ظریف: تعلق خاطر شدید به تحریم‌ها برای توافق جامع مانع ایجاد کرده

حق نشر عکس tasnim

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در نامه ای به همتایانش در کشورهای مختلف، هشدار داده است که "تعلق خاطر شدید به تحریم‌ها در مسیر حصول به یک توافق جامع دراز مدت ایجاد مانع کرده است."

آقای ظریف در این نامه که روز ٣ دی ماه (۲۴ دسامبر) منتشر شده است نوشته که "رفع تمام تحریم‌ها جز اساسی هر توافقی است، اما برخی نسبت به دست کشیدن از این ابزار غیر انسانی، غیر قانونی و غیر سازنده حتی به بهای مخاطره افکندن تمام فرایندی که ایجاد اطمینان کرده و شفافیت را تضمین می‌کند ، تردید دارند."

در این نامه از آنچه که "برخی تلاش‌ها در آمریکا و اروپا برای حفظ و تقویت رژیم تحریم‌ها" خوانده شده، ابراز تاسف شده است. مشخص نیست این نامه برای چه تعدادی از وزرای خارجه ارسال شده و چه کشورهایی در شمار دریافت کنندگان آن بوده اند.

ایران و گروه ۱+۵ شامل آمریکا، بریتانیا، فرانسه، چین و روسیه (اعضای دایم شورای امنیت سازمان ملل) به همراه آلمان سرگرم مذاکرات جامع اتمی برای حل و فصل نهایی پرونده اتمی ایران هستند.

طرف‌ها پیش از این به یک توافق موقت اتمی دست پیدا کردند که بر اساس آن تصویب تحریم‌های تازه و اجرای برخی از تحریم‌های پیشین در برابر وقفه در برنامه اتمی ایران، متوقف شد. ایران و گروه ۱+۵ اجرای این توافق موقت را تا نهم تیر سال آینده خورشیدی (۳۰ ژوئن ۲۰۱۵) با هدف ادامه گفت وگوها تا رسیدن به توافق جامع، تمدید کرده‌اند.

نامه آقای ظریف به همتایانش از اولین واکنش‌های او به روند گفت و گوها پس از تمدید مهلت مذاکرات است.

او نوشته است که برای رسیدن به توافق جامع "محدودیت‌ها نباید شامل محدودیت‌های بی دلیلی که هدف از آن محدود کردن برنامه غنی سازی ایران تا حد یک برنامه نمایشی است بشود. چنین چیزی نه عملی و نه واقعگرایانه است."

آقای ظریف نوشته "من اطمینان دارم که توافق جامع کاملا در دسترس" است و "ایران در همین راستا راه حل‌هایی عملی، متوازن و واقعگرایانه ارائه کرده است."