

همزمان نخست وزیر اسراییل در سخنانی که از قبل ضبط شده بود در همین کنفرانس گفت که تمدید مذاکرات اتمی با ایران باید برای افزایش فشار بر تهران به کار رود تا از قابلیت‌های اتمی در زمینه نظامی دست بردارد.

آقای نتانیاهو از اینکه شش قدرت جهانی در گفتگوهای اخیر وین احساس نکردند مجبورند تا به هر طریق ممکن با ایران توافقی انجام دهند ابراز خرسندی کرد و گفت چنین توافقی در صورت امضا "ایران را در آستانه اتمی شدن قرار می داد."

ماه قبل در مذاکرات گروه موسوم به ۱+۵ شامل کشورهای آلمان و پنج عضو دائم شورای امنیت (آمریکا، بریتانیا، چین، روسیه، فرانسه) با ایران مقرر شد که گفتگوهای طرفین تا ماه ژوییه ۲۰۱۵ تمدید شود و تا پایان ماه مارس، چهارچوبی برای رسیدن به توافق جامع اتمی حاصل شود.

به گفته آقای نتانیاهو، اسرائیل با بیان "نگرانی‌هایش" نقشی مهم در پیشگیری از رسیدن به توافق اتمی با ایران در ماه نوامبر بازی کرد.

نخست وزیر اسراییل گفت ضروری است که از وقت تمدید شده برای ایجاد فشار بیشتر بر ایران استفاده شود تا این کشور ثابت کند که برنامه اتمی اش ماهیتی صلح آمیز دارد: "باید به ایران فشار بیاوریم تا از برنامه اتمی با قابلیت نظامی دست بردارد."

آقای نتانیاهو به نحوه فشار بیشتر بر ایران اشاره ای نکرد.

اخیرا برخی مقام‌های اسراییلی و نمایندگان کنگره آمریکا از کاخ سفید خواسته اند که تحریم‌های بیشتری علیه ایران اعمال شود اما دولت باراک اوباما با مقاومت در برابر این خواسته معتقد است که چنین اقدامی، تخلف از توافق موقتی است که پیشتر با ایران امضا شده است.

آقای کری در سخنرانی اش، که بعد از پخش پیام ویدیویی نتانیاهو انجام شد، بر اختلاف نظر آمریکا و اسراییل بر سر شیوه مواجهه با ایران تاکید کرد اما هدف مشترک هر دو کشور را یکی دانست.

حق نشر عکس Reuters
Image caption به گفته آقای نتانیاهو، بیان "نگرانی‌های اسراییل" نقشی مهم در پیشگیری از رسیدن به توافق اتمی با ایران در ماه نوامبر بازی کرد

وزیر خارجه آمریکا گفت: "ما ممکن است گاهی درباره تاکتیک رویارویی با ایران اختلاف نظر داشته باشیم اما وقتی هدفی استراتژیک مانند منع سلاح اتمی مطرح می شود ذره ای اختلاف بین اسراییل و آمریکا نیست."

به گفته آقای کری، توافق موقت اتمی با ایران هنوز به قوت خود باقیست و ترس از اینکه طرف ایرانی بخواهد در مذاکرات فریبکاری کند ثابت نشده است.

او با تاکید بر اهمیت رسیدن به توافق جامع اتمی در مهلت مقرر، که ایران را از دستیابی به سلاح اتمی بازدارد، گفت: "اگر موفق شویم همه جهان از جمله اسراییل امن‌تر خواهد شد."

نخست وزیر اسراییل و وزیر خارجه آمریکا همچنین به لزوم همکاری با کشورهای میانه رو عرب در مبارزه علیه شبه نظامیان گروه "دولت اسلامی" و بهبود شرایط برای رسیدن به صلح اعراب و اسراییل تاکید کردند. با این حال، هر دو سخنران گفتند دشواری‌های فراوانی در این مسیر وجود دارد.

مطالب مرتبط