سخنگوی دولت روحانی برداشت از صندوق توسعه ملی را رد کرد

حق نشر عکس mehr

یک روز پس از انتشار گزارشی از دیوان محاسبات مجلس ایران درباره برداشت ۴ میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلاری دولت از منابع صندوق توسعه ملی، محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت حسن روحانی محتوی این گزارش را تکذیب کرده و گفته دولت هیچ گونه برداشتی از این صندوق نداشته است.

آقای نوبخت گفته است این مبلغ از منابع درآمدی دولت که ناشی از فروش نفت بود در یک شرکت اماراتی بوده و به دلیل تحریم‌ها به حساب بانک مرکزی واریز نشده بود اما با توافق صورت گرفته میان وزارت نفت و بانک مرکزی این مبلغ به حساب خزانه واریز شد.

سخنگوی دولت ایران گفته "برای اینکه این کار منجر به افزایش پایه پولی نشود تمام پول های صندوق توسعه در حساب بانک مرکزی در خارج است و خود صندوق هیچ حساب خاصی ندارد."

به گفته آقای نوبخت ۴ میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار "متعلق به بانک مرکزی است اما در حساب شرکت نفت بود که باید به حساب بانک مرکزی می‌رفت. ما موظفیم در چارچوب قانونی تحریم‌ها را دور بزنیم اما غضنفر‌های داخلی هم داریم که بیشتر به آنها گرا می‌دهند."

به فاصله کوتاهی از اظهارات سخنگوی دولت، جعفر قادری از اعضای کمیسیون برنامه و بودجه مجلس، در گفت و گو با خبرگزاری فارس از گزارش دیوان محاسبات دفاع کرده و گفته است که "برداشت دولت از این صندوق غیرقانونی بوده است."

بر اساس گزارش هایی که رسانه های ایران منتشر کرده بودند، عبدالله صفایی‌نسب معاون دیوان محاسبات مجلس یک روز پیش (هجدهم آذر، نهم دسامبر) در نامه ای به غلامرضا تاجگردون، کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس جزئیاتی را ارائه داده بود که می گوید مربوط به برداشت دولت از صندوق توسعه ملی است.

این صندوق در سال ۱۳۸۹ تاسیس و جایگزین حساب ذخیره ارزی شد که ده سال پیش از آن در دولت محمد خاتمی تشکیل شده بود و مازاد درآمدهای نفتی در آن نگهداری می‌شد.