میلیون‌ها زائر شیعه با وجود تهدید تندروها در مراسم اربعین در کربلا شرکت کردند

حق نشر عکس Reuters

میلیون‌ها زائر شیعه با وجود تهدیدهایی که از ناحیه گروه های تندرو وجود دارد، در مراسم اربعین در روز شنبه در شهر کربلا شرکت کردند.

بسیاری از این زائران چندین روز پیاده‌روی کردند تا به عزاداری روز شنبه برسند. مسافت حدود ۸۰ کیلومتری نجف تا کربلا مسیر اصلی راهپیمایی زائران بوده است.

عراق برای جلوگیری از حملات پیکارجویان سنی گروه موسوم به دولت اسلامی، داعش، تمهیدات امنیتی گسترده‌ای در نظر گرفته است. اعضای داعش شیعیان را بدعت‌گذار می‌دانند.

سوگواری‌های مربوط به واقعه کربلا در سال‌های اخیر بارها صحنه بروز اختلافات شیعیان و سنی‌ها شده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، خالد العبیدی، وزیر دفاع عراق گفته است برای اربعین امسال، در مجموع ۱۷ میلیون نفر به کربلا رفته‌اند که بیش از ۴ میلیون نفر آنها زائران خارجی از ۶۰ کشور هستند.

اکثریت جمعیت عراق را شیعیان تشکیل می‌دهند و حدود ۱۳ میلیون تن از زائران امسال کربلا از خود عراق هستند.

ایرانیان بزرگترین گروه زائران کربلا هستند و بنا به گفته مقامات سازمان حج و زیارت ایران، بیش از یک میلیون و سیصد هزار زائر ایرانی راهی این شهر شدند.

بیشتر این زائران از مرزهای زمینی دو کشور وارد عراق می شوند.

حق نشر عکس AP

روز چهارشنبه، جمعیت بالای زائران ایرانی باعث شد مرز مهران در استان ایلام، ظرفیت پذیرش مسافر جدید نداشته باشد.

همچنین گزارش‌هایی در دست است که نشان می دهد گروه هایی از این زائران به دلیل نبود تسهیلاتی مثل انتقال آنها در داخل عراق، ناگزیر به برگشت به ایران شده اند.

پنجشنبه شب در چند نقطه در داخل و حومه شهر کربلا انفجارهایی رخ داد که خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا، آنها را حملات خمپاره ای خواند.

بنابرگزارش‌ها، در اثر این حملات یک نفر کشته شد.

هجوم میلیونی شیعیان به کربلا در حالی صورت گرفته که عراق درگیر جنگ داخلی است و داعش بخش های وسیعی از خاک این کشور را در دست دارد.

بعد از سقوط صدام حسین، کربلا همه ساله در موسم اربعین میزبان زائران شیعه عراق و کشورهای منطقه بوده است اما مقام های عراقی می گویند تعداد زائران امسال به طرز قابل توجهی افزایش یافته است.

طی این سال‌ها، شرکت کنندگان مراسم اربعین بارها هدف حملات بمب‌گذاری قرار گرفته‌اند.

خدمات شهرداری تهران در کربلا

پیش از این، مجتبی عبداللهی، معاون خدمات شهری شهرداری تهران که به کربلا سفر کرده، گفته بود که کارگران خدمات شهری شهرداری تهران در ۳ شیفت کاری در کربلا فعالیت می‌کنند.

وی گفت این کارگران در کربلا به توزیع بروشور، کیسه زباله و کاور در بین زائرین مشغولند.

به گفته آقای عبداللهی، کارگران شهرداری تهران با هماهنگی شهرداری کربلا در ایام عزاداری اربعین این شهر را نظافت می کنند.

حق نشر عکس AP

مطالب مرتبط