'۷ درصد ایرانیان در خارج از کشور زندگی می‌کنند'

Image caption هفت درصد از ایرانیان در خارج از کشور زندگی می‌کنند.

دبیر شورای عالی ایرانیان خارج از کشور می‌گوید ۷ درصد از ایرانیان در خارج از کشور زندگی می‌کنند.

جواد قوام شهیدی تعداد ایرانیان خارج از کشور را پنج تا شش میلیون نفر تخمین زده است که هفت درصد از جمعیت کل کشور را شامل می‌شود.

به گزارش خبرگزاری‌های ایران، این مقام ایرانی گفته است دولت آقای روحانی به دنبال ساماندهی امور ایرانیان خارج از کشور است تا فهم صحیح و دقیقی از مهاجرت و سرمایه ایرانیان مقیم خارج از کشور به دست بیاورد.

آقای شهیدی همچنین گفته است "بخش اعظم" ایرانیان خارج از کشور توان علمی و اقتصادی بالایی دارند و خواستار آن شده که "در سیاست‌ها و برنامه‌ها به این موضوع" توجه شود.

آقای قوام شهیدی "نبود نگاه استراتژیک" به ایرانیان خارج از کشور را "حلقه‌ای مفقود در اقتصاد و بحث‌های هویتی و ملی" ارزیابی کرده و خواستار "توجه جدی" به این موضوع شده است.

دولت ایران در دو دهه اخیر کوشیده است سرمایه ایرانیان مقیم خارج از کشور را در پروژه‌های اقتصادی داخلی جذب کند.

در تازه‌ترین تلاش‌ها علی لاریجانی رئیس مجلس ایران روز دوشنبه در دیدارش با ایرانیان مقیم سوئیس گفته است که "زمینه‌های سرمایه گذاری در بخش صنعت در ایران فراهم شده و قوانینی برای تسهیل سرمایه گذاری در کشور به تصویب رسیده است."

در آخرین آماری که در سال ۱۳۹۱ اعلام شد، سازمان ثبت احوال ایران تعداد ایرانیان مقیم خارج را نزدیک به ۳ میلیون و پانصد هزار نفر اعلام کرده بود اما اکنون دبیرکل شورای عالی ایرانیان می‌گوید این آمار پنج تا شش میلیون نفر برآورد می‌شود.

مطالب مرتبط