'عراقچی گفت ایران در مسقط به خاتمه مذاکرات اتمی فکر می کرد'

حق نشر عکس TASNIM
Image caption عباس عراقچی معاون وزارت خارجه ایران از مذاکره کنندگان ارشد اتمی این کشور است

حسین نقوی حسینی، از نمایندگان مجلس ایران پس از جلسه اعضای کمیسیون امنیت ملی با عباس عراقچی، از مذاکره کنندگان ارشد اتمی ایران، از قول او گفته که "مذاکرات مسقط بد پیشرفته بود و در چنین شرایطی تیم مذاکره کننده به ختم مذاکرات فکر می کرد."

آقای نقوی حسینی گفته "اما تمدید مذاکرات هم براساس یک تصمیم معقول گرفته شد."

گفته شده بود که مذاکرات مسقط پایتخت عمان به دعوت سلطان قابوس، پادشاه این کشور انجام شده است. جان کری و محمدجواد ظریف وزرای خارجه آمریکا و ایران چند دور در مسقط با هم مذاکره کرده بودند.

مذاکرات در مسقط، پیش از آخرین دور گفت و گوهای وین انجام شد که طی آن ایران و گروه ۱+۵ توافق کردند مهلت مذاکرات را به مدت ۷ ماه تمدید کنند.

آقای نقوی حسینی از عباس عراقچی نقل کرده است که "طرف ایرانی معتقد بود در زمان کمتری از ۷ ماه می‌توان به توافق رسید و جمهوری اسلامی ایران در مسیر مذاکرات هسته‌ای در شرایط برتری قرار دارد و امروز صاحب یک قدرت در سطح منطقه است و همین برتری و قدرت پشتوانه مذاکرات با ۱+۵ است."

آقای نقوی حسینی گفته، عباس عراقچی "به سوالات نمایندگان پاسخ داد و در پاسخ به نگرانی‌های اعضای کمیسیون تاکید داشت در مذاکرات خط قرمزهای کشور حفظ می‌شود و پروتکل الحاقی نیز منوط به پذیرش و تصویب مجلس است اما صهیونیست‌ها و برخی کشورهای منطقه با کلیت هر نوع توافق مخالفند و حتی تلاش می‌کنند غرب را علیه ایران حتی در سطح نظامی تحریک کنند."

مذاکرات اتمی میان ایران و گروه ۱+۵ شامل (آمریکا، بریتانیا، فرانسه، چین، روسیه و آلمان) تا نهم تیرماه سال آینده خورشیدی تمدید شده است.

قرار است طرف ها طی این مدت به یک توافق جامع اتمی دست پیدا کنند که هدف از آن حل و فصل نهایی پرونده اتمی ایران و لغو کلیه تحریم ها علیه این کشور است.