صدها هزار زائر ایرانی در عراق در انتظار اتوبوس برای بازگشت

حق نشر عکس Mehr

با گذشت دو روز از مصوبه شورای امنیت وزارت کشور ایران مبنی بر اعزام هزار دستگاه اتوبوس به عراق به منظور بازگرداندن زائران ایرانی، همچنان نزدیک به یک میلیون زائر ایرانی در مرزها در انتظار بازگشت هستند.

در همین حال براساس گزارش‌های رسیده به بی‌بی‌سی فارسی، برخی از مسافران اتوبوس‌های بین شهری به دلیل اعزام اتوبوس‌ها به شهرهای مرزی با عراق، سفرهایشان لغو شده است.

دو شرکت مسافربری رویال سفر و سیر و سفر نیز در صفحه رسمی خود نوشتند: "با توجه به ابلاغیه وزارت راه مبنی براعزام اتوبوس‌های کلیه شرکت های مسافربری برای زوار کربلا تا اطلاع ثانوی کلیه سرویس ها از مبدا تهران کنسل می‌باشد."

سعید اوحدی، رئیس سازمان حج و زیارت نیز روز گذشته گفته بود که شورای امنیت وزارت کشور، مصوب کرده هزار دستگاه اتوبوس با همکاری معاونت عمرانی وزارت کشور و وزارت امور خارجه و هماهنگی دولت عراق برای بازگرداندن زائران ایرانی از کربلا و نجف، راهی این کشور شود.

تاکنون از این تعداد اتوبوس، ۲۵۰ دستگاه برای بازگرداندن زائران راهی عراق شده‌اند.

به گفته این مقام مسئول، در مرزهای شلمچه و چزابه امکانات و تجهیزات خوبی برای بازگشت زائران ایرانی از عتبات عالیات عراق فراهم شده اما در مرز مهران به دلیل حجم سنگین ورود زائران، جاده ها از ترافیک سنگین برخوردار هستند.

در همین حال نیما شهرزاد، معاون دفتر حمل و نقل مسافر سازمان راهداری روز گذشته اعلام کرد که روزانه ۴۰۰۰ دستگاه اتوبوس برای عملیات برگشت زائران در نظر گرفته شده است و اضافه کرد که طی هماهنگی با ادارات کل اغلب استان‌ها، ۱۰۰ درصد ناوگان اتوبوس جاده‌ای این استان‌ها به مرز مهران و ایلام اعزام شده‌اند.

براساس برآورد سازمان حج و زیارت یک و نیم میلیون زائر ایرانی برای مراسم اربعین به عراق سفر کرده‌اند که از تا پایان وقت روز یک شنبه حدود ۷۰۰ هزار نفر از آنان به ایران بازگشتند.

تصاویر خبرگزاری‌های ایران از بازگشت زائران ایرانی

حق نشر عکس Mehr
حق نشر عکس Fars
حق نشر عکس Mehr
حق نشر عکس Fars
حق نشر عکس Mehr
حق نشر عکس Fars