دولت ایران بودجه بالایی برای 'اینترنت ملی' اختصاص داده

حق نشر عکس FARS

محمود واعظی، وزیر ارتباطات ایران، گفته است راه‌اندازی "اینترنت ملی" یا "شبکه ملی اطلاعات" یکی از مهمترین اولویت‌های این وزارتخانه است و بودجه بالایی برای راه‌اندازی آن اختصاص یافته است.

آقای واعظی گفته است: "شبکه ملی اطلاعات کار بسیاری عظیمی بود و دولت یازدهم پس از ۱۰ سال که این مقوله در حد حرف بود، آن را به عمل درآورده و بودجه بالایی را برای آن در نظر گرفته است."

به گفته وزیر ارتباطات ایران این شبکه به طور آزمایشی در استان قم راه‌اندازی می‌شود. آقای واعظی افزوده: "پس از یک ماه و نیم اجرا در این استان و رفع مشکلات، کار را وارد استان‌های دیگر نیز خواهیم کرد."

شبکه ملی اطلاعات یا اینترنت ملی چیست؟

ایمنی در برابر حمله‌های سایبری، کاهش هزینه‌های ارزی و رونق کسب و کار اینترنتی از دلایلی است که دولت ایران برای به راه انداختن این شبکه عنوان می‌کند.

اما برخی می‌گویند از آنجا که ساختار این شبکه مانند یک اینترانت (شبکه داخلی) و مجزا از شبکه جهانی اینترنت است این نگرانی وجود دارد که دولت ایران بخواهد دسترسی به اینترنت را برای شهروندان قطع کند بدون اینکه اختلالی در کار بانک‌ها و نهادهای مختلف در ایران به وجود بیاید.

فیلترینگ 'هوشمند'

محمود واعظی همچنین گفته است که وزارت ارتباطات فیلتر "هوشمند" اینترنت را آغاز کرده است.

او گفته است با این شیوه شهروندان به بخش عمده‌ای از سایت‌ها دسترسی خواهند داشت و تنها محتوای به گفته او "مجرمانه" فیلتر خواهد شد.

دیروز گزارش‌هایی مبنی بر آغاز فیلترینگ "هوشمند" شبکه اشتراک عکس اینستاگرام منتشر شد.

وزیر ارتباطات می‌گوید مرحله دوم و سوم فیلتر هوشمند سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی به‌ترتیب سه و شش ماه دیگر اجرا می‌شود.

مطالب مرتبط