مرور روزنامه‌های صبح تهران؛ پنجشنبه ۲۰ آذر

پس از یک روز تاخیر سرانجام روزنامه‌های چاپ تهران به گزارش اخیر سنای آمریکا در مورد روش‌های خشونت‌آمیز مأموران سازمان اطلاعات مرکزی آن کشور در بازجویی از مظنونان تروریسم، واکنش نشان داده‌اند.

خدشه به وجهه آمریکا

حق نشر عکس na

علی بیگدلی در روزنامه اعتماد نوشته است که انتشار گزارش سنا از اعمال شکنجه توسط سازمان سیا، بیشتر بار سیاسی پیدا کرده است، گزارشی که عملا نتیجه اختلافات عمیق میان جمهوری‌خواهان و دموکرات‌ها در آمریکا بوده.

به نوشته این مقاله برای نخستین بار در تاریخ آمریکا، باراک اوباما رئیس جمهوری آن کشور اعلام کرد که این رفتارهای سازمان سیا شکنجه بوده است، اقدامی که طبق قانون اساسی آمریکا ممنوع است. اما آمریکا سعی کرده با تاسیس زندان‌هایی در خارج از کشور خود را از این اقدامات نجات دهد.

آقای بیگدلی نوشته که با این حال آقای اوباما اعلام کرده که متن کامل این گزارش به دلیل حفظ پرستیژ آمریکا منتشر نشده است. از سوی دیگر این مجموعه‌ها خارج از خاک آمریکا بوده و آن کشور به دلیل نفوذی که دارد اجازه نمی‌دهد شکایتی علیه‌اش صورت گیرد. اما آنچه از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است شان آمریکاست که در این بین خدشه‌دار شده است.

شکنجه تا سرحد مرگ

حق نشر عکس na

روزنامه خراسان هم با انتخاب «شکنجه تا سرحد مرگ» برای تیتر اول گزارش خود نوشته است؛ گزارش سنای آمریکا درباره شکنجه‌های سازمان سیا در طول ریاست جمهوری جورج دبیلو بوش در آمریکا غوغا به پا کرده است.

به نوشته این گزارش جورج بوش، رئیس جمهوری سابق آمریکا پیش از انتشار گزارش سنا در مصاحبه با شبکه سی ان ان از اقدامات سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا دفاع کرده و گفته که ما بسیار خوشبختیم که زنان و مردان شجاعی را در سیا داریم که خدمت می‌کنند؛ اینها میهن پرست هستند.

خلاصه که روزنامه خراسان بدون آن که خود تحلیلی بر این موضوع داشته باشد به نقل از روزنامه نیویورک تایمز نوشته که چرا هیچ کس به خاطر این جرایم آشکار بازخواست نمی‌شود، نه مقامات ارشد، نه مقامات رده پائینی که مرتکب این شکنجه‌ها شده‌اند و نه کسانی که از طریق انهدام نوارهای ویدئویی آزار و اذیت‌های صورت گرفته و جلوگیری از تحقیق کمیته اطلاعاتی از اعمال آنها بر این شکنجه‌ها سرپوش گذاشته‌اند.

پایان خوشبینی

حق نشر عکس na

مهدی هدایتی در وطن امروز، روزنامه اصولگرایان تندرو که امروز تیتر اولش را به «پایان خوشبینی‎ها» داده، نوشته که آقای روحانی بهتر از هر مسوول دیگری می‌داند که کاهش قیمت نفت، دولت او را در آستانه چه شرایطی قرار داده است. ارزش نفت ایران نسبت به ۴ ماه قبل تقریبا نصف شده است. دولت تا همین جای کار ماهانه بیش از یک میلیارد دلار زیان دیده است.

به نوشته این مقاله همین منتقدان تازه به دوران رسیده بی‌سواد که به نام تحریم جیب مردم را می‌زنند، ماه‌هاست نسبت به رفتارهای اشتباه وزارت نفت و امور خارجه هشدار می‌دهند اما هر بار با عتاب مواجه می‌شوند. بیشترین حجم انتقادات از دولت آقای روحانی مربوط به حوزه فعالیت همین دو وزارتخانه نفت و امور خارجه است. اما متاسفانه سخن منتقدان هیچگاه شنیده نشد.

در پایان مقاله نویسنده پرسیده که آیا وقت آن نرسیده که جناب آقای رئیس جمهوری نسبت به منتقدان و سخن آنها تجدید نظر کنند؟ آیا باید اساسا هشدار منتقدان برای آقایان مانند سقوط قیمت نفت ملموس شود تا آنها از واقعیات باخبر شوند.

استانداران و یارانه‌ها!

حق نشر عکس na

جمشید انصاری، استاندار زنجان در سرمقاله روزنامه آرمان نوشته است که روز گذشته سخنگوی دولت از پیشنهاد جدیدی سخن گفت که می‌تواند در صورت اجرایی شدن، سرنوشت یارانه‌ها و یارانه‌بگیران را دستخوش تغییرات فراوان کند.

به نوشته این مقاله آنچه مسلم است اینکه پرداخت یارانه به همه اقشار جامعه اعم از فقیر و غنی نه توجیه اقتصادی دارد و نه رفتاری منطقی است. در واقع دولت باید تلاش کند با برنامه‌ریزی صحیح، یارانه فقط در اختیار افرادی که از نظر مالی در مضیقه قرار دارند و نیازمند دریافت آن هستند، قرار بگیرد.

استاندار زنجان در پایان این مقاله نوشته که در واقع یکی از نگرانی‎های مردم که سبب شده بود انصراف از دریافت یارانه‌ها با بی‌تفاوتی مردم روبه‌رو شود این مسئله بود که مردم نمی‌دانستند منابع حاصل از حذف یارانه در کجا هزینه می‌شود.

با جوانان وطن چنین نکنید

حق نشر عکس na

رضا دهکی در سرمقاله روزنامه ابتکار نوشته است که تازه‌ترین اخبار معافیت‌های خدمت سربازی را می‌توان روی جلد روزنامه‌های زرد و حتی گاه بی‌نام و نشان دکه روزنامه‌فروشی‌ها مشاهده کرد.

به نظر نویسنده مسئولان باید بدانند که تغییرات ناگهانی قانون، عادلانه نیست. آنها باید بدانند که الزام مشمول به تبعیت از قانون در حالی که عامل اجرای آن یعنی ستاد نیروهای مسلح به بخش دیگری از همین قانون یعنی پرداخت حقوق سربازان به هر بهانه‌ای که باشد عمل نمی‌کند، عدالت نیست.

آقای دهکی تاکید کرده که مسئولان نظام وظیفه باید بدانند که گذاشتن قانون خرید خدمت و نه جریمه برای مشمولان فراری آن هم صرفا بالای هشت سال عدالت نیست. خدمت سربازی اخیرا دوباره ۲۴ ماهه شده، هرچند عناوینی چون مقدس و وظیفه عمومی بر خود دارد. با چنین اقداماتی تنها در ذهن جوانان موجی از تاثر و خشم و عقده و نگرانی بر جای می‌گذارد.

نویسنده در پایان خطاب به مسئولان تاکید کرده که با جوانان وطن چنین نکنید.

شاخص فساد و حسابدارن رسمی

حق نشر عکس na

عباس وفادار، حسابدار رسمی و کارشناس رسمی دادگستری در سرمقاله روزنامه جهان صنعت نوشته است؛ آثار مخرب فساد بر اقتصاد، اجتماع و فرهنگ جامعه بر کسی پوشیده نیست و از دولت تدبیر و امید انتظار است تا با اندیشیدن تدابیر لازم هر چه سریع‌تر فساد را در کشورمان ریشه کن کند.

به نوشته این مقاله صادقانه باید گفت تا فساد وجود دارد، نمی‌توان امیدوار به توسعه بود. به طور خلاصه فساد به معنی استفاده غیرمجاز از قدرت عمومی برای منافع خصوصی است، حال این سوال مطرح می‌شود که چه زمانی می‌توان از قدرت عمومی سوء استفاده کرد؟

به این ترتیب نویسنده پیشنهاد کرده که با احیای سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی در حوزه کنترل، اقدامی اساسی صورت بگیرد. اما یکی از نهادهایی که می‌تواند تحولی اساسی در این حوزه ایجاد کند؛ جامعه حسابداران رسمی ایران است که متاسفانه در دولت‌های نهم و دهم نه تنها از ظرفیت آن استفاده نشد بلکه با وضع مقرراتی عملا آن را به یک نهاد تحت کنترل دولت درآورده و این نهاد را بی اختیار کردند.

مطالب مرتبط