شمخانی: ایران به دنبال برقراری رابطه دیپلماتیک با آمریکا نیست

حق نشر عکس FARS
Image caption دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران گفته است که ایران از طریق دولت عراق، آمریکا را از عملیات خود در حمایت از گروه های شیعی مطلع کرده است

علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران گفته است که کشورش در پی برقراری رابطه دیپلماتیک با آمریکا نیست.

آقای شمخانی در گفت و گو با روزنامه بریتانیایی فایننشال تایمز گفته است حتی اگر توافق جامع اتمی بتواند به کاهش تنش‌ها میان دو کشور کمک کند، ایران به ‌دنبال از سرگیری روابط دیپلماتیک با آمریکا نخواهد بود.

به دنبال گروگانگیری در سفارت آمریکا در تهران در آبان ۱۳۵۸، روابط سیاسی دو کشور قطع شده است اما در یک سال گذشته به دنبال آغاز مذاکرات اتمی در دولت حسن روحانی، وزرای خارجه دو کشور و دیپلمات‌های بلندپایه دو کشور تاکنون بارها با هم دیدار و مذاکره علنی داشته‌اند.

با این حال آقای شمخانی هم مواضع پیشین دیگر سیاستمداران ایرانی درباره منحصر بودن این گفت وگوها به مذاکرات اتمی را تکرار کرده است.

حق نشر عکس D

دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران گفته که کشورش از حقوق خود بر اساس معاهده منع گسترش جنگ افزارهای اتمی کوتاه نخواهد آمد و به تعبیر او "اگر توافقی صورت نگیرد نمی‌میریم، و اگر توافقی حاصل شود نیز به بهشت نمی‌رویم."

درباره همکاری ایران و آمریکا در مبارزه علیه پیکارجویان دولت اسلامی (داعش) در عراق آقای شمخانی گفته است که ایران و آمریکا می‌توانند به‌گونه‌ای رفتار کنند که از انرژی خود علیه یکدیگر در منطقه استفاده نکنند. آقای شمخانی گفته که از نظر او یک توافق اتمی می‌تواند در این باره بسیار حیاتی باشد. "همه چیز به صداقت آمریکایی‌ها در گفت‌وگوهای اتمی بستگی خواهد داشت."

دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران در عین حال گفته که ایران از طریق دولت عراق، آمریکا را از عملیات خود در حمایت از گروه های شیعه مطلع کرده است.

آقای شمخانی درباره روابط ایران و عربستان سعودی ابراز امیدواری کرد که تنش‌ها بین دو کشور کاهش پیدا کند و "سوءتفاهمات یا رقابت‌های تلخ به یک بازی سیاسی طبیعی تبدیل شوند."