مرور روزنامه‌های صبح تهران؛ پنجشنبه ۲۷ آذر

عادی شدن روابط آمریکا و کوبا به نحو گسترده‌ای در روزنامه‌های مستقل منتشر شده اما دلواپسی روزنامه‌های اصولگرا همچنان جو حاکم بر دانشگاه‌ها و حوزه‌های اقتصادی است.

آمریکا – کوبا؛ پایان جنگ سرد

حق نشر عکس na

روزنامه اعتماد در گزارشی نوشته است که نیم قرن بن‌بست در روابط آمریکا و کوبا به یک گشایش شگفت‌انگیز منجر شده است. در هاوانا و واشنگتن صحبت از آغاز روابط دیپلماتیک است. حالا این خبر حتی شگفت‌انگیزتر از معمای لغو عملیات خلیج خوک‌ها علیه چریک پیر است. درست حالا که جهان دوباره در آستانه قطبی شدن است، شاخ هیولای کمونیسم دست دوستی خود را به سوی دشمن تاریخی دراز کرده است.

هنوز یکی از برجسته‌ترین سمبل‌های کمونیست‌های جوان در هاوانا اتاق فکر کوبا را اداره می‌کند، اما ظاهرا فکر سیاسی آرمان‌های سوسیالستی به همجواری مسالمت‌آمیز و متمدنانه تغییر کرده است.

گزارش روزنامه اعتماد در ادامه یادآور شده که روابط متمدنانه، درخواستی بود که رائول کاسترو، رئیس دولت کوبا به باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا پیشنهاد داده بود و حالا نشانه‌های شکل‌گیری این روابط متمدنانه در حال بروز است. به نظر می‌رسد با آزادی آلن گراس، شهروند آمریکایی از زندان کوبا، فصل تازه‌ای از مناسبات بر هاوانا و واشنگتن سایه خواهد افکند.

آخرین فرصت‌ها برای رسیدن به توافق

حق نشر عکس na

اردشیر زارعی قنواتی در روزنامه شرق نوشته است؛ منطق سیاسی برای میانه‌روهایی که در دو طرف مذاکرات هسته‌ای ایران مصمم به دستیابی به مصالحه هستند، باید شتاب بخشیدن به مذاکرات و فراهم کردن مسیر توافق نهایی باشد.

به نوشته این کارشناس سیاست خارجی، در ایران نیروهایی وجود دارند که منافع خود را در شکست مذاکرات می‌بینند و با توجه به بهانه‌هایی، چندان بی‌میل نیستند که دولت روحانی در پایان ماراتن هسته‌ای به خط پایان نرسیده و با قدی خمیده در فضای سیاسی و اقتصادی کشور به عنوان دونده‌ای شکست خورده در پاستور، دو سال باقیمانده دوران ریاست جمهوری خود را بگذراند.

در ادامه این مقاله از جمله آمده که ریشه فساد اقتصادی در طول یک دهه اخیر تا حدودی با پرونده هسته‌ای و مکانیسم دورزدن تحریم‌های اعمال شده توسط غرب گره خورده است و بدون خروج از بن‌بست هسته‌ای، احتمال ریشه‌کن کردن فساد موجود چندان ممکن نخواهد بود.

از همین رو نویسنده معتقد است که زمان تصمیم‌گیری نهایی فرا رسیده است و هرچه از این نقطه زمانی بگذرد، هزینه تصمیم‌گیری بار سنگین‌تری را بر دوش دو طرف تحمیل خواهد کرد.

دانشگاه دوباره جولانگاه می‌شود؟

حق نشر عکس na

امیرعلی جهاندار در وطن‌امروز، روزنامه اصولگرایان تندرو با اشاره به تشنج در جلسه سخنرانی حسین شریعتمداری، مدیرمسئول روزنامه کیهان نوشته است؛ یک سال و اندی از دولت یازدهم می‌گذرد؛ دولتی که با رفتارش در بازی معرفی گزینه‌های وزارت علوم نشان داد برای رسیدن به مقاصد سیاسی از برگ دانشگاه به بدترین شیوه استفاده می‌کند، اکنون این خطا باعث شده آن گروه‌هایی که تلاش می‌کنند دانشگاه را به تعبیر نویسنده مقاله از مسیر عقلانیت خارج کنند، جنب و جوش بیشتری پیدا کرده‌اند؛ آن چه نمونه بارز آن را روز دوشنبه در تالار خواجه عبدالله انصاری دانشکده حقوق دانشگاه تهران مشاهده کردیم.

به نوشته این مقاله این اتفاقات محدود به همان روز نبود بلکه در روزهای ۱۶ و ۱۷ آذر هم تکرار شده بود. اتفاقی که در دانشگاه‌های علوم پزشکی اصفهان، شیراز و همچنین در دانشگاه‌های امیرکبیر، شریف، خواجه نصیر و تالار چمران دانشگاه تهران نمونه‌های مشابه آن دیده شد.

روزنامه وطن امروز با یادآوری وقایع دانشگاه‌ها بعد از دوم خرداد ۱۳۷۶ به بعد، در پایان نتیجه گرفته که یک هفته اخیر برگی از همان اقدامات بوده که اگر با آن برخورد نشود ممکن است خاطرات تلخی دوباره تکرار شود.

می‌تازند اما برای خود!

حق نشر عکس na

محمد صرفی در سرمقاله روزنامه کیهان نوشته است؛ نگاهی به مفاسد اقتصادی کلان و معروف دو دهه اخیر نشان می‌دهد که در این پرونده‌ها همیشه پای یک یا چند بانک در میان است. حتی طناب دار هم نتوانست سایه این تهدید شوم را از سر اقتصاد و سیستم بانکی دور کند.

به نوشته این مقاله باید گفت که امروزه بسیاری از بانک‌ها نه تنها باری از دوش تولید برنمی‌دارند، بلکه با بنگاه‌داری دقیقا خلاف این هدف را دنبال می‌کنند و البته باید تاکید کرد که این کژراهه مربوط به این دولت و آن دولت نیست و با اختلاف ناچیزی در همه دولت‌ها از سازندگی گرفته تا اصلاحات و مهرورز و اعتدال دنبال شده و می‌شود.

به اعتقاد نویسنده گویی بیماری بانکی، اسب افسارگسیخته‌ای است که فارغ از این که چه کسی سوارش باشد، راه خود را می‌رود.

آرامش به بازار ارز بازمی‌گردد

حق نشر عکس na

محمدحسین برخوردار، رئیس مجمع واردات در سرمقاله روزنامه جهان صنعت نوشته است که بسیاری براین باورند که با نوسانات نرخ ارز، قیمت کالاهای اساسی وارداتی هم با نوسان و بعضا افزایش مواجه خواهد شد.

نویسنده به چند دلیل تاکید کرده که نوسانات نرخ ارز حداقل تا چهارماه آینده تاثیری بر نرخ کالاهای اساسی در بازار نخواهد گذاشت و طی این مدت نرخ آن با نوسانات ماه‌های گذشته محاسبه خواهد شد.

از جمله این که این کالاها در انبارها تا شب عید ذخیره‌سازی شده‌اند، از سوی دیگر آنچه موجب نوسانات نرخ ارز در روزهای گذشته شده، هیجان و جو روانی حاکم بر بازار بوده است.

به اعتقاد نویسنده، از دولت احمدی‌نژاد تاکنون به دلیل فشار تحریم‌ها و مشکلات اقتصادی، رکود بر اقتصاد حاکم شده و توان مالی قشر متوسط جامعه که بیشترین خریداران کالاهای اساسی در بازار هستند کاهش یافته و به سمت ضعیف شدن حرکت کرده است، بنابراین از هیجان خرید در بازار هم کاسته شده است.

از همین روست که رئیس مجمع واردات پیش‌بینی کرده که بازار ارز در ماه‌های آینده آرام خواهد گرفت.

منتقدین دیروز پاسخگو باشند

حق نشر عکس na

محمدرضا خباز، یکی از مدیران نهاد ریاست جمهوری در سرمقاله روزنامه آرمان نوشته که این نهاد حداکثر باید ۱۲۰۰ کارمند داشته باشد اما در حال حاضر حدود ۳۶۰۰ نفر در آن مشغول کارند که حدود ۲۴۰۰ نفر از آنها بالاتر از چارت سازمانی هستند. اکثر قریب به اتفاق آنها هم در دولت‌های نهم و دهم به بدنه نهاد اضافه شده‌اند.

نویسنده در ادامه یادآور شده که پیشتر در مناظره‌ای به یکی از مدیران ذیربط دولت سابق گفته شد، از آنجا که شما مسئولیت این بخش را برعهده داشتید نباید اجازه می‌دادید که افراد بدون داشتن شرایط و انجام تشریفات قانونی به بدنه نهاد تزریق می‌شدند، مضاف بر آنکه تعداد انبوهی از این جمعیت اضافه شده دارای مدرک دیپلم و فوق دیپلم هستند و بدیهی است که این موضوع نهاد دولت را با مشکلی جدی روبرو کرده است.

به نوشته آقای خباز حال افرادی که امروز سیل انتقادهای خود را متوجه دولت یازدهم کرده‌اند، باید ابتدا پاسخگوی این موضوع باشند که چرا وقتی استخدام‌های غیرقانونی اتفاق می‌افتاد، سکوت کرده بودند.

خلاصه آن که دولت تصمیم گرفته کمبود نیروی دیگر وزارتخانه‌ها را از طریق مازاد نیروی نهاد ریاست جمهوری تامین کند.

مطالب مرتبط