امسال ۱۷۶۲ معتاد بر اثر سو مصرف در ایران جان داده‌اند

حق نشر عکس MEHR

علیرضا جزینی، قائم‌مقام دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر ایران با اشاره به تشکیل یک کمیته ویژه با موضوع مرگ و میر معتادان، گفت که از ابتدای امسال تاکنون یک هزار و ۷۶۲ نفر بر اثر سو مصرف مواد مخدر در ایران جان باخته‌اند.

به گزارش خبرگزاری‌های ایران، آقای جزینی امروز دوشنبه ۲۴ آذرماه در یک نشست خبری گفت که علت عمده مرگ و میر معتادان، تمایل آنها برای خرید مواد ارزان و ناخالص بوده است.

آقای جزینی با ارائه آماری در مورد تعداد معتادان گفت: "یک میلیون و ۳۲۵ هزار معتاد در ایران وجود دارد که ۱۰ درصد آنها زن هستند. اما ما آماری در مورد نوزادان و کودکان در اختیار نداریم چرا که کف سنی که ما بررسی می‌کنیم ۱۵ سال است."

کارشناسان حوزه اعتیاد نگران افزایش مصرف مواد مخدر در میان زنان و کودکان هستند.

بر اساس آخرین برآوردها، نسبت جنسیتی معتادان در ایران در حال تغییر است و درصد معتادان زن در سه سال گذشته از ۵.۲ درصد به ۹.۳ درصد افزایش یافته است.

وزیر کشور در مردادماه سالجاری با ارایه آماری در مورد وضعیت اعتیاد در ایران گفته بود که مصرف روزانه مواد مخدر در کشور یک و نیم تن است و شیشه پرمصرف‌ترین ماده اعتیاد آور مصرفی در ایران است.

بر اساس آمار منتشر شده حدود ۲۶ درصد معتادان در ایران شیشه مصرف می‌کنند.

آمار ستاد مبارزه با مواد مخدر ایران نشان می‌دهد که بیش از ۲۱ درصد معتادان این کشور تحصیلات دانشگاهی دارند، ۶۳ درصد آن‌ها متاهل و ۵۳ درصدشان شاغلند.

بر اساس این آمار، بین ۳۰ تا ۳۵ درصد کارگران مراکز صنعتی، کارگاهی و تولیدی، مصرف کننده مواد مخدر هستند.