تشکر بشار اسد از حمایت حکومت و رهبر ایران

لاریجانی - اسد حق نشر عکس ICANA

بشار اسد رئیس جمهور سوریه، با تشکر از حمایت های حکومت و رهبر جمهوری اسلامی ایران در جنگ داخلی این کشور گفت: "ایران و سوریه توانسته اند برنامه های دشمنان و تروریست ها را با شکست مواجه کنند."

این اظهارات یک روز پس از آن ادا می شود که خبرگزاری رویترز گزارش داده بود مقام های تجاری سوریه و شرکت های این کشور نگران هستند که افت شدید قیمت نفت باعث کاهش کمک های مالی ایران به حکومت سوریه شود.

به گزارش خبرگزاری دولتی ایرنا، آقای اسد یکشنبه ۳۰ آذر (۲۱ دسامبر) در دیدار با علی لاریجانی رئیس مجلس ایران تاکید کرد که کشورش" برای گسترش همکاری های دوجانبه و ارتقای آن به سطح روابط راهبردی آمادگی دارد."

با توجه به اینکه ایران روابط ایران و سوریه، دارای ابعاد گسترده نظامی و امنیتی است، مشخص نیست که اظهارات رئیس جمهور سوریه از ارتقای روابط دو کشور به "سطح راهبردی"، مشخصا به چه همکاری های بیشتری اشاره دارد.

بشار اسد، سخنان خود را در ملاقات امروز خود با رئیس مجلس ایران بیان کرده که در راس هیاتی به سوریه سفر کرده است. آقای لاریجانی بعد از سوریه، به کشورهای لبنان و عراق نیز سفر خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری سوری سانا، رئیس جمهور سوریه در بخش دیگری از سخنان خود تاکید کرده است که این کشور به "روابط برادرانه و تاریخی" خود با ایران در طول دهه های گذشته افتخار می کند.

این خبرگزاری افزوده که بشار اسد، در جریان دیدار با آقای لاریجانی ، همچنین اعلام کرده که دولتش مایل است همزمان با "جنگ با تروریسم"، به پی گیری "آشتی ملی" در این کشور بپردازد.

به گزارش ایرنا، علی لاریجانی نیز در جریان دیدار امروز خود با بشار اسد، از "طرح روسیه برای گفت وگوی سوری – سوری" حمایت کرده است.

وی افزوده: "مسکو به دنبال یک گفت وگوی جدی است که هم نمایندگان دولت و هم مخالفان سیاسی در آن حضور داشته باشند که البته تهران نیز در جریان این تلاش ها قرارگرفته است."

از سال ۲۰۱۱ میلادی (۱۳۹۰ خورشیدی) تاکنون، حدود ۲۰۰ هزار نفر در جنگ بین نیروهای وفادار به حکومت بشار اسد و گروه‌های مخالف او کشته شده‌اند.

'تلاش برای تضمین ادامه کمک ها'

رویترز یک روز پیشتر با اشاره به تکیه آقای اسد بر ایران در نبرد با شورشگری ها به نقل از یک مقام ارشد تجاری سوریه در دمشق نوشت:‌ "اگر به خاطر حمایت ایران نبود نمی توانستیم از این بحران جان به در بریم. حمایت ایران از همه مهم تر بود. در مقابل، ما به آنها قول های بیشتر و بیشتری می دهیم، و درهای بیشتر و بیشتری را برای سرمایه گذاری آنها در سوریه باز می کنیم."

به گزارش رویترز ایران ژوئیه سال گذشته ۳.۶ میلیارد دلار خط اعتباری برای خریداری محصولات نفتی به سوریه داد. یک میلیارد دیگر هم برای خریداری محصولات غیرنفتی اعطا شد.

اما با توجه به نصف شدن بهای نفت در بازارهای جهانی از ژوئن گذشته تاکنون رویترز گزارش می دهد که مقام های سوری در پی کسب اطمینان هستند که کمک های ایران ادامه خواهد یافت.

به گزارش خبرگزاری دولتی سوریه وائل الحلقی نخست وزیر سوریه در بازدید چند روز قبل از تهران به خصوص خواستار تضمین ادامه جریان محصولات پتروشیمی از ایران به بازار سوریه شد.

اسحاق جهانگیری معاون رئیس جمهور ایران سه شنبه هفته قبل پس از دیدار با آقای حلقی گفت که "کمک های اقتصادی ایران از سوریه به طور بی وقفه ادامه خواهد یافت."

یک مقام ایرانی که از او نام برده نشد هم گفت که علیرغم افت بهای نفت کمک ایران به سوریه ادامه خواهد یافت:‌ "ما دوره خیلی سختی را می گذرانیم و افت قیمت نفت توطئه دشمنان ماست. آنها می خواهیم ما را به زانو درآورند تا اصول خود را رها کنیم."

او گفت که ایران قبلا شرایط بدتری را هم تجربه کرده اما سیاستش در قابل سوریه هرگز تغییر نکرده است.

مطالب مرتبط