مذاکرات دو روزه معاونان وزارت امور خارجه ایران و آمریکا در ژنو آغاز شد

حق نشر عکس ISNA
Image caption وندی شرمن و عباس عراقچی سرپرستی مذاکرات دوجانبه آمریکا و ایران را بر عهده دارند

مذاکرات دوجانبه معاونان وزارت امور خارجه ایران و آمریکا ظهر امروز به وقت محلی در شهر ژنو، مقر اروپایی سازمان ملل متحد آغاز شده است. این مذاکرات دو روزه خواهد بود و موضوع آن پرونده اتمی ایران است.

وندی شرمن، معاون موقت وزارت امور خارجه آمریکا و عباس عراقچی معاون امور بین الملل وزارت امور خارجه ایران سرپرستی این دور از مذاکرات را بر عهده دارند.

آقای عراقچی گفته است که همه موضوعات مربوط به پرونده اتمی ایران در این دور از گفت و گوها مورد بحث قرار خواهد گرفت.

مقام های ایرانی مذاکره درباره مسائل دفاعی ایران از جمله موضوع موشک های این کشور را رد کرده اند.

قرار است پس از مذاکرات دو روزه ایران و آمریکا، گفت و گوهای ایران و گروه ۱+۵ آغاز شود که احتمالا آخرین دور از مذاکرات در سال جاری میلادی است.

گفت و گوهای ژنو نخستین دور مذاکرات اتمی پس از تمدید ۷ ماهه مهلت مذاکرات است. هدف از این مذاکرات حل و فصل نهایی پرونده اتمی ایران و لغو کلیه تحریم های بین المللی علیه برنامه اتمی این کشور در ازای رفع نگرانی های بین المللی از ماهیت این برنامه است.

ساعاتی پیش از آغاز گفت و گوهای مستقیم ایران و آمریکا در ژنو، حسن روحانی رئیس جمهور ایران طی یک سخنرانی گفت "عده‌ای در ۱۲ سال گذشته سنگی را به چاه انداخته‌اند امروز به ما می‌گویند زود باشید و عده‌ای می‌گویند این کار را رها کنید. که ما به حرف هیچ کدام گوش نمی‌دهیم و آرام آرام و حساب شده کار خود را ادامه خواهیم داد. چون هم طناب و هم راه و هم زور بیرون آوردن این سنگ را از چاه داریم."

آقای روحانی گفت: "من به مذاکره کنندگان خودمان صد در صد اعتماد فنی، علمی و حقوقی دارم... بالاخره روزی کل مذاکرات ما پخش خواهد شد که با چه سختی و قدرت و استعداد و منطقی در این زمینه تلاش شده است."