وزیر اطلاعات ایران از بازداشت ۲۰ مدیر دولت احمدی‌نژاد خبر داد

حق نشر عکس MEHR
Image caption به گفته وزیر اطلاعات ایران تخلفات مدیران به دوره دوم ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد مربوط می‌شود

محمود علوی، وزیر اطلاعات ایران از بازداشت ۲۰ نفر از "مدیران میانی" دولت محمود احمدی‌نژاد در ارتباط با پرونده تخلفات مالی خبر داده است.

به گفته آقای علوی این تخلفات به سال‌های ۸۹ تا ۹۱ خورشیدی، هم‌زمان با دوره دوم ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد مربوط می‌شود.

او به خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا گفت که وزارت اطلاعات اواخر سال گذشته متوجه این تخلفات شده و افراد مرتبط با آن را شناسایی کرده است.

به گفته وزیر اطلاعات ایران ۲۰ نفر در این زمینه بازداشت شدند که "در حال حاضر تنها سه نفر از آنها در بازداشت هستند و ۳۰ نفر هم برای مصاحبه دعوت شدند".

آقای علوی نام یا مقام این مدیران را فاش نکرده است.

مقام‌های دولت حسن روحانی پیش از این هم بارها به صراحت یا تلویح از کشف پرونده‌های مربوط به فساد مالی و تخلف در دولت محمود احمدی‌نژاد خبر داده بودند.

آقای روحانی خود تا کنون چند بار از "فساد سال‌های گذشته" انتقاد کرده است.

'بردند و خوردند'

مهم‌ترین پرونده‌ای که در ارتباط با مدیران ارشد دوره ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد مطرح شده، مربوط به محمدرضا رحیمی، معاون اول او است.

آقای رحیمی در پرونده مربوط به بیمه ایران به حبس و جزای نقدی محکوم شده است.

پرونده بابک زنجانی هم از جمله جنجالی‌ترین مواردی است که به دوره ریاست جمهوری آقای احمدی‌نژاد مربوط می‌شود.

آقای زنجانی که در بازداشت به سر می‌برد متهم شده حدود هشت هزار میلیارد تومان پول نفت ایران را به خزانه بازنگردانده است.

در این مورد هم آقای روحانی صراحتا از عملکرد دولت سابق انتقاد کرد و گفت "نفت‌ها را به یک عده دادند، بردند و خوردند... حالا برخی از آنها را گرفته‌ایم که در زندان هستند".

اظهارات تازه آقای علوی درباره دستگیری مدیران دولت سابق در حالی مطرح شده که اظهار نظرها درباره فساد مالی در ایران هم‌زمان با همایش مبارزه با فساد و همین‌طور اعلام خبر کشف "فساد ۱۲ هزار میلیارد تومانی" شدت گرفته است.

آیت‌الله خامنه‌ای رهبر ایران باز هم با لحنی گله‌آمیز از ناکامی مسئولان در مبارزه با فساد انتقاد کرده و رئیس جمهوری ایران هم تمرکز قدرت را عامل فساد دانسته و از جمع شدن تفنگ، پول، قدرت و رسانه در دست یک نهاد انتقاد کرده است.