مرور روزنامه‌های صبح تهران - شنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۳

روزنامه‌های اصولگرایان امروز همزمان، یک نشست دانشگاهی روز چهارشنبه را به چالش کشیده‌ و به تندی از آن انتقاد کرده‌اند، در این میان اما برخی روزنامه‌های مستقل با مقاله‌های خود به دفاع از نقطه‌نظرات آن جلسه پرداخته‌اند؛ موضوع نشست دانشگاه تهران هم چیزی نبوده جز مسائل هسته‌ای ایران.

پشت پرده آرام مذاکرات

حق نشر عکس BBC World Service

سارا معصومی در روزنامه اعتماد نوشته است، آن چه دولت‌های حاضر در این هفت ضلعی از چیزی که پشت میز مذاکرات اخیر هسته‌ای گذشت در اختیار رسانه‌ها قرار دادند بسیار محدود بود و اسرار این دور از مذاکرات در پشت درهای بسته باقی ماند.

به نظر نویسنده، اصلی‌ترین مذاکرات در این دور به دیدار دوجانبه ایران و آمریکا اختصاص داشت؛ دیدارهایی که بسیاری از تحلیلگران به استناد تجربه‌های تاریخی، اعتقاد دارند که می‌تواند به گشوده شدن گره حاضر در مذاکرات منتهی شود.

خانم معصومی با اشاره به ابراز امیدواری ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه در مورد رسیدن به یک توافق جامع، نوشته که در حال حاضر نسبت به رویکرد روسیه در قبال مذاکرات هسته‌ای ایران نوعی دوپهلویی به چشم می‌خورد و بسیاری اعتقاد دارند که تمدید مذاکرات ایران با شش قدرت جهان، بیش از همه به نفع روسیه است.

درشت نمایی ریزها‍!

حسین شریعتمداری، مدیر مسئول کیهان در سرمقاله امروز این روزنامه نوشته است: در حالی که مذاکرات هسته‌ای به مراحل حساسی رسیده است و حریف خواسته نهایی خود مبنی بر توقف کامل فعالیت اتمی ایران را پنهان نمی‌کند، کسانی در داخل دقیقا همان هدف نهایی به تعبیر کیهان دشمن را به تکرار نشسته‌اند.

حق نشر عکس BBC World Service

به ادامه این مقاله از جمله آمده است: آمریکا و متحدانش از بیرون و افراد اندک و کم شماری از درون توقف فعالیت هسته‌ای و بهره‌گیری از منابع انرژی جایگزین، عمدتا فسیلی را توصیه می‌کنند.

در همین حال وطن امروز، روزنامه اصولگرایان تندرو با چاپ عکسی از نشست اخیر برخی از استادان و شخصیت‌های سیاسی در دانشگاه تهران از جمله صادق زیبا کلام، احمد شیرزاد و هرمیداس باوند به شدت به نقطه نظرات آنها حمله کرده است.

این روزنامه با انتخاب تیتر "هم صدا با اسرائیل" به تعبیر خودش از ردپای آرزوهای نتانیاهو و اوباما در نسخه‌های هسته‌ای حامیان دولت گزارشی را به چاپ رسانده است.

ادبیات احمدی‌نژاد در زبان دلواپسان

میثم سعادت در روزنامه آرمان نوشته است: روزگار عوض شده و این تغییر، در دانشگاه بیش از هر نهاد دیگری دیده می‌شود. اگر روزی شعار "دانشگاه زنده است"، یک شعار سیاسی برای گروه‌های معترض بود، امروز این تحرک و نشاط و پویایی به محیط دانشگاه بازگشته است.

حق نشر عکس BBC World Service

در عین حال نویسنده معتقد است که مخالفان دولت از نهادهای خارج از دانشگاه، مصم هستند تا پروژه بازگشت سکوت و تک صدایی به دانشگاه را دنبال کنند. شروع این پروژه جدید هم زمانی بود که بار دیگر استقبال چشمگیری از سخنرانی‌های دکتر باوند، دکتر شیرزاد و دکتر زیباکلام در دانشگاه تهران صورت گرفت.

به نوشته این مقاله، این استقبال با واکنش افرادی مواجه شد که با ادبیات رایج در دولت‌های نهم و دهم در باره این چهره‌های اصلاح طلب موضع گرفتند. حال باید منتظر روزهای آینده بود که برنامه بعدی مخالفان فضای فعلی دانشگاه برای بازگشت به دوران وزارت علوم کامران دانشجو چیست؟

مثبت‌اندیشی در افزایش نرخ ارز

محسن شمشیری، در روزنامه تعادل نوشته است که برخی صاحب‌نظران پیش‌بینی کرده‌اند که بهای هر دلار آمریکا تا نوروز 94 به مرز 4 هزار تومان نزدیک می‌شود. براین اساس لازم است که به جای نگرانی در باره تاثیر آن بر گرانی کالاهای وارداتی، با مثبت‌اندیشی در مورد آثار آن، زمینه رشد صادرات غیرنفتی، متعادل ساختن واردات و تنظیم بازار داخلی فراهم شود.

حق نشر عکس BBC World Service

دبیر گروه بانک و بیمه روزنامه تعادل تاکید کرده که اختلاف‌نظر در بدنه دولت نسبت به تعیین نرخ ارز، بعد از مدتی به پذیرش واقعیت‌های اقتصادی منجر خواهد شد و همان طور که در دوره‌های قبل افزایش نرخ ارزهای خارجی در برابر ریال پذیرفته شد، این بار هم چاره‌ای جز پذیرش نرخ جدید ارز نخواهد بود.

لذا چاره کار به نظر نویسنده آن است که دستگاه‌های دولتی، خود را برای درونی کردن این واقعیت و بهبود شاخص‌ها و سیاست‌ها آماده کنند.

الزامات حفظ توفیقات اقتصادی

پویا جبل‌عاملی، در سرمقاله روزنامه دنیای اقتصاد نوشته است؛ امروزه کارشناسان پولی دغدغه‌های جدی در مورد حفظ دستاورد تورمی و همچنین ثبات به وجود آمده در بازار ارز دارند که نیازمند تدبیر بیشتر مقامات اقتصادی است. در حالی که رشد نقدینگی به واسطه افزایش ضریب فزاینده، کاهش محسوسی را از خود نشان نمی‌دهد، با رفتن به سوی پایان سال، پایه پولی هم افزایش خواهد یافت و از این رو وضعیت رشد نقدینگی احتمالا بهتر نخواهد شد.

حق نشر عکس BBC World Service

به نوشته این مقاله از سوی دیگر وضعیت بانک‌ها و دسترسی آنان به نقدینگی مورد نیاز برای وام‌دهی هر روز سخت‌تر می‌شود و این احتمال وجود دارد که نهاد پولی مجبور شود، سیاست سخت‌گیرانه خود را برای تقویت وضعیت سیستم بانکی مورد تجدیدنظر قرار دهد. این تجدیدنظر هم جز به دسترسی بیشتر سیستم بانکی به منابع بانک مرکزی نخواهد انجامید و این می‌تواند خیلی سریع دستاورد تورمی را از بین ببرد.

خلاصه آن که به نظر آقای جبل‌عاملی در حالی که اقتصاد ایران می‌رفت تا از دوره‌ای که نتیجه سیاست‌گذاری نامطلوب بود گذر کند، حال موانع دیگر، شرایط را پیچیده تر کرده است. از همین رو نویسنده چهار راهکار را به طور خلاصه برای مواجه با این شرایط ذکر کرده است.

چرا رایگان؟

حق نشر عکس BBC World Service

فتح‌الله آملی در روزنامه اطلاعات نوشته است؛ در بودجه سال 94 تصویب شده که آب و برق و گاز حسینیه‌ها، تکایا و اماکن مذهبی رایگان است. چیز تازه‌ای هم نیست، تقریبا در همه لوایح بودجه چنین چیزی پیش‌بینی شده بود، اما آیا واقعا چنین اقدامی کمک به مسجد یا امامزاده است؟

نویسنده یادآوری کرده که در همین اربعین شاهد بوده که تمامی چراغ‌ها و نورافکن‎های حیاط‌ها و رواق‌های این اماکن روشن بود، آن هم در زمانی که کسی در آن جا حضور نداشت.

به نظر آقای آملی اصولا وقتی چیزی رایگان باشد، انگیزه برای صرفه‌جویی و جلوگیری از اسراف از بین می‌رود. جدای ضرر و زیان مادی این کار، آثار سوء معرفی و پیام‌های اخلاقی این اقدام هم به نوعی نقض غرض است.

به نوشته این مقاله اتفاقا مراکز مذهبی باید مبلغ و راهنمای اصلاح الگوی مصرف و پرهیز از اسراف که یک آموزه دینی است، باشند و حال آن که عدم مراعات آنها، هم جنبه ضد تبلیغی دارد و هم برای کسانی که نگاه چندان مثبتی به انگاره‌های مذهبی و دینی ندارند، اکراه و بدبینی بیشتر به همراه می‌آورد.

مطالب مرتبط