تاکید کوبا بر حفظ نظام کمونیستی علیرغم رابطه با آمریکا

حق نشر عکس Reuters

رائول کاسترو، رییس جمهوری کوبا، اعلام کرده است که برقراری روابط دیپلماتیک با آمریکا نظام سیاسی کشورش را تغییر نخواهد داد.

او که روز شنبه (۲۰ دسامبر) در هاوانا در پارلمان سخنرانی می‌کرد همچنین هشدار داد که تا زمان لغو تحریم تجاری - اقتصادی ایالات متحده علیه کوبا، این کشور با «چالش طولانی و دشواری» مواجه خواهد بود.

دولت های آمریکا و کوبا چهارشنبه (۱۷ دسامبر) اعلام کردند پس از گذشت بیش از نیم قرن، روابط دیپلماتیک برقرار می‌کنند.

رائول کاسترو در پارلمان گفت که تصمیم آمریکا مهم‌ترین تغییر در سیاست واشنگتن در قبال کوبا طی ۵۰ سال گذشته بوده است.

آمریکا از دهه ۱۹۶۰ میلادی برای انزوای کوبا تلاش کرد، ولی دولت اوباما که این خط مشی را ناموفق می‌دانست سرانجام در آن تجدید نظر و اعلام کرد که وقت آن رسیده که روش جدیدی در پیش گرفته شود.

رائول کاسترو روز شنبه در هاوانا گفت اظهارات آقای اوباما مانع بر سر برقراری روابط دو جانبه را برداشته است.

وی گفت کوبا آماده است که با ایالات متحده در مورد موضوعات مختلف گفتگو کند. رهبر کوبا در عین حال تاکید کرد که اصول سوسیالیستی را کنار نخواهد گذاشت، همان طور که کوبا هم از آمریکا نخواسته است نظام سیاسی خود را تغییر دهد.

با آغاز روند از سرگیری روابط دو جانبه، کوبا آلن گراس شهروند آمریکایی را که از سال ۲۰۰۹ در کوبا زندانی بود آزاد کرد. او به جاسوسی برای سازمان سیا در پوشش مقاطعه‌کاری برای آژانس ایالات متحده برای توسعه بین‌المللی (یو. اس اِید) متهم و در دادگاهی در کوبا محاکمه شده بود.

آمریکا نیز متقابلا سه کوبایی را که به اتهام جاسوسی در ایالت فلوریدا زندانی بودند، آزاد کرد.

برقراری روابط دیپلماتیک با کوبا با واکنش بعضی از محافظه‌کاران در کنگره مواجه شده است که می‌گویند نخواهند گذاشت برای تاسیس سفارت ایالات متحده در کوبا یا در جهت بهبود روابط دو کشور، بودجه‌ای برای دولت فدرال اختصاص داده شود.

مطالب مرتبط