ایران: آژانس بگوید اطلاعاتش درباره سایت مریوان غلط بوده

حق نشر عکس non

رضا نجفی، نماینده ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، از آژانس خواسته است که صراحتا اعلام کند اطلاعاتی که پیش از این درباره سایتی در مریوان اعلام شده بود، غلط بوده است.

او همچنین از پاسخ غیررسمی آژانس به پیشنهاد ایران درباره بازدید از سایت مریوان انتقاد کرده است.

آقای نجفی گفته است: "ظاهرا آژانس با ارسال ایمیلی به خبرگزاری رویترز پیشنهاد بازدید از سایت ادعایی در مریوان را رد کرده است. آژانس نمی تواند فقط با ارسال یک ایمیل برای یک خبرگزاری از مسئولیت خود شانه خالی کند."

دیروز سرژ گاس، سخنگوی آژانس، گفت که آمادگی ایران برای اجازه دادن به بازرسی از سایت ادعایی در مریوان کمکی به رفع ابهامات نمی‌کند.

او گفت آژانس "به دفعات به طور واضح برای ایران توضیح داده است که پیشنهاد بازدید از مریوان نمی‌تواند کمکی بکند به این که نگرانی‌ها درباره آزمایش‌های مواد منفجره در حجم زیاد برطرف شود."

حدود سه هفته پیش نماینده ایران در آژانس گفت: "ایران برای اینکه ثابت کند ادعاهای مندرج در گزارش نوامبر ۲۰۱۱ آژانس جعلی و بی پایه بوده، حاضر است استثنائا و داوطلبانه یکبار دسترسی مدیریت شده به سایت ادعایی در منطقه مریوان بدهد."

در سال ٢٠١١ آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارشی گفته بود که بنا به اطلاعات ارائه‌شده توسط یکی از کشورهای عضو، که نام آن فاش نشد، ایران حدود یک دهه پیش در مریوان آزمایش‌های مواد منفجره بسیار نیرومند و در حجم زیاد انجام داده است.

آژانس به غیر از سایت مریوان می‌خواهد که به سایت پارچین نیز برای بازرسی دسترسی داشته باشد.

برخی کشورهای غربی می‌گویند ایران در سال‌های گذشته به آزمایش‌هایی روی مواد با قابلیت انفجاری بالا انجام داده است. برخی این نگرانی را مطرح می‌کنند که این آزمایش‌های ادعایی ممکن است در بخشی از تحقیقات برای ساخت چاشنی بمب اتمی بوده باشد.