مرور روزنامه‌های صبح تهران؛ چهارشنبه ۳ دی

روزنامه های امروز صبح تهران در گزارش های اصلی خود از کاهش باز هم بیشتر بهای جهانی نفت، ادامه مذاکرات هسته ای، کمبود بودجه کشور نوشته و از خطر مهاجرت مردم از حاشیه دریاچه ارومیه خبر داده اند.

نتایج دشمنی سعودی

حق نشر عکس na
Image caption تیتر و عکس صفحه اول شرق

نادر کریمی جونی در سرمقاله جهان صنعت نوشته: رویارویی میان ایران و متحدانش با عربستان و متحدانش تکمیل شده است. چند روز بعد از آن که با فشارهای وزیر نفت عربستان تولید نفت اوپک تثبیت شد قیمت‌های جهانی نفت فروریخت، اگرچه در این‌باره عرب‌ها تقصیر را به گردن تولیدکنندگان غیراوپک انداخته‌اند اما بسیاری از تحلیلگران بازار نفت، رویدادهای اخیر را اقدامی هدفمند برای تلافی موفقیت‌های ایران در سوریه می‌دانند.

نویسنده اشاره کرده: در تحول مهم دیگری که این‌بار در لبنان به وقوع پیوست، کابینه لبنان تحت فشار ریاض از تصویب پذیرش کمک تسلیحاتی ایران امتناع کرد. عربستان به بیروت وعده داده بود که در صورت نپذیرفتن کمک تسلیحاتی ایران، تمامی هزینه‌های خرید تسلیحاتی لبنان از فرانسه را متقبل شود. به این ترتیب هزینه خرید اقلام تسلیحاتی گران‌قیمت که شامل بالگرد و تانک می‌شود از سوی ریاض به پاریس پرداخت شد تا ارتش لبنان با سلاح‌های غیرایرانی تجهیز و نوسازی شود.

نهایت سرمقاله جهان صنعت این است که: اینک علی لاریجانی با سفر به کشورهایی که روزگاری از سوی پادشاه اردن هلال شیعی نامیده شد، تلاش می‌کند آنچه ایران محور مقاومت در مقابل محور غربی- عربی می‌نامد را منسجم و متحد کند. قراین موجود حاکی از آن است که ایران به نیروهای شیعه لبنان، متحدان راهبردی ایران در خاورمیانه اطمینان داده که با نپذیرفتن کمک تسلیحاتی از سوی بیروت، کمک‌های مالی و معنوی ایران از شیعیان لبنان خدشه‌دار نخواهد شد. بخش دیگر سفر لاریجانی هم به عراق بود با هدف تقویت محور تهران- بغداد. و این ها، حاوی پیام‌های نه‌چندان خوشایندی برای اعراب خلیج‌فارس است.

علی واعظ در مقاله ای در اعتماد نوشته: یکی از مسائلی که مذاکره‌کنندگان ایران و آمریکا در آخرین دور گفت‌وگوها در ژنو به بحث درباره آن پرداختند و به احتمال قوی در چند ماه آینده روی میز مذاکرات باقی خواهد ماند، موضوع بازگشت‌پذیری اقدامات طرفین خواهد بود. به عنوان مثال غرب ادعا می‌کند که اگر ایران ظرفیت غنی‌سازی خود را به طور داوطلبانه و برای ایجاد اطمینان طی دوره مشخصی محدود کند، باید مطمئن بود که امکان راه‌اندازی مجدد سانتریفیوژها به راحتی و سرعت وجود نداشته باشد.

به نظر این کارشناس: به همین شکل، ایران هم انتظار دارد که چنانچه به اقدامی دست زد که به راحتی قابل بازگشت نیست، غرب هم اقداماتی انجام دهد که به راحتی بازگشت‌پذیر نباشند. از همین رو است که هدف اصلی ایران در مذاکرات لغو و نه تعلیق تحریم‌ها است. تعلیق تحریم‌ها ساختار اصلی آنها را حفظ کرده و این اختیار را به رهبران بعدی آمریکا و یا اروپا می‌دهد که تحریم‌ها را مجددا و بدون نیاز به تصویب قوانین جدید وضع کنند. در ضمن برخی از اقدامات ایران چون تغییر کاربری مرکز غنی‌سازی فردو و یا تغییر طراحی رآکتور آب سنگین اراک به سادگی بازگشت‌پذیر نیستند، بنابراین منطق حکم می‌کند که این اقدامات با گام‌های متناسبی در حوزه رفع تحریم‌ها پاسخ داده شوند.

مقاله اعتماد با این همه توصیه کرده: با وجود اینکه این نگرانی‌ها که ریشه در بی اعتمادی متقابل دارند قابل درک هستند، نباید مانع رسیدن به یک توافق شوند. اولا باید در نظر داشت که همه موضوع‌های تحت مذاکره، قابلیت بازگشت به حالت قبل را دارند. همان‌طور که ایران پس از شکست مذاکرات با سه کشور اروپایی در سال ١٣٨٤ به سرعت برنامه غنی‌سازی خود را احیا کرد، در آینده هم می‌تواند با بهره‌وری از دانش بومی شده خود این کار را انجام دهد. به همین شکل، کنگره می‌تواند تحریم‌های برداشته شده را مجددا وضع کند.

دفن در جای تاریخی

محمد بهشتی در مقاله ای در روزنامه ایران درباره خاکسپاری پیکر هشت شهید گمنام در میدان چخماق یزد آن را برخلاف قوانین مصوب میراث فرهنگی خوانده و پرسیده: شهدا برای چه جان خود را فدا کرده‌اند؟ شهدایی که مورد تکریم همه ملت‌اند و به همه ملت تعلق دارند نه گروه خاصی. آنها شهید شدند تا نظامی ظهور یابد با قوانینی که اداره کشور براساس آنها انجام می‌گیرد. از جمله این قوانین، مقرراتی است که مشخص می‌کند که آثار تاریخی و میراث فرهنگی باید حفظ شود.

به نوشته رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی در این مقاله: میدان امیر چخماق در شهری است که شاهد رونق خود در بعد از اسلام است. این شهر شاهدی بر تداوم فرهنگ‌سازی اسلامی - ایرانی است. حتی زمانی که مغول به ایران حمله می‌کند، یزد از این حمله مصون می‌ماند. شهری که یکپارچه در فهرست میراث ملی ثبت شده و بحث جهانی شدن آن هم پیش کشیده شده است. شهری که می‌تواند یکپارچه و مداوم کیفیت مطلوبی از معماری اسلامی - ایرانی را به همگان معرفی کند.

مقاله روزنامه ایران در نهایت تاکید کرده: گروهی خود را از رعایت این قوانین مبرا می‌داند و حوزه را ملک طلق خود می‌داند مصداق چیست؟ بدون شک مصداق لطف و اکرام نسبت به شهدا نیست! سوء‌استفاده از شهدا و به میان آوردن آنها در کشمکش‌های سیاسی؛ تا گروهی به گروهی دیگر دهن کجی کند. آنچه که در میدان امیر چخماق اتفاق افتاده، تخلف از قانون بوده و وظیفه سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به عنوان متولی اصلی این ماجرا، این است که مثل همه تخلف‌ها طرح شکایت کند تا به پرونده آن رسیدگی شود!

باور هکرهای کره ای

حق نشر عکس na
Image caption تیتر و عکس صفحه اول مردم سالاری

آیدین سیارسریع در ستون طنز شرق به ماجرای کشمکش آمریکا و کره شمالی بر سر حمله هکرها به فیلمسازی سونی پرداخته و نوشته با توجه به تکذیب دست داشتن هکرهای کره ای در این ماجرا یک مقام ارشد کره شمالی گفته: ما درخواست تحقیقات مشترک را در این باره به آمریکا داده‌ایم. به نفع خود آنهاست تا باور کنند که این حمله کار ما نبوده. / + خب اگه باور نکنن چی می‌شه؟ / - آن وقت ما مجبوریم پارامونت و وارنر برادرز و میرامکس را هم هک کنیم تا باور کنند کار ما نبوده.

به نوشته این طنز نویس در همین حال یک شهروند کره شمالی هم گفته: - ما اینجا در پیونگ یانگ ویندوز ۹۸ را به سختی بالا می‌آوریم، بسیاری از هموطنان هم تحت داس و گاوآهن به اجرای نرم افزار می‌پردازند. پریشب وقتی زن سین ژیانگ سر زا رفت، تازه صفحه جست‌وجوی گوگل او باز شد. او این عبارت را سرچ کرده بود که چگونه زایمان کنیم؟ نخندید. اینجا امکانات کم است. با این حال ما ناراحت نیستیم و خیلی هم خوشحالیم که امپریالیسم به زانو درآمده است.

در ادامه طنز شهروند از یکی از نمایندگان جمهوری خواه کنگره نقل شده: می‌گم الان که امنیت ملی به خطر افتاده، نباید به یه جایی تو خاورمیانه حمله کنیم - پس ایران رو یه کم تحریم کنیم. ای بابا... لااقل به عربستان که می‌تونیم سلاح بفروشیم. یه آنتی ویروس بفروشیم لااقل.

راه‌حل مبارزه با فساد

موید صدر حسینی در مقاله ای در آرمان با اشاره به گفتگوهایی که درباره تشکیل یک سازمان جدید ضد فساد اقتصادی می شود با این فکر مخالفت کرده و نوشته: تشکیل یک سازمان جدید نمی‌تواند مفاسد اقتصادی را در کشور کاهش دهد، زیرا نیروهای این سازمان‌ها باید از افرادی باشند که در حال حاضر در سازمان‌های نظارتی حضور دارند، بنابراین ایجاد سازمان جدید تنها شکل ظاهری را تغییر می‌دهد درحالی که محتوا همان است با همان رویکرد و همان قوانین.

به نظر این نماینده مجلس: برای آنکه مشکل فسادهای مالی به صورت اساسی ریشه کن شود، لازم است از کشورهایی که در این خصوص جایگاه خوبی در به حداقل رساندن فساد مالی به دست آورده‌اند الگوبرداری شود. به نظر می‌رسد اگر سازمان بازرسی و قوه قضائیه و حراست‌ها و نظارت‌هایی که در کشور وجود دارد قوانین خود را به‌روز نمایند و در راستای ایفای وظایف تمام تلاش خود را به کار بندند ضمن آنکه برخی نظارت‌ها مانند نظارت نهاد ریاست جمهوری اگر تقویت شود و از آنها در این عرصه بهره بیشتری برده شود می‌توان انتظار داشت که در زمینه مبارزه با مفاسد اقتصادی گام‌های موثری برداشته شود.

مقاله آرمان در اشاره به علت وجود فساد در کشور به دو نرخی بودن ارز اشاره کرده و نوشته: مادامی که افرادی به هر دلیلی موفق می‌شوند ارز دولتی دریافت کنند یعنی در همان ابتدا توانسته‌اند ۳۰ درصد از بیت‌المال را به نفع خود مصادره کنند. مجوزها، امتیازات خاص و حتی واگذاری زمین نیز منشأ فساد اند. بر این اساس باید گفت ایجاد سازمان جدید یا استخدام نیروهای جدید نمی‌تواند فساد را ریشه کن سازد.

برگردیم و دقیق‌تر نگاه کنیم

کیانوش عیاری در مقاله ای در اعتماد نوشته: صراحت لهجه یوسف اباذری، قابل تقدیر است. اما با وجود این تقدیر، نمی‌توانیم کاسه‌کوزه‌ها را برسر مردم بشکنیم و به نارسایی‌ها، بی‌توجه باشیم؛ وقتی با پدیده‌یی مثل عزاداران مرتضی پاشایی روبه‌رو می‌شویم، حرف‌ها و بحث‌ها شروع می‌شود و از خلال آنها می‌بینیم که اتهام‌های همیشگی مثل سطح نازل سلیقه مخاطب یا جوگیری، درست و واضح به نظر می‌آیند، اما از سویی دیگر، نمی‌توانیم جای خالی عناصری که در تربیت فرهنگی نقش دارند را نادیده بگیریم و بگوییم این عادت ناخوشایند، تنها برآیند یک تصمیم جمعی است و عوامل تاثیرگذار در آن وجود ندارد.

نویسنده به یادها آورده: در سال‌هایی که گذشت، محدودیت‌ها و حصارهایی در عرصه فرهنگ و هنر، هر روز بیشتر از دیروز هنرمندان را به پستوها کشیده و تبدیل به زخم چرکینی شده که حالا سرباز کرده و خودنمایی می‌کند. هشت سال تمام، توقیف پشت توقیف، جای خالی زیادی برای هنرمندان و مخاطبانی ساخته که نیاز دارند ببینند، بخوانند و بشنوند تا به آگاهی بیشتر برسند. در جامعه‌یی که آمار بی‌سوادی کم نیست، در جامعه‌یی که مردم از هر لحاظی محرومیت دارند، طبیعی است که حوزه‌های فرهنگی هم متاثر از شرایط پیرامون خود باشد.

مقاله دردمندانه اعتماد بدان جا رسیده که: در این سال‌ها و با همه سختی شرایط، به همان اندازه که سینماها برای فیلم‌های تجاری و مبتذل پر می‌شود، برای فیلم «جدایی نادر از سیمین» هم پر شده و اتفاقاتی از این دست که شاید تعدادشان کم باشد، اما انکار هم نمی‌شوند. برای همین است که اگر امروز نگران سطح سلیقه مردم هستیم، نگران نزول درک و فهم از آنچه که هنر واقعی است و آنچه که نیست هستیم و اگر جامعه‌یی آگاه‌تر می‌خواهیم، باید به آنچه که گذشته و آنچه که در پیش‌رو داریم، دقیق‌تر و درست‌تر نگاه کنیم.

خطر مهاجرت از حاشیه دریاچه ارومیه

حق نشر عکس na
Image caption کارتون احمد عربانی، شهروند

شهروند در گزارش اصلی خود نوشته: سایه‌اش بزرگ و بزرگ‌تر می‌شود. سایه‌ای که سیاه نیست، سفید است اما روزگار سلامتی را سیاه می‌کند. غبارهای نمکی چند سالی می‌شود با مرگ تدریجی دریاچه ارومیه به تهدیدی جدی تبدیل شده‌اند. تهدیدی که به گفته اعضای ستاد احیای دریاچه ارومیه، اگر چاره‌ای برای آن اندیشیده نشود، در آینده‌ای نه چندان دور این غبارها راه سفر در پیش می‌گیرند و در مسیر باد، خود را به شمال شرقی کشور هم می‌رسانند.

به نوشته این گزارش: نمک هنوز راه سفر به استان‌های دیگر را در پیش نگرفته اما نفس مردم منطقه را تنگ کرده، چند ماهی است، باد که می‌وزد هوا شور می‌شود، طعم نمک می‌دهد و این طعم، تعداد مراجعه‌کنندگان تنفسی به بیمارستان‌های شهرهای حاشیه‌ای را هم بالا برده است.

شهروند افزوده: سایه تهدید تا جایی بزرگ شد که حرف از مهاجرت به میان آمد و می‌گفتند آذربایجان خالی از سکنه خواهد شد. حتی رئیس‌جمهوری در سفر خود به اردبیل، معضل دریاچه ارومیه را معضلی دانست که سرنوشت، حیات و زندگی ١٤‌میلیون نفر را با مشکل مواجه خواهد کرد. در ماه‌های گذشته نگرانی‌ها درخصوص تأثیر خشک شدن دریاچه بر سلامتی و حیات مردم منطقه بیشتر از آنچه مطرح می‌شد، پررنگ بود.

جنگ جهانی آبگوشت

حق نشر عکس na
Image caption تنبیه ممنوع:‌ کارتون فیروزه مظفری، فرهیختگان

پوریا عالمی در ستون طنز شرق با اشاره به سخنان یکی از مدرسان استانداری خراسان که گفته بود «آمریکایی‌ها با مطالعه روی آبگوشت، پیتزا را جایگزین آن کردند.» نوشته: این ضعف نیروهای اطلاعاتی آمریکا را نشان می‌دهد. چون آبگوشت برای مطالعه نیست، آبگوشت برای نفخ است. وقتی آمریکایی‌ها آبگوشت می‌خورند مطالعه می‌کنند همین می‌شود دیگر؛ متوجه نمی‌شوند نفخ کرده‌اند.

به نوشته این طنزنویس این مقام مسوول گفته آمریکایی‌ها در پیتزاها میکروفیلم‌هایی تعبیه کرده بودند تا اطلاعات را از ایرانی‌ها گرفته و به اتاق‌ فکر آمریکایی‌ها در امارات بفرستد تنها سوالی که پیش می‌آید این است که وقتی آمریکایی‌ها در پیتزاها میکروفیلم تعبیه کرده بودند، چه اتفاقی می‌افتد؟

سووال دیگر طنزنویس شرق این است: میکروفیلم‌های داخل پیتزاها را ایرانی‌ها می‌خورند آن وقت چطوری می‌رسانند دست آمریکایی‌ها توی امارات؟ و اگر چیزی را که ایرانی‌ها خوردند رسید دست آمریکایی‌ها، آمریکایی‌ها چطوری از چیزی که ایرانی‌ها خوردند اطلاعات را به دست می‌آورند؟ به نظر ما اگر این حرف درست باشد حتما دست سازمان آب‌وفاضلاب با آمریکایی‌ها توی یک کاسه است. بعد هم مساله این است که آیا میکروفیلم هضم می‌شود؟

مطالب مرتبط