پلیس: دو متهم اسیدپاشی در تهران بازداشت شدند

حق نشر عکس isna

سرتیپ اسماعیل احمدی مقدم، فرمانده کل پلیس ایران امروز سه‌شنبه ۲۵ آذرماه با اشاره به اسیدپاشی روز گذشته در تهران گفت: "در مورد اخیر، به خودروی خانمی اسید پاشیده شده که البته موضوع اختلاف شخصی بوده که در این رابطه ۲ نفر دستگیر شدند."

پیشتر بعضی از منابع خبری ایران گزارش داده بودند که روز دوشنبه ۲۴ آذرماه، راکبین یک موتور سیکلت که صورت خود را پوشانده بودند، در حوالی خیابان سازمان برنامه به سوی دختری اسید پاشیدند.

این در حالی است که مدیرکل روابط عمومی اورژانس تهران در گفتگو با خبرگزاری کار ایران (ایلنا) اعلام کرده که گزارشی مبنی بر اسید پاشی در تهران به اورژانس تهران نرسیده است.

در اصفهان 'متهمی شناسایی نشد'

آقای احمدی مقدم در سخنان امروز خود در مورد پرونده اسیدپاشی‌های اصفهان گفت: "نتوانسته ایم مجرم را شناسایی و دستگیر کنیم. طرح این پرسش نا امنی روانی در جامعه ایجاد می کند، در حالیکه رسانه ها باید در ایجاد امنیت روانی تلاش کنند."

از اواخر مهرماه گزارش هایی در مورد اسیدپاشی در اصفهان در رسانه ها منتشر شد. براساس اعلام قوه قضاییه و وزارت کشور، دست کم ۴ زن در اصفهان مورد حملات اسیدپاشی قرار گرفته بودند.

حسین ذوالفقاری، معاون امنیتی وزارت کشور بعدا گفت که در جریان تحقیق درباره عاملان اسیدپاشی "۱۹۱ هزار نفر از یک قشر در این پرونده مورد بررسی قرار گرفتند." او توضیحی نداد که این افراد از چه "قشری" بودند.

قربانیان اسیدپاشی‌های اصفهان گفته‌اند که دو مرد موتورسوار عامل این حمله‌ها بوده‌اند.

حق نشر عکس non
Image caption مهدیه گلرو (وسط) یکی از فعالان حقوق زنان است که اوایل آبان ماه بازداشت شد

گزارش‌های رسمی نشان می‌دهد که تلاش برای یافتن عاملان این اسیدپاشی‌ها ظاهرا بی‌نتیجه بوده و هیات ویژه نمایندگان مجلس هم اسید پاشی‌های اصفهان را با "انگیزه شخصی" مرتبط دانسته است.

انتشار اخبار مربوط به اسیدپاشی با بررسی طرح امر به معروف و نهی از منکر در مجلس ایران همزمان بود و برخی مقامات حکومتی با انتقاد از پوشش اخبار اسیدپاشی، از این که این حملات به "آمران به معروف و ناهیان از منکر" منتسب شده، انتقاد کردند.

در پی انتشار اخبار مربوط به اسیدپاشی در اصفهان، اعتراضاتی در تهران و اصفهان برگزار شد.

پس از این اعتراضات عکاس خبرگزاری ایسنا، سه نفر از خبرنگاران این خبرگزاری در اصفهان و گروهی از فعالان مدنی بازداشت و پس از مدتی آزاد شدند. اما مهدیه گلرو، فعال مدنی و از فعالان حقوق زنان در ایران، از جمله شرکت کنندگان در این اعتراض ها است که از اوایل آبان ماه در منزل شخصی خود بازداشت شد و از آن تاریخ تاکنون در بازداشت به سر می‌برد.