بررسی روزنامه های صبح پنجشنبه تهران – ۴ دی ۱۳۹۳

آهنگ رشد اقتصادی مورد نظر رئیس جمهوری ایران در اغلب روزنامه های امروز صبح پایتخت منتشر شده است. در همین حال دعوت وزیر امور خارجه ایران از همتاهای بین المللی اش در زمینه گام نهایی مذاکرات هسته ای از جمله موضوعات مورد بحث است.

رشد اقتصادی از کجا آمد؟

حق نشر عکس BBC World Service

صادق الحسینی، در سرمقاله روزنامه تعادل نوشته است؛ رشد اقتصادی چهار درصدی برای شش ماهه نخست سال به لحاظ آماری عملکرد مثبتی برای دولت روحانی محسوب می شود، اما این که اجزای این رشد چیست و اقتصاد کشور چگونه به این رشد دست یافته، امری است که نیاز به دقت بیشتری دارد.

عضو شورای سردبیری روزنامه در ادامه هرچند از رشد ۳ و هفت دهم درصدی مصرف بخش خصوصی ابراز خوشحالی کرده اما در مورد رشد سرمایه گذاری نوشته که این امر کمی غیرعادی به نظر می رسد.

به نوشته این مقاله بخش عمده ای از رشد سرمایه ثابت ناخالص در ساختمان ناشی از افزایش سرمایه گذاری دولتی در سه ماهه دوم بر این بخش بوده و سهم بخش خصوصی در این زمینه بسیار کم است.

خلاصه آن که به نوشته تعادل می توان این رشد ۴ درصدی را به افزایش میزان تحرک دولت در اقتصاد کشور نسبت داد، تحرکی که ناشی از افزایش میزان هزینه های عمرانی دولت است.

دعوت ظریف

حق نشر عکس BBC World Service

سارا معصومی در روزنامه اعتماد نوشته است که محمدجواد ظریف در نامه جدید خود به همتاهای بین المللی و نه تنها کشورهای عضو پنج بعلاوه یک به صراحت تلاش ایران برای باقی ماندن در مسیر دیپلماسی را به رخ می کشد.

به نوشته این مقاله رئیس تیم مذاکره کننده هسته ای در واپسین روزهای سال جاری میلادی با نگارش این نامه در حقیقت به جهان نشان می دهد که آنچه در نوامبر سال گذشته در قالب توافقنامه ژنو امضاء شد و در سال ۲۰۱۴ هم در قالب تداوم مذاکره ادامه پیدا کرد دستاوردی برای دیپلماسی در مقابل تقابل نظامی بود.

به گزارش اعتماد به نقل از یک منبع آگاه، آقای ظریف در پایان نامه خود به همتایان بین المللی اش با تاکید بر این که توافق جامع هسته ای نیازمند مشارکت فعال جامعه جهانی است نوشته؛ بر روی مشارکت و حمایت آنها در این زمان که در حال برداشتن آخرین گام های سرنوشت ساز در این مسیر تاریخی است، حساب می کند.

اولویت های رشد اقتصادی

حق نشر عکس BBC World Service

حمید زمانزاده در سرمقاله روزنامه دنیای اقتصاد نوشته است؛ در مجموع حاکمیت دولت جدید و به تبع آن سیاست های جدید از نیمه دوم سال قبل بهبود فرآیند سیاستگذاری اقتصادی، تلاش برای بهبود فضای کسب وکار و مهمتر از همه موفقیت سیاست خارجی در دستیابی به توافق اولیه در مذاکرات هسته ای و اجرای برنامه اقدام مشترک، زمینه کاهش ریسک های اقتصاد ایران را به صورت قابل توجهی در مدت کوتاه فراهم کرده است.

به نوشته این مقاله مجموعه این عوامل موجب شده اقتصاد ایران در سایه فراهم شدن ثبات اقتصادی و سیاسی از مسیر تحرک تولید، افزایش مصرف خصوصی، بهبود تجارت خارجی، افزایش تولید و صادرات نفت و افزایش سرمایه گذاری داخلی، قدم به فاز خروج از رکود اقتصادی بگذارد و رشد اقتصادی فعلی را محقق کند.

در شرایط فعلی دستیابی به رشد اقتصادی بالا نیازمند نیروی بزرگی است که حصول توافق نهایی در مذاکرات هسته ای و رفع تحریم ها می تواند زمینه اصلی آن را فراهم کند؛ اما تا آن زمان هدف حفظ رشد اقتصادی جاری برای اعمال سیاست های اقتصادی مقدم بر دستیابی به رشد اقتصادی بالا و ایجاد رونق اقتصادی است.

حمایت اهالی سینما از 'خانه پدری'

حق نشر عکس BBC World Service

روزنامه شرق در مطلبی آورده که عصبانیت ها از "خانه پدری" عیاری همچنان ادامه دارد. اهالی سینما اما به این دلواپسی ها بی اعتنا هستند و فیلم آخر این کارگردان را اتفاقی مثبت در سینمای ایران می دانند. در فاصله چند روز مانده به اکران فیلم در گروه هنر و تجربه، با این که شورای پروانه نمایش به عنوان ارگان رسمی دولت، نمایش فیلم را قانونی اعلام کرده، گروهی خلاف نظر ارگان رسمی دولت را دارند.

به نوشته این گزارش حمایت گسترده اهالی سینما از خانه پدری در حالی صورت گرفته که این فیلم از چهارم دی ماه نمایشش را در سینماهای هنر و تجربه آغاز خواهد کرد؛ نمایشی که به گفته رسانه های اصولگرا به دلیل جو به وجود آمده در چند روز گذشته علیه اکران آن برای جلوگیری از ممنوعیت دوباره اکران فیلم زودتر از موعد انجام شده است. با این حال خانه پدری با در نظر گرفتن رده سنی خاص بالای ۱۶ سال برای مخاطبانش نمایش داده میشود؛ اتفاقی که قطعا تا حد زیادی دلواپسی گروهی را که قایل به خشونت و تاثیر بد آن در جامعه هستند، کاهش می دهد.

وزارت خارجه و طرح دمیستورا

حق نشر عکس BBC World Service

سعدالله زارعی در سرمقاله روزنامه کیهان نوشته است؛ کادر دیپلماسی ایران در موضوع بحران سوریه نوعا غیرفعال بوده است. این در حالی است که بخش عمدهای از اقتدار خارجی و داخلی جمهوری اسلامی به توانمندی‎اش در شکل دادن به یک جبهه منطقه ای با حضور تعدادی از دولت ها، ملت ها و جنبش های انقلابی است.

به نوشته مقاله کیهان به رغم این موضوع، بحران سوریه در دولت سابق و فعلی ایران در کانون توجه قرار نگرفته است. ایران می توانست و می تواند یک اجلاس موثر منطقه ای و بین المللی حول محور مسئولیت همگان برای مهار تروریزم برگزار کند و فضای منطقه ای را علیه حامیان منطقه ترور در سوریه سازمان و سامان بدهد.

سرمقاله کیهان در پایان می افزاید که اعلام موافقت وزارت خارجه ایران با طرح استفان دمیستورا، نماینده سازمان ملل متحد در امور سوریه بدون آنکه نقاط آن بدرستی معین گردند، می تواند ایران را وارد روندی غیرقابل بازگشت که بازی در طرح غرب است، وارد کند.