'یک میلیون و پانصدهزار جوان ایرانی سربازی نرفته‌اند'

حق نشر عکس aja.ir

سرتیپ موسی کمالی معاون امور منابع انسانی ستاد کل نیروهای مسلح ایران گفته که یک میلیون و ۵۰۰ هزار مشمول خدمت وظیفه عمومی (سربازی) هستند اما تاکنون برای انجام خدمت سربازی مراجعه نکرده اند.

آقای کمالی به خبرگزاری دولتی ایران- ایرنا گفته که این گروه از جوانان ایرانی متولد سال ۱۳۵۵به بعد هستند و اگر تا "۲۲ بهمن به خدمت اعزام شوند، شش ماه اضافه خدمت آنها بخشیده شده و به مراجع قضایی معرفی نخواهند شد."

این در حالی است که دولت در بودجه سال آینده پیشنهاد داده مشمولانی که بیش از هشت سال غایب بوده و بین ۲۷ تا ۵۰ سال سن دارند، با پرداخت پول از خدمت سربازی معاف شوند.

معاون ستاد کل نیروهای مسلح در باره دلایل این تصمیم می گوید که این افراد "به دلیل اینکه کارآیی لازم برای نیروهای مسلح را ندارند و خدمت آنها در کنار سایر عزیزان سرباز روحیه آنان را خراب می کند با پرداخت جریمه تعیین و تکلیف شوند."

میزان دقیق پولی که مشمولان غایب باید برای خرید سربازی و معافیت بپردازند روشن نیست اما پیش بینی شده که این رقم بین ۲۰ تا ۵۰ میلیون تومان باشد. میزان جریمه بر اساس حضور در داخل و خارج از کشور، مدرک تحصیلی و مدت غیبت تعیین خواهد شد.

تصمیم ستاد کل نیروهای مسلح ایران شامل متولدین فروردین ۱۳۴۴ تا اسفند ۱۳۶۷ (مارس سال ۱۹۶۵ تا مارس ۱۹۸۹) می شود.

طبق قوانین ایران، هر پسر جوانی که به سن ۱۸ سالگی می رسد باید به سربازی برود.

در صورتی که این پیشنهاد در مجلس تصویب شود، سربازان غایب یک سال فرصت خواهند داشت تا با پرداخت پول معاف شوند.

این پیشنهاد در شرایطی مطرح شده است که مدت سربازی اکنون بین ۱۸ تا ۲۱ ماه است و قرار است در سال آینده خورشیدی مدت سربازی به ۲۴ ماه افزایش پیدا کند.

برخی کارشناسان می گویند که دولت به افرادی که از سربازی فرار کرده اند، فرصت داده که با پرداخت پول معاف شوند اما افرادی را که سروقت برای گذراندن خدمت سربازی خود را معرفی کرده اند، تنبیه می کند.

پرداخت پول برای خرید سربازی در دهه هفتاد خورشیدی نیز اجرا شد و بنابر گزارش‌ها نزدیک به ۳۶۰ هزار نفر با پرداخت پول از خدمت سربازی معاف شدند.

در بودجه پیشنهادی دولت آمده که تا سقف یک هزار میلیارد تومان از محل فروش خدمت سربازی در اختیار نیروهای مسلح قرار می گیرد و این پول برای "تقویت بنیه دفاعی نیروهای مسلح" هزینه خواهد شد.

مطالب مرتبط