نماینده مجلس ایران: هیاتی از مجلس ظرف یکی دو ماه آینده به لندن می‌رود

حق نشر عکس AFP
Image caption سفارت بریتانیا در تهران در سه سال گذشته تعطیل بوده است

عباسعلی منصوری آرانی، رئیس "گروه دوستی پارلمانی ایران و انگلیس" گفته است که هیات پارلمانی ایران "ظرف یکی دو ماه آینده" به لندن سفر می‌کند.

آقای منصوری آرانی به ایرنا، خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی، گفته ریچارد بیکن نماینده مجلس عوام و نائب رئیس گروه دوستی پارلمانی بریتانیا و ایران از هیات پارلمانی ایران برای سفر به کشورش به صورت کتبی دعوت کرده است.

دعوت از نمایندگان مجلس ایران برای سفر به لندن دی ماه سال گذشته در جریان سفر جک استرا و همراهانش به تهران صورت گرفته بود. در آن زمان، جرمی کوربین٬ نماینده مجلس عوام از حزب کارگر، گفته بود که نمایندگان مجلس ایران دعوت رسمی آنها را برای سفر به لندن پذیرفته‌اند اما ظاهرا این دعوت در هفته های اخیر تجدید شده است.

ریچارد بیکن نایب رئیس گروه دوستی پارلمانی بریتانیا و ایران اخیرا برای شرکت در نشست "جهان علیه خشونت و افراط‌ گری" به تهران سفر کرده بود.

او در زمان حضور در تهران به رسانه های ایران گفته بود تاریخ ۲۸ اوت (۶ شهریور) برای بازگشایی سفارت بریتانیا در تهران تعیین شده بود اما "توسط وزارت خارجه بریتانیا لغو شد."

رابطه ایران و بریتانیا در حال حاضر در سطح کاردار غیرمقیم قرار دارد و سفارت بریتانیا همچنان تعطیل است اما آقای منصوری آرانی گفته من در مورد بازگشایی سفارت بریتانیا در تهران تا پایان سال جاری خورشیدی خوشبین هستم.

نماینده مجلس ایران گفته "هم اکنون در شرایطی هستیم که چند صد هزار ایرانی در انگلستان زندگی می‌کنند، بسیاری از بازرگانان ما سرمایه‌هایشان معطل مانده است که باید فکری برای این افراد کرد."

آقای منصوری آرانی گفته "عدم ارتباط با انگلیس باعث شده بسیاری از ایرانی‌ها از طریق ترکیه و امارات برای ویزای انگلستان اقدام کنند و این گونه هزاران دلار ارز از کشور خارج می‌شود... این در حالی است که ممکن است کرامت ایرانیان در کشورهای هم‌جوار حفظ نشود، از این رو نیاز است که ارتباطمان را با پارلمان انگلیس بیشتر کنیم."

اوایل آذر ۱۳۹۰، پس از حمله گروهی از دانشجویان بسیجی به اماکن دیپلماتیک بریتانیا از جمله سفارت این کشور، بریتانیا با خارج کردن کارکنان خود از ایران، سفارت خود را در تهران بست و از دیپلمات‌های ایرانی خواست خاک بریتانیا را ترک کنند.

ایران و بریتانیا سال گذشته توافق کردند که روابط خود را به شکل گام به گام بهبود ببخشند.