ایران 'تقاضای استرداد مهاجم سیدنی را داده بود'

حق نشر عکس AFP
Image caption به گفته مقام های ایران هارون مونس که نام اصلی او محمد حسن منطقی است در دهه ۱۹۹۰ از طریق مالزی به استرالیا گریخت

ایران می گوید که ۱۴ سال قبل درخواست استرداد هارون مونس، مردی که عامل گروگان گیری ابتدای هفته در سیدنی استرالیا شناخته می شود را داده بود اما استرالیا از تحویل او خودداری کرد.

سرتیپ اسماعیل احمدی مقدم فرمانده نیروی انتظامی ایران روز سه شنبه به خبرنگاران گفت که آقای مونس در آن زمان به دلیل کلاهبرداری تحت تعقیب بود.

او گفت که هارون مونس که نام اصلی او محمد حسن منطقی است در دهه ۱۹۹۰ از طریق مالزی به استرالیا گریخت.

مهاجم و دو نفر از گروگان ها صبح سه شنبه در جریان یورش کماندوها به کافه لینت در محله "مارتین پلیس" سیدنی، ۱۶ ساعت پس از شروع گروگان گیری، کشته شدند.

سرتیپ احمدی مقدم گفت:‌ "او در سال ۱۹۹۶ مدیر یک آژانس مسافرتی بود و مرتکب کلاهبرداری شد. او سپس به مالزی و از آنجا با نام جعلی به استرالیا فرار کرد."

او افزود که "از آنجا که ما با استرالیا موافقتنامه استرداد مجرمان را نداشتیم، پلیس استرالیا از مسترد کردن او خودداری کرد."

سرتیپ احمدی مقدم گفت که هارون مونس در استرالیا درخواست پناهندگی سیاسی کرده بود.

یک روز پیشتر وزارت امور خارجه ایران گفته بود که "سوابق و شرایط روحی - روانی این فرد که نزدیک به دو دهه قبل به استرالیا پناهنده شده، بارها با مقامات استرالیایی مطرح شده و وضعیت او برای مسئولان ذیربط آن کشور کاملا روشن بوده است."

در همین حال دولت استرالیا اعلام کرده است که درحال تحقیق درباره این مساله است که چرا هارون مونس علیرغم آنکه به خاطر اتهاماتی جداگانه تحت پیگرد قضایی بود با قید وثیقه آزاد شده بود.

او سابقه فعالیت مذهبی داشت اما مقام ها می گویند که هنوز شاهدی نیست که اقدامات این هفته او به جنبش های اسلام گرایانه بین المللی مرتبط بوده باشد.

او در سال ۲۰۰۹ به خاطر ارسال نامه های توهین آمیز به خانواده های سربازان کشته شده استرالیایی مجرم شناخته شد.

در سال ۲۰۱۳ هارون مونس متهم شد که در قتل همسر سابقش دست داشته اما با قید وثیقه آزاد شد.

او همچنین با بیش از ۴۰ مورد اتهام تعرض یا رفتار نامناسب جنسی روبرو بود.

وکیل سابق آقای مونس به بی بی سی گفت که موکلش "قویا اتهام تعرض و همدستی در قتل" را رد کرده بود.

انگیزه مهاجم

حق نشر عکس Getty
Image caption نخست وزیر استرالیا: چطور فردی با این سابقه و اتهامات گوناگون در فهرست افراد تحت نظر نبوده

پلیس استرالیا در حال تحقیق درباره انگیزه‌های احتمالی هارون مونس است.

نخست وزیر استرالیا امروز سه‌شنبه ۱۶ دسامبر در نشست خبری خود این سوال را مطرح کرد که "چطور فردی با این سابقه و اتهامات گوناگون در فهرست افراد تحت نظر نبوده و با چه توجیهی چنین فردی آزدانه در جامعه رفت و آمد می‌کرده است".

هر چند آقای ابوت تاکید کرد که حتی در صورت تحت نظر بودن آقای مونس هم امکان وقوع حادثه گروگان‌گیری همچنان وجود داشته است.

نخست وزیر استرالیا در صحبت‌های خود به روشنی مشخص نکرد که مسئولیت تحت نظر نبودن هارون مونس با چه نهاد یا سازمانی بوده است.

مطالب مرتبط