پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

نسرین ستوده: پنج ساعت در بازداشت بودم

نسرین ستوده، وکیل و فعال حقوق بشر در ایران، روز چهارشنبه، ۱۹ آذر، زمانی که به همراه همسرش راهی کانون وکلای دادگستری در تهران بود، برای ساعاتی بازداشت شد.

او درباره بازداشت چندساعته خود به بی‌بی‌سی فارسی گفت که صبح روز چهارشنبه، "ماشین دیگری" خودروی حامل او و همسرش را متوقف کرده و از آنها خواسته شده است تا از خودرو پیاده شوند و بعد به "اداره اطلاعات مستقر در خیابان صبا" منتقل شده‌اند.

او اضافه کرد: "همسرم سه ساعت و خود من پنج ساعت در بازداشت بودیم، بدون آن که حکم بازداشتی به ما نشان دهند."

پیش از این، خانم ستوده دعوت کرده بود که روز چهارشنبه، ۱۹ آذر، به مناسبت روز جهانی حقوق بشر، تجمعی در اعتراض به "نقض حق کار دگراندیشان" در مقابل ساختمان وکلای دادگستری در تهران برگزار شود.

در پی این دعوت او، ده‌ها نفر از چهره‌های سیاسی و فعالان حقوق زنان در این تجمع حضور یافتند، ولی خود خانم ستوده، چون در بازداشت بود، نتوانست در محل حاضر شود.

این وکیل دادگستری از بیش از یک ماه پیش و بعد از آن که با حکم دادگاه انتظامی وکلا از وکالت محروم شد، در اعتراض به این حکم، هر روز در مقابل کانون وکلا حضور یافته است.

او به بی‌بی‌سی فارسی گفت که بازداشت‌کنندگان او به طور مشخص به تجمعی که به دعوت او برگزار شد، اعتراض داشتند: "به آنها یادآور شدم که در طی ۵۰ روزی که تحصن من شروع شده است، این، دومین‌باری است که بازداشت شده‌ام و یادآور شدم که حق تحصن و تجمعات باید به رسمیت شناخته شود."

خانم ستوده اضافه کرد که خواستار پایان دادن به بازداشت افراد به دلیل شرکت در اجتماعات شده است.

پیش از این، او روز شنبه، سوم آبان، پس از حضور در تجمعی اعتراضی در مقابل ساختمان وزارت کشور در تهران برای ساعاتی بازداشت شده بود.