وزیر علوم ایران معاون آموزشی را تغییر داد

حق نشر عکس ISNA
Image caption محافظه‌کاران منتقد حضور آقای میلی منفرد در سطوح عالی وزارت علوم بودند

محمد فرهادی، وزیر علوم ایران، جعفر میلی منفرد، معاون آموزشی وزارت علوم را برکنار و به جای او مجتبی شریعتی نیاسر را منصوب کرده است.

جعفر میلی منفرد از جمله چهره‌هایی بود که نمایندگان محافظه‌کار مجلس ایران به حضورش در مدیریت وزارت علوم اعتراض داشتند و از جمله به خاطر آن با استیضاحی رضا فرجی‌دانا را از وزارت علوم برکنار کردند.

حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران، در آغاز تشکیل کابینه خود آقای میلی منفرد را به عنوان وزیر علوم معرفی کرد، اما او جزو سه نفری بود که رای اعتماد نگرفتند.

از آغاز به کار دولت حسن روحانی، وزارت علوم یکی از عرصه‌های مورد اختلاف دولت و محافظه‌کاران در مجلس و دیگر نهادهای حکومتی بوده است، به طوری که ظرف کمتر از دو سال، پنج نفر برای تصدی وزارت علوم به مجلس معرفی شدند.

محافظه‌کاران از فعالیت‌های سیاسی انتقادی و مستقل در دانشگاه ابراز نگرانی می‌کنند و می‌گویند چهره‌هایی نظیر جعفر میلی منفرد به مخالفان حکومت که آنان "فتنه‌گران" می‌خوانند، نزدیک هستند.

همه گزینه‌های حسن روحانی برای هدایت وزارت علوم ناچار شده‌اند در این باره از خود دفاع کنند. همه آنها تاکید کرده‌اند در مسائل کلان سیاسی و از جمله انتخابات ۱۳۸۸، موضعی مخالف نظر آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران ندارند.

با این حال نمایندگان محافظه‌کار مجلس با چهره‌های چون جعفر میلی منفرد، جعفر توفیقی و محمدعلی نجفی به شدت مخالف و خواهان خروج آنها از سطوح عالی وزارت علوم بودند.

محمد فرهادی در جلسه رای اعتماد خود گفته بود که مانند هر مدیری افراد مورد نظر خود را به کار می‌گیرد.

پیش از اینکه آقای فرهادی به وزارت علوم برسد و به هنگام معرفی گزینه‌ای دیگر برای وزارت علوم، جعفر میلی منفرد به همراه شماری دیگر از مدیران وزارت علوم به خاطر آنچه که"جلوگیری از هرگونه تضییقات و هموار نمودن مسیر" رای اعتماد وزیر پیشنهادی خواندند، از سمت خود استعفا کردند، اما سرپرست وقت وزارت علوم استعفای آنها را نپذیرفت.