پرونده فساد ۱۲ هزار میلیارد تومانی؛ 'نام پنج بانک مطرح است'

حق نشر عکس MEHR
Image caption دادستان تهران نام بانک‌های درگیر در پرونده را اعلام نکرد

عباس جعفری دولت‌آبادی، دادستان تهران می‌گوید که نام پنج بانک در پرونده فساد ۱۲ هزار میلیارد تومانی که اخیرا از سوی وزیر اقتصاد و دارایی ایران اعلام شده مطرح است.

به گفته آقای دولت‌آبادی، تا کنون یک متهم در ارتباط با این پرونده در کرمان بازداشت شده و در تهران هم پرونده تحت رسیدگی دادسرای اقتصادی است.

او این احتمال را مطرح کرده که در آینده با تجمیع دو بخش پرونده "به صورت توامان به آن رسیدگی شود".

دادستان تهران گفته که پرونده‌های زیادی علیه بانکی که "یکی از طرفین این پرونده است"، در محاکم حقوقی تهران مطرح است.

او بدون نام بردن از این بانک به دلیل آن که "ممکن است سپرده‌گذاران آن احساس ناامنی کند"، گفت که بخش عمده‌ای از آن خصوصی است و ممکن است سهام دولتی هم داشته باشد.

روز شنبه ۱۵ آذر علی طیب‌نیا، وزیر اقتصاد ایران از کشف یک مورد فساد مالی، با تخلفاتی به ارزش ۱۲ هزار میلیارد تومان، خبر داد و گفت که متهمان این پرونده بازداشت شده‌اند.

به گفته آقای طیب‌نیا عاملان این فساد بانکی با تشکیل "یک شرکت کاغذی" با همکاری ماموران برخی دستگاه‌ها، افراد بازنشسته و شاغل در حوزه جعل سند در مالیات، برای دریافت وام از بانک فعال بوده‌اند.

وزیر اقتصاد ایران در هنگام اعلام این خبر گفت که عمده وجوهی که متهمان این پرونده گرفته بودند به نظام بانکی بازگردانده شده است.

'سیاه‌نمایی'

صادق لاریجانی، رئیس قوه قضاییه ایران هم امروز دوشنبه، ۱۷ آذر در همایش مبارزه با فساد در تهران گفت در پرونده فساد ۱۲ هزار میلیارد تومانی اختلاس رخ نداده و گفت "اگر این رقم درست باشد باید بپرسیم نظارت بانک مرکزی کجاست".

آقای لاریجانی پرونده‌های فساد مالی را "زخمی بر پیکر نظام" توصیف کرد و گفت نباید اجازه داد این موارد به ابزار سیاسی و سیاه‌نمایی تبدیل شود.

پیش از این غلامحسین محسنی اژه‌ای، معاون اول قوه قضاییه گفته بود "۱۲ هزار میلیارد اختلاس به معنای آن نیست که همه پول را از یک بانک گرفته باشند و یک‌باره آن را باز پس نداده باشند بلکه این پول در گردش بوده و بین دو بانک اتفاق افتاده است. بانک به بانکی دیگر چک می داده و با یکدیگر مراوده داشته‌اند".

ناصر سراج، رئیس سازمان بازرسی کل کشور هم گفته در این پرونده "جریان آن این طور که مطرح می شود نیست بلکه برخی اسناد رد و بدل شده و ما جعل اسناد داشته ایم و اکنون در مرحله دادسرا قرار دارد".

مطالب مرتبط