آژانس برای نظارت بر فعالیت اتمی ایران بودجه اضافه می‌گیرد

حق نشر عکس AP
Image caption حتی کشورهایی که حضوری مستقیم در مذاکرات اتمی ایران نداشته‌اند برای پرداخت داوطلبانه پول پیشقدم شدند

شماری از کشورهای جهان روز پنجشنبه وعده دادند که برای ادامه نظارت آژانس بین المللی انرژی اتمی بر فعالیت‌های اتمی ایران پنج میلیون و ۷۰۰ هزار دلار بپردازند.

پیش‌تر یوکیا آمانو مدیرکل آژانس خواستار دریافت این بودجه برای نظارت بر برنامه اتمی ایران در مهلت هفت ماهه تمدید شده برای مذاکرات هسته‌ای شده بود.

به گزارش خبرگزاری رویترز، وعده برخی کشورها برای پرداخت این مبلغ نشانگر اهمیت سیاسی تلاش‌ها برای پایان دادن به اختلاف ۱۲ ساله بر سر برنامه اتمی ایران است و در این راه حتی کشورهایی که حضوری مستقیم در مذاکرات نداشته‌اند پیشقدم شده‌اند.

جلسه آژانس برای جمع آوری مبلغ مورد درخواست پشت درهای بسته بوده است.

دیپلمات‌های حاضر در این نشست که روز پنجشنبه در وین برگزار شد به رویترز گفته‌اند نروژ تقبل کرده یک میلیون یورو، یعنی بیش از یک پنجم کل مبلغ، را بپردازد و هلند وعده پرداخت ۱۰۰ هزار یورو (۱۲۴ هزار دلار) را داده است.

آمریکا و بریتانیا که به شکل مستقیم در مذاکرات اتمی با ایران حضور دارند گفته‌اند بخشی از هزینه بازرسی‌ها را می‌پردازند اما سهم هر یک هنوز مشخص نیست.

حق نشر عکس EPA
Image caption ایران قرار است روز چهارشنبه ۱۷ دسامبر برای حل اختلافات باقی‌مانده در ژنو با گروه ۵+۱ ملاقات کند

ایران و کشورهای موسوم به گروه ۵+۱، شامل آمریکا، آلمان، بریتانیا، چین، روسیه و فرانسه ماه قبل نتوانستند بعد از یک سال مذاکره به توافقی جامع دست یابند و گفتگوهای اتمی را برای هفت ماه دیگر تمدید کردند.

عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه ایران، گفته است نمایندگان ایران روز چهارشنبه ۱۷ دسامبر قرار است برای حل اختلافات باقی مانده در ژنو با گروه ۵+۱ ملاقات کنند.

آقای عراقچی به خبرگزاری فارس گفته است گفتگوهای دوجانبه با نمایندگان آمریکا و دیگر کشورها از روز دوشنبه آغاز خواهد شد.

بازرسان آژانس با نظارت بر تاسیسات اتمی ایران، روند اجرای تعهدات ایران بر اساس توافق اولیه ژنو را زیر نظر دارند.

یک سال پیش با امضای توافقی در ژنو، ایران پذیرفت که بخشی از فعالیت‌های هسته‌ای خود را در ازای تعلیق برخی تحریم‌های بین المللی متوقف کند.

بنا به این توافق، بازرسان آژانس می‌توانند دسترسی روزانه به تاسیسات غنی سازی اورانیوم ایران از جمله در نطنز و فردو داشته باشند.

رضا نجفی، سفیر ایران در آژانس، مذاکرات اتمی کشورش با قدرت‌های جهانی را رو به جلو دانسته و گفته رسیدن به راه حلی دیرپا "از هر زمان نزدیک‌تر" است.

به گفته مدیر کل آژانس، حجم کار بازرسان و شمار افرادی که "بر تاسیسات اتمی ایران نظارت می‌کنند افزایش یافته و برخی از آنها باید از مراسم کریسمس و تعطیلات سال نو خود صرف‌نظر کنند."

مطالب مرتبط