تکذیب هدف قرار گرفتن موشک‌های ایرانی در حمله اسرائیل به سوریه

حق نشر عکس mod.ir
Image caption وزیر دفاع ایران، هدف حملات هوایی اخیر اسرائیل به سوریه را حمایت از داعش خوانده

وزیر دفاع ایران گزارش‌های مربوط به هدف قرار گرفتن انبار موشک‌های ساخت ایران در حمله هوایی اخیر اسرائیل به حومه دمشق، پایتخت سوریه را رد کرده و گفته این اخبار "صحت ندارد".

سرتیپ حسین دهقان در گفت‌وگو با شبکه العالم، تلویزیون دولتی ایران به زبان عربی، گفت "جریان‌های مقاومت در فلسطین، لبنان و سوریه زیرساخت‌های صنعتی نظامی بسیار قابل توجهی دارند و قادرند که همه مراحل طراحی و تولید موشک‌ها را انجام بدهند."

دولت سوریه حدود دو هفته پیش اعلام کرد که جنگنده‌های اسرائیلی دو نقطه در اطراف دمشق، پایتخت سوریه را هدف حمله هوایی قرار داده‌اند.

بعد از این حمله گزارش‌هایی غیر رسمی منتشر شد حاکی از آن که اسرائیل محموله‌های تسلیحاتی ساخت ایران را که قرار بوده در اختیار جنبش حزب‌الله لبنان قرار بگیرد، مورد حمله قرار داده است.

این گزارش‌ها که از سوی فعالان سوری و رسانه‌های بین‌المللی منتشر شد، مانند حملات هوایی پیشین اسرائیل به سوریه، مورد تایید رسمی دولت اسرائیل قرار نگرفت.

اکنون وزیر دفاع ایران هدف حملات اسرائیل را حمایت از گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) در سوریه خوانده و گفته: "تردیدی نداریم که اسرائیل در هر جایی که بتواند امکانات مقاومت را نابود کند، از هیچ کاری دریغ نخواهد کرد".

آقای دهقان تایید کرده که ایران با "جریان‌های مقاومت" در منطقه در بخش‌های "صنعتی و تکنولوژی" همکاری می‌کند و تاکید کرده که طبق گفته آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر ایران، کرانه باختری رود اردن هم باید مانند نوار غزه مسلح شود.

خط قرمز ایران در عراق

وزیردفاع ایران در مصاحبه با شبکه العالم همچنین حمله به "عتبات متبرکه" در عراق را خط قرمز جمهوری اسلامی ایران خواند و گفت "اگر داعش یا هر جریان مسلحی بخواهد این مراکز را تهدید کنند، جمهوری اسلامی ایران وارد خواهد شد".

پیش از این هم مقام‌های ارشد ایران، ا ز جمله حسن روحانی، رئیس جمهور، درباره هر گونه حمله احتمالی به اماکن مقدس شیعیان در عراق هشدار داده بودند.

هفته گذشته مراسم اربعین با حضور صدها هزار زائر شیعه از ایران و کشورهای دیگر بدون تهدید امنیتی مهمی در کربلا برگزار شد.

دولت ایران نقشی پررنگ در برگزاری و تدارک و پشتیبانی این مراسم داشت و رسانه‌های دولتی و حکومتی تبلیغات بسیار زیادی درباره این مراسم کردند.

مطالب مرتبط