بررسی روزنامه‌های صبح تهران؛ دوشنبه ۲۴ آذر

روزنامه های امروز همچنان به گزارش هایی از تجمع بزرگ شیعیان در کربلا پرداخته و آن ها را سبب افزایش وزن و اقتدار ایران در منطقه دانسته اند.

ابراز نگرانی از غیر قابل اجرا بودن بودجه سال آینده با کمبود منابع مالی و بالا بودن توقعات عمومی که هم اکنون خود را به شکل گرانی نان و بنزین و ارز نشان می دهد از جمله اصلی ترین گزارش ها و مقالات این روزنامه هاست که در عین حال نسبت به بی تفاوتی مردم نسبت به رویدادهای اطراف خود هم واکنش نشان داده اند.

انتقاد از دولت و نگران اقتصاد

حق نشر عکس na
Image caption تیتر و طرح جمال رحمتی، اعتماد

احمد میر مطهری در مقاله ای در اعتماد با اشاره به پایین آمدن بهای جهانی نفت و بالا رفتن نرخ ارز و طلا در ایران و افت شاخص بورس تهران نوشته: همه و همه یک علت دارد و آن مدیریت ناکارآمد و بی‌برنامگی تیم اقتصادی دولت است که همه‌چیز را به صورت صفر یا یک می‌بیند و باورش این است که همه‌چیز یا سفید است یا سیاه. در واقع می‌توان این طور بیان کرد که اتفاقی که در حال حاضر افتاده طبیعی است و این قابل پیش‌بینی بود.

دبیر کل پیشین بورس به عنوان یک هوادار دولت روحانی نوشته باید گفت شاید شرایط بحرانی بهتر مدیریت شود. وقتی وزارت نفت حدود پنج ماه است که معاون امور بین‌الملل ندارد، طبیعی است که بحران نفتی روی دهد.

اینکه دولت نرخ سود سپرده‌های بانکی را پایین بیاورد که بدین طریق مردم سرمایه‌شان را وارد بورس کنند و بورس رونق بگیرد، روش اشتباهی است.

پیش بینی مقاله اعتماد این است که با توجه به کسری بودجه سال ٩٤ به نظر می‌رسد بودجه اعلام شده نمی‌تواند جوابگوی دخل و خرج دولت باشد و دولت وقتی با کسری بودجه مواجه شود از هزینه‌های عمرانی و زیر بنایی می‌زند و به بودجه اضافه می‌کند. به همین دلیل شرکت‌های بورسی که اصولا موفق‌ترین شرکت‌های کشور هستند بدین طریق نمی‌توانند هیچ امیدی به حمایت دولت داشته باشند و به همین دلیل به نظر می‌رسد دولت هیچ برنامه‌یی برای توسعه و رونق بازار سهام در سال ٩٤ ندارد.

علی سرزعیم در سرمقاله جهان صنعت نوشته: این روزها وضع در بازار پول قدری آشفته است. برخی بانک‌ها و موسسات اعتباری نرخ سود سپرده را تا ۲۹ درصد بالا برده‌ و موجب شده‌اند تا دوباره جنگ قیمتی تازه شود. این عمل در نرخ استقراض در بازار بین بانکی نیز خود را نشان داده است.

از یک سو مطالبات چند موسسه و بانک خاص معوق شده و منابع آنها بازنگشته است اما به شکل طبیعی بخشی از سپرده‌گذاران در یک رویه عادی منابع خود را برای مایحتاج متعارف از بانک خارج می‌کنند. راه پیش روی آنها سه چیز است: ۱) استقراض از بانک مرکزی ۲) استقراض از شبکه بانکی و ۳) استقراض از مردم. که خیلی جذاب و عملی نیستند. می پرسیم: ریشه مشکل کجاست؟ آیا استراتژی بانک‌های مشکل‌دار استراتژی درستی است؟ سیاست مناسب برای بانک‌های دیگر چیست؟ واکنش صحیح بانک مرکزی چیست؟ این وضع تا کی قابل تداوم است.

این اقتصاددان تاکید کرده: اگر تصور آنها این است که در آینده نزدیک اقتصاد ایران احیا می‌شود و با احیای اقتصاد وام‌های معوق بازپرداخت خواهند شد، این استراتژی می‌تواند درست باشد. اگر واقعا اقتصاد ایران در آینده نزدیک یعنی دو سال آتی از رکود خارج شده و مطالبات آنها بازپرداخت شود آنها قادر خواهند بود بحران را از سر بگذرانند باوجود اینکه هزینه بالایی برای این امر پرداخت کرده‌اند.

انوشیروان پارسا در سرمقاله مردم سالاری نوشته: با همه تلاش دولت، گاهی ذهنیت جامعه به این سو گرایش پیدا کند که گرانی بیش از ۳۰ درصدی نان و احتمال افزایش ۳۵ تا ۴۰ درصدی قیمت آب و برق و حامل‌های انرژی در سال آینده و همچنین اعلام نظر وزیر اقتصاد در مورد گرانی قیمت دلار در دولت جدید‌، چیزی است شبیه همان اقدامات دولت و شخص احمدی‌نژاد که به بهانه آوردن پول نفت بر سر سفره‌ها‌، بر سر مردم آورد و به دلیل اسراف نان از طرف مردم قیمت نان را گران کرد و در عین حال گرانی دلار و تورم ناشی را حباب می‌دانست‌!

به نظر نویسنده این روزنامه اصلاح طلب: دولت جدید که روزی به نام دولت تدبیر و امید و با کلیدی در دست شعار‌های انتخاباتی سر می‌داد مطمئنا به مشکلات سیاسی و اقتصادی ایران واقف بوده و هست و علاوه بر اینکه رفع مشکلات اقتصادی مردم را مد نظر دارد هرگز با انتقاد و اعتراض شکننده مخالفین از زیر بار مسوولیت‌ها شانه خالی نکرده و به قول معروف توپ را به زمین دیگران نمی‌اندازد و پاسخگویی به مردم هم در همین راستا است.

سرمقاله مردم سالاری در عین حال یادآور شده: که مشکلات واقعی کشور فقط تحریم‌ها و انرژی هسته‌ای نیست بلکه دولت باید با دور‌اندیشی و تدبیر درست دوباره فرهنگ تولید را در ایران زنده گرداند تا باشد که بدین ترتیب ایران مصرف‌کننده امروز به همان ایران تولید‌کننده دیروز مبدل شود‌. این تنها راهکار نجات اقتصاد است‌.

تحلیل اجتماع میلیونی اربعین

حق نشر عکس na
Image caption کارتون هادی حیدری، شهروند

حسن کاظمی قمی در مقاله ای در اعتماد نوشته: حضور میلیونی شیعیان در اربعین کربلا نشان می‌دهد دولت عراق توانسته برای کنترل و مدیریت وضعیت، برنامه خوبی داشته باشد و آن را به‌خوبی و با انسجام و همکاری و همراهی گروه‌های مردمی و بدون نیاز مدعیان اجرا کند. از طرف دیگر، مردم نیز اعتنا نکردند که ممکن است شرایط خطرناک شود و اجازه ندادند که فضای روانی رعب و وحشت در عراق حاکم شود.

سفیر پیشین ایران در بغداد در این مقاله افزوده: این مساله، بزرگ‌ترین پیام را برای کشورهای منطقه و همسایه و کشورهایی که واقعیت عراق جدید را نپذیرفته‌اند، دارد که عراق جدید با وجود همه چالش‌ها و نابسامانی‌‌ها، دولتی است که می‌خواهد مقتدرانه عمل کند و نسبت به گذشته قوی‌تر، منسجم‌تر و بابرنامه‌تر است و توانسته بر مشکلات چند ماه گذشته فایق بیاید. پیام سیاسی این حماسه هم آن است که می‌گوید باید واقعیت عراق جدید را قبول کرد و اینکه عراقی‌ها می‌توانند بر مشکلات‌شان پیروز شوند و نیازی به قیم ندارند.

به نوشته اعتماد: دولت عراق بارها اعلام کرده است که نیازی به حضور نیروهای خارجی برای مبارزه با تروریسم ندارد و عراق، می‌تواند روی پای خویش بایستد. این یک پیام راهبردی است. از سوی دیگر، شاهد وحدت ملی در مراسم عزاداری اربعین بودیم. در مجموع، می‌توان این جمع‌بندی را داشت که در ماه‌های آتی انتظار می‌رود دولت عراق بتواند همچنان با کمک مردم و حمایت‌های مرجعیت بر مشکلات دیگر نیز پیروز شود.

اما مهدی روزبهانی در سرمقاله مردم سالاری نوشته اجتماع شیعیان جهان امسال در کربلا شکل جدیدی به خود گرفت. مسئولین و مردم ایران درحالی عازم کربلا شدند که شمال و بخش های مهم عراق در تصرف تروریست های داعش است. تروریست هایی که در دنیا به شقاوت، بی رحمی و همچنین تهدیدات جدی امنیتی شهرت پیدا کرده اند و البته که هر روزه تهدیدات گسترده ای را برای بخش های جنوبی این کشور تدارک می‌بینند.

اما بر خلاف این تهدیدات، مراسم اربعین در کربلا با امنیت کامل برگزار شد.

به تاکید نویسنده: با توجه به اخبار و گزارشی هایی که حاکی از حضور مشاوران نظامی ایران در عراق است و همچنین نقشی که برخی از مسئولین در اجرای مراسم اربعین به عهده داشتند؛ این تمرکز برای افزایش ضریب امنیت، به نام ایرانی ها رقم خورد. اما از سوی دیگر وقتی حضور مسئولین ایران در عراق را در کنار حضور نظامیان و رفت و آمد سیاسیون غربی به این کشور می‌گذاریم؛ اربعین امسال اهمیت دو چندانی می‌یابد.

اما سرمقاله مردم سالاری مسلم دانسته که دیگر بازیگران موثر منطقه از جمله عربستان و ترکیه نسبت به این سبک دیپلماسی بی تفاوت نخواهند بود و بی شک برنامه هایی برای جلوگیری از گسترش نفوذ ایران دارند و احتمالا در مناسبات منطقه ای و جهانی، از جمله مذاکرات هسته ای، سنگ اندازی خواهند کرد. بنابراین لازم است که تهران با طرح ریزی مناسبات خاص با بغداد به این حرکت دیپلماسی امتداد دهد.

کرختی عمومی توطئه نیست

آرش نصراصفهانی در مقاله ای در شهروند نوشته: بسیاری دیگر از معضلات بنیادی این کشور را می‌توان فهرست کرد که علی‌القاعده باید دغدغه اصلی دولت و ملت باشد. مثلاً بسیاری از کارشناسان محیط‌ زیست معتقدند ما با سرعت فعلی بهره‌برداری از منابع آبی به سمت پدیده «مرگ‌سرزمینی» حرکت می‌کنیم؛ به‌ عبارت‌ دیگر تمدن ما و حیات شهری و روستایی کشور ما در بسیاری از مناطق با تهدید نابودی در طی چند‌ سال آینده مواجه است. از طرف دیگر، هوایی که در شهرها تنفس می‌کنیم عامل بیماری، سرطان، سقط‌ جنین و هزاران مصیبت دیگر است.

به نوشته این مقاله: هر چند روز یک بار هم خبری از آلوده بودن فلان افزودنی به مواد خوراکی یا تقلب در تولید مواد غذایی شنیده می‌شود که مستقیماً سلامت مردم را تهدید می‌کند اگر عرصه سیاست محل طرح مسائل واقعی جامعه است، چرا چنین تهدیدهایی که بلاواسطه حیات ما را تهدید می‌کند، هیچ واکنش جدی را از سمت دولت و مردم بر‌نمی‌انگیزد و به ‌جای موضوعات کم‌ اهمیت‌تر مشغله ذهنی دایمی جامعه شده است.

مقاله شهروند با اشاره به عصیان دکتر اباذری در انتقاد از بی واکنشی مردم به مصیبت ها نوشته این فریاد هم نتوانست توجه عمومی را به مسأله مرگ سیستان‌وبلوچستان جلب کند و همه‌چیز به یک نمایش و حواشی آن تقلیل یافت. اگر فهرست پر خواننده‌ترین اخبار وب‌سایت‌های مختلف را ببینیم بازهم سرماخوردگی فلان فوتبالیست و عکس سلفی فلان بازیگر در صدر است و نشانی از مردم سیستان‌وبلوچستان نیست. به نظر می‌رسد این فضای بی‌تفاوتی نسبت به خود را نمی‌توان تماماً در «توطئه» خلاصه کرد و کرختی عمومی نسبت به معضلات بنیادی را باید در سازوکارهای عمیق‌تری جست‌وجو کرد.

به چه روزی افتاده اند؟

حق نشر عکس na
Image caption کارتون علیرضا پاکدل، اعتماد

محمد حسین روانبخش در ستون طنز مردم سالاری نوشته: اگر غربزده نیستید، اگر سیاه نمایی نمی‌کنید، اگر بعد از خواندن این خبر به سخنان دلسوزان و دلواپسان و دلپیچه‌داران و‌... نمی‌خندید و اگر یادتان نمی‌افتد که یک بنده خدایی نزدیکانش را جزو خط قرمز می‌دانست و تهدید می‌کرد که نباید آنها محاکمه شوند، اگر تشویش اذهان عمومی‌ نمی‌کنید، اگر آنقدر واقع بین هستید که فریب ظاهر‌سازی دشمنان را نخورید، اگر دچار عقده حقارت در برابر مظاهر تمدن رو به سقوط غرب نمی‌شوید.

نویسنده ادامه داد: اگر انتظار این را ندارید که دولتمردان سابق و طرفداران و هواداران آن دولت بابت مواردی چون اختلاس ۳ هزار میلیاردی و سوء‌استفاده ۱۲ هزار میلیاردی، یک عذرخواهی خشک و خالی از مردم بکنند و در یک کلام اگر جنبه‌اش را دارید، این خبر را بخوانید و ببینید سران بدبخت کشورهای غربزده‌ای چون کره‌جنوبی چه مصائبی دارند و به چه روزی افتاده‌اند.

خبر ستون طنز مردم سالاری این است: مدیر اجرایی شرکت هواپیمایی کره به دلیل ایجاد تاخیر ۲۰ دقیقه‌ای در یکی از پروازهای این هواپیما از سمت خود کناره‌گیری و به خاطر کارش به همراه پدرش میان مردم رفت و به صورت عمومی‌عذرخواهی کرد. پدر وی نیز که ریاست «شرکت هواپیمایی کره» را بر عهده دارد، از این‌که نتوانسته فرزندش را بهتر بزرگ کند، متاسف است!

باید گریست برای آشوراده

حق نشر عکس na
Image caption کارتون فیروزه مظفری، فرهیختگان

اسماعیل کهرم در مقاله ای در اعتماد پیرامون مصیبتی که تاسیس یک منطقه جهانگردی می تواند بر سر محیط زیست آشوراده آورده نوشته: طرح گردشگری آشوراده از سال ٨٤ و در زمان ریاست‌جمهوری احمدی‌نژاد مطرح و دنبال شد که با مخالفت شدید دوستداران طبیعت روبه رو بود، بعد از روی کار آمدن دولت روحانی هم شاهد بودیم که خانم ابتکار شدیدا با این طرح مخالف بودند تا جایی که سازمان حفاظت از محیط زیست یکی از دستاوردهای بزرگ خود در این سال‌ها را نجات آشوراده می‌دانست. حال دلیل مخالفت دوستداران طبیعت با این طرح چیست؟

نویسنده تاکید کرده که: در شمال ایران ٩٠٠ کیلومتر ساحل وجود دارد که در اختیار گردشگران است، حال چه لزومی دارد که یک تکه‌یی به نام میانکاله هم تبدیل به قطب گردشگری شود، منطقه‌یی که پناهگاهی برای گونه‌های مختلفی از پرندگان است. باید قبول کرد با اجرایی شدن این طرح این منطقه با انبوهی از تغییرات مواجه خواهد بود؛ اعم از ساخت هتل‌ها، پارکینگ‌ها، ورود اتومبیل‌ها، تولید زباله و پساب و هجوم گردشگرانی که برای دیدن طبیعت بکر و گونه‌های نادر پرندگان به این منطقه می‌آیند و همه این تغییرات منطقه را برای گونه‌های جانوری نا‌امن خواهد کرد و زیستگاه آنها را دستخوش تغییر می‌کند.

پیش بینی دیگر این کارشناس محیط زیست این است که: با اجرا شدن این طرح جمعیت این منطقه ظرف پنج سال آینده به یک و نیم میلیون نفر خواهد رسید که مشکلات و دردسرهای خاص خودش را به همراه خواهد داشت و با این اوصاف هیچ راهکاری برای نجات طبیعت منطقه وجود ندارد جز اینکه از طرح گردشگری آشوراده چشم پوشی کرد چرا که این طرح باعث نابودی محیط زیست ایران است و باید به حال این منطقه گریه کرد.

خداحافظی مشایی از سیاست

شهرام شهیدی در ستون طنز اعتماد با نقل این که خبر که اسفندیار رحیم‌مشایی گفت در یک سال اخیر برای ایجاد انسجام میان احمدی‌نژادی‌ها برای همیشه از سیاست کنار کشیدم، نوشته کناره‌گیری از چیزی یک سال طول می‌کشد: اگر در یک سال اخیر کناره‌گیری کرده چرا می‌گوید من از همین امروز کناره‌گیری‌ام را اعلام می‌کنم؟

پرسش بعدی طنزنویس این است: احمدی‌نژادی‌ها کیستند و در کدام رده‌بندی قرار می‌گیرند؟ اگر تیم هستند تیم‌شان در کدام لیگ توپ می‌زند؟ به شوت اعتقاد دارند یا پاسکاری؟ زیر توپ می‌زنند یا زیر بازیکن؟ داور برای‌شان غش می‌کند یا آنها برای داور؟ اگر تیم نیستند و دسته‌اند، دسته چندم هستند؟ دسته اول هستند یا نه؟

تست: علت عدم حمایت جبهه پایداری از احمدی‌نژاد به علت نزدیکی مشایی با احمدی‌نژاد چیست؟

الف) حسودی، ب) رایحه خوش خدمت، پ) دوری از حواشی، ت) هر سه مورد

پرسش دو ستون طنز اعتماد این است که: اسفندیار رحیم‌مشایی پس از کناره‌گیری از سیاست چه کار خواهد کرد؟

الف) مثل فوتبالیست‌ها که پس از آویختن کفش به کسوت مربیگری در می‌آیند مشایی هم مربی سیاسی می‌شود و به آموزش احمدی‌نژادی‌ها می‌پردازد؟ ب) مثل برخی کارمندان دولت پس از بازنشستگی به مسافرکشی روی آورده و در خط پاستور بهارستان دربستی کار می‌کند؟ پ) مثل برخی دیگر از کارمندان دولت بعد از بازنشستگی به باغبانی اهتمام ورزیده و به هرس بته‌های زاید می‌پردازد.

مطالب مرتبط