مرور روزنامه‌های صبح تهران؛ دوشنبه ۸ دی

روزنامه های صبح امروز در گزارش های خود از بازگشت آلودگی به شهرهای بزرگ نوشته و در مقالات خود ابراز امیدواری کرده اند که مذاکرات ایران و کشورهای پنج به اضافه یک به توافق بینجامد و راه افتادن اقتصاد کشور مانع از گسترش کسری بودجه شود.

آینده تحولات سیاسی منطقه، وضعیت سوریه، روابط ایران با روسیه و سعودی، راه های مقابله با کسری عظیم بودجه و کاهش درآمدهای نفتی از جمله مسایلی است که روزنامه ها به آن پرداخته اند. در همین حال روزنامه های اصولگرا این روز را به عنوان سالگرد تظاهرات هواداران حکومت در پایان تشنج های شهری سال ۸۸ به عنوان پیروزی بزرگ نظام به یادها آورده و همچنان به معترضان به رای گیری انتخابات ریاست جمهوری تاخته اند.

بازگشت آلودگی

حق نشر عکس NA
Image caption تیتر و عکس صفحه اول سیاست روز

شهروند در گزارش مفصلی درباره بازگشت آلودگی ها به شهرهای بزرگ نوشته: آلودگی هوای شهرهای بزرگ کشور، ‌اتفاقی است تکراری که مردم، پاییز و زمستان را با آن می‌شناسند. روزی نیست که بدون واسطه باد و باران، آسمان شهر قابل رویت باشد و روزی هم نیست که اثر بارش‌های آسمانی تا بیش از یک روز به درازا بکشد. تهران به شرایط ناسالم رسیده است. تا آخر هفته هم هوای پایدار آلوده شهر، ساکن می‌ماند.

به گزارش این روزنامه: شاخص آلودگی هوای تهران روز گذشته روی عدد ١٥٢ بود، عددی در میانه راه تا رسیدن به شرایط اضطرار. آلوده‌ترین منطقه شهر، منطقه ١١ است، جایی نزدیک پارک رازی که عدد ١٩١ را نشان می‌دهد، چند قدمی اضطرار. اما تهران در این میان تنها نیست، شهرهای صنعتی در حال رشدی روبه فزونی‌اند و دیگر محصور به کلانشهرها و شهرهای کلیدی نمی‌شود. اصفهان، اراک و اهواز شهرهای دیگری‌اند که سردمدارند در آلودگی و هرکدام حرفی جداگانه و منحصر به فرد برای گفتن دارند.

در ادامه گزارش شهروند از قول یک کارشناس سازمان هواشناسی از افزایش این آلودگی‌ها در شهرهای صنعتی گفته شده و آمده: تعدد خودرو در شهرها و تبدیل شدن آنها به پارکینگی بزرگ از مهم‌ترین عوامل ایجاد آلودگی‌اند، خودروهایی که شباهتی به خودرو استاندارد ندارند. صنایع آلاینده که با وجود الزام به استقرار آنها در خارج از شهر آن هم به شعاع ١٢٠ کیلومتری، ‌انواع دیگری از آن قابل مشاهده در بطن شهرهاست. سوخت غیراستاندارد موتورخانه‌های خانه‌ها، ‌سیستم گرمایشی و سرمایشی غیر استاندارد، ساختمان‌ سازی‌های پیاپی و فعالیت‌های عمرانی کوچک و بزرگ، ‌همه می‌توانند در میان آلاینده‌ها جای گیرند.

سفارت ایران در بیت المقدس

کیهان در سرمقاله ای در شماره امروز خود نوشته:‌ این که سخنگوی وزارت خارجه اسراییل برای بازگشایی سفارت این رژیم در تهران دست به دامن خدا و دعا کردن شود مسئله عجیبی نیست و از سر عجز و ناتوانی است و نشان دهنده این واقعیت که رژیمی که ادعای ابرقدرتی داشت اکنون ناتوان است؛ اما آنچه قابل تامل است علت امیدواری به بازگشایی سفارت این رژیم در ایران است. به عبارت دیگر چه مسئله و علتی باعث شده که دشمن به بازگشت به ایران امیدوار شود.

به نظر سرمقاله این روزنامه تندرو اینک که سخنگوی دولت اسراییل از لزوم آموزش فارسی برای دیپلمات‌های این دولت سخن می‌گوید مناسب است پاسخش را رهبر جمهوری اسلامی داده که «اسرائیل روز به روز ناامن‌تر خواهد شد؛ چه توافق هسته‌ای بشود، چه نشود؛ این را بدانید امنیت اسرائیل تامین نخواهد شد چه توافق هسته‌ای بشود و چه نشود.»

سرمقاله کیهان در نهایت تاکید کرده: بنابراین به جای این که برای بازگشایی سفارت این رژیم در ایران دست به دعا بردارد، برای زمانی که این رژیم توسط سربازان روح‌الله نابود می‌گردد، به دنبال مفری برای خود باشد. به عبارت دیگر این سفارت ایران است که در قدس، دومین قبله‌گاه مسلمانان بازگشایی خواهد شد، آن هم در زمانی که این سرزمین به دست صاحبان واقعی آن بازگردانیده شده است.

کرملین و کارت سوریه

محمد ایرانی در مقاله ای در شرق به اجلاس مسکو درباره سوریه پرداخته که با حضور بشار اسد و معترضان در آن تشکیل می شود و نوشته باید به تغییر شرایط بین‌المللی متوجه بود. وضعیت روس‌ها در موضوع اوکراین و تحریم‌های غرب علیه مسکو، رکود اقتصاد جهانی و کاهش بهای نفت که بر بسیاری از کشورها از جمله روسیه تاثیر مستقیم داشته به سقوط ارزش «روبل»، واحد پول این کشور انجامیده تا تحولات اخیر منطقه‌ای و اجتماعی که در تغییر مواضع گذشته طرف‌های مختلف درگیر در موضوع سوریه موثر بوده است.

سفیر پیشین ایران در لبنان و اردن با اشاره به تغییراتی که در جمع مخالفان دولت بشار اسد رخ داده و این که میخاییل بوگدانوف، نماینده ویژه روسیه بعد از ملاقات‌هایی که در اروپا و طرف آمریکایی، به حضور آمریکا در این اجلاس، چراغ سبز نشان داد نوشته گفته می‌شود روس‌ها مشورت‌هایی هم با جمهوری اسلامی ایران صورت داده اند.

به نظر نویسنده مقاله شرق: در میان مخالفان دولت فعلی سوریه آن هایی که مواضع تندتری دارند در وزن‌کشی اخیر به دنبال گرفتن امتیاز بیشتر هستند چون احساس آنها هم این است که غربی‌ها به تدریج واقعیت صحنه سوریه را درک کرده‌اند. اما یک پروژه سیاسی که همه طرف‌ها در آن امکان مشارکت و سهمی در آینده سوریه داشته باشند، راه‌حل میانه است. چنان که درون دولت سوریه هم برخی معتقدند به هیچ روی نباید به مخالفان استانبول‌نشین امتیاز داد اما روس‌ها با مشارکت معتدلان هر دو طرف، به دنبال شکل‌دادن توافقی مرضی‌الطرفین هستند.

مهدی روزبهانی در سرمقاله ابتکار به تشریح وضعیت روسیه در شرایط بعد از اوکراین پرداخته و نوشته در کنار این تدارک نظامی و سیاسی روسیه برای فاصله گرفتن از غرب که نیاز او به متحدان قدرتمند منطقه ای مانند ایران را بیشتر کرده، شرایط مساعدی برای تحرکات دیپلماتیک تهران بوجود آمده است. باید در نظر گرفت که با روی کار آمدن دولت جدید و تلاش برای حل و فصل مناقشات بین‌المللی از جمله پرونده هسته ای دیگر گزینه های ایران برای روابط خارجی محدود نیست.

نویسنده یادآوری کرده: جهان و کشورهای منطقه در جریان مبارزه با داعش به خوبی دریافتند که امکان نادیده گرفتن ایران در مبادلات منطقه ای وجود ندارد. جدای از این تلاش غرب برای نزدیک شدن به ایران و امید آنها برای حل مناقشه هسته ای امکان تحرک دیپلماتیک ایران را گسترده تر کرده است. به این ترتیب می‌توان گفت که در مقابل انزوای روسیه امروز تهران آلترناتیوهای متنوعی در سیاست خارجی خود دارد که اگر با درایت و سرعت روی آنها برنامه ریزی شود امکان استفاده از این نیاز روسیه به خوبی برای تهران فراهم می‌شود.

سرمقاله ابتکار در اشاره به سفر پوتین به تهران نوشته: وی احتمالا با هدایای متنوعی به تهران سفر می‌کند. بهتر است دستگاه سیاست خارجه که در دولت روحانی موفقیت های مختلفی را کسب کرده است حساب ویژه برای پیشنهادات پوتین باز کند و البته که به کم هم قانع نشود چرا که بدهی های روس ها به ایران زیاد است. از طرف دیگر لازم است که تمهیداتی در نظر گرفته شود تا سفر رئیس جمهور روسیه به تهران شبهه فاصله گرفتن ایران از روند جدیدش در مناسبات سیاسی با غرب را ایجاد نکند.

حق نشر عکس na
Image caption تیتر و طرح بزرگمهر حسین پور، مردم امروز

صادق زیباکلام در سرمقاله مردم امروز علاقه احمدی نژاد را برای شرکت در انتخابات آینده ریاست جمهوری حتمی دیده و نوشته: این رویداد بیش از آنکه خبر نگران کننده ای برای اصلاح طلبان و دولت تدبیر و امید باشد ضایعه مولمه ای برای تقریبا تمامی نامزدهای اصولگرا خواهد بود؛ از دو نامزد "همیشه در صحنه" اصولگرا یعنی سردار محسن رضایی و سردار محمدباقر قالیباف تا دکتر سعید جلیلی، تا نامزدهای نه چندان جدی تر همچون دکتر حداد عادل، علی لاریجانی تا مابقی.

به نظر این استاد دانشگاه: اتفاقا شانس اصولگرایان با حضور احمدی نژاد افزایش چشمگیری پیدا خواهد کرد. احمدی نژاد همین حالا هم بین ۱۰ تا ۱۵ میلیون رای در مناطق محروم، روستاها، قشرهای سنتی، کم درآمدها و حاشیه نشینهای شهری دارد. یک درصد کوچکی هم از تحصیلکرده های کشور که جدای از مذهبی بودن به شدت ضدغرب و ضدفرهنگ و تمدن غرب هستند که در احمدی نژاد، اسطوره و قهرمان غرب ستیزشان را پیدا کرده اند، به او رای خواهند داد.

سرمقاله مردم امروز به این جا رسیده که: می ماند این پرسش که شانس رییس دولت سابق در بازگشت به قدرت چقدر است؟ آیا اصولگرایان بعد از آن همه بلا که احمدی نژاد بر سر مملکت و اصولگرایان آورد، آیا اجازه بازگشت به وی می دهند یا درثانی به فرض که او نامزد شود آیا از وی حمایت جدی خواهند کرد؟

به جای استرالیا، تایلند

سوشینانس شجاعی فرد در ستون طنز شهروند گفته رئیس فدراسیون فوتبال را نقل کرده که پول نداریم برای تیم ملی، بلیت استرالیا بگیریم.

به نوشته این طنزنویس: خب راست می‌گوید، استرالیا خیلی دور است، بلیتش گران است، بودجه فدراسیون کم است. پولشان نمی‌رسد تا خود استرالیا بروند، بنده پیشنهاد می‌کنم براساس بودجه‌شان برنامه‌ریزی کنند! بروند تا تایلند! اینطوری ارزان‌تر است! خورد و خوراک ارزان‌تر است! ماساژ که رکن رکین ورزش است برقرار است! مناظر طبیعی فراوان است. دیگر نگران خارج‌شدن بچه‌ها از هتل نیستیم! چون آن‌جا کلش تفریح شبانه خارج از هتل است! لازم نیست حتما از هتل خارج بشوی! باور بفرمایید ما تماشاگران هم راضی هستیم! کافی است یک پخش مستقیم نشانمان بدهید! حاضریم حتی جواد خیابانی گزارش کند!

کاهش بهای نفت و چاره ها

حق نشر عکس na
Image caption کارتون حسن کریم زاده، شهروند

علی شمس اردکانی در مقاله ای در ایران روزنامه دولت اظهار عقیده کرده پندارهای مختلف درباره کاهش سهمگین بهای نفت همه حقیقت را در برندارد. لذا بازار نفت به امان خود رها شده است. در این دور باطل اعضای اوپک که جمعیت زیادی دارند هراس بیشتری از کسری بودجه دارند ولی کم جمعیت‌ترها و کشورهایی که نفت را در بودجه نمی‌نویسند، در آسانی هستند.

این کارشناس مسایل نفتی افزوده: آنها که ذخیره مالی نیندوخته‌اند و توان رقابت هم نه در قیمت و نه در میزان تولید دارند. سرمایه‌گذاران در پروژه‌های نفت‌های غیرمتعارف با ضرر از بازار خارج می‌شوند چندان که سرمایه‌گذاری‌های جدید در تولید نفت شیل تقریباً متوقف شده است. بورس‌های سهام دنیا از کاستی در بهای سهام انواع شرکت‌های انرژی، بویژه شرکت‌های مشغول به نفت و گاز غیرمتعارف در رنج هستند.

و خلاصه مقاله ایران این که: در صحنه بین‌المللی وظیفه دولت این است که به بازبینی نسخه‌های اقتصادی، مالی و سیاسی برای نفت ملی بپردازد و اجازه داده نشود طرفداران هزینه کردن سرمایه‌های نفتی در بودجه‌های سالانه کماکان در مجلس و دولت و سایر ارکان حکومت، اموال ملی (بخوانید سرمایه‌ها) را بودجه نویسی کنند. و اصحاب اقتصاد تخیلی که در سال‌های اخیر معادل سالانه یکصد میلیارد دلار درآمد ارزی را تضییع کرده‌اند شناسایی و فهرست آنها منتشر شود. و کسانی که از منابع حساب ذخیره ارزی قبلی و صندوق توسعه ملی فعلی اجازه برداشت داده‌اند با ذکر برداشت‌کننده و منشأ ‌صدور مجوز اعلام شوند.

مهدی بهکیش در سرمقاله دنیای اقتصاد به یاد آورده که عربستان همیشه از استراتژی نفت ارزان پیروی می‌کرده تا به این وسیله سرمایه‌گذاری در سایر منابع تولید انرژی را (عملا) غیراقتصادی کند. قبل از انقلاب نیز چنین اختلاف‌نظری بین ایران و عربستان وجود داشت. اما توافق ایران و کشورهای ۱+۵، موقعیت ایران در منطقه را تغییر خواهد داد.

نویسنده اقتصاددان با تشریح شرایط جهانی نوشته: شرایط موجود در کشور اقتضا می‌کند که همزمان با گسترش تعامل با کشورهای غربی در قالب مذاکرات با کشورهای ۱+۵، نسبت به روابط کشور با همسایگان هوشیار باشیم و برنامه‌ای جداگانه برای تعامل با آنان تدوین کنیم. طبیعی است که فعال شدن ایران اثرات متفاوتی بر همسایگان می‌گذارد و بنابراین باید سعی کنیم درک مشترکی از شرایط جدید به‌وجود آوریم.

سرمقاله دنیای اقتصاد به طور مشخص نوشته: بسیار مهم است که بتوانیم از هم اکنون طرف‌های تجاری خود را در منطقه انتخاب کنیم و زمینه انعقاد قراردادهای دو یا چندجانبه با آنان را فراهم آوریم. کشورهای همسایه نباید از بازگشت ایران به صحنه جهانی نگران شوند؛ زیرا با توسعه ایران، امکانات جدیدی در اختیار همسایگان نیز قرار می‌گیرد که می‌تواند به رشد و توسعه آنان کمک کند. در این بستر، عربستان حرف زیادی برای گفتن دارد.

آموزش مشارکت اجتماعی

حق نشر عکس na
Image caption کارتون اردشیر رستمی، ایران

پوریا عالمی در ستون طنز شرق ده قدم برای آموزش مشارکت اجتماعی قایل شده: ابتدا می‌رویم موبایل‌فروشی و یک‌موبایل با دوربین خوف می‌خریم. سپس می‌رویم در اینترنت و یک‌شناسه در فیس‌بوک یا اینستاگرام باز می‌کنیم. بعد با دقت زیاد مسایل اجتماعی را بررسی می‌کنیم و با معضلات جامعه آشنا می‌شویم. در گام چهارم لباس قشنگه‌مان را می‌پوشیم.

این طنزنویس افزوده: بعد با حضور در بطن جامعه، از نزدیک با معضلات و مشکلات جامعه، مثل کودکان‌کار، خیابان‌خواب‌ها، معتادان و... برخورد می‌کنیم. آن گاه بغض می‌کنیم. سپس برای حل ریشه‌ای مشکلات جامعه، از توی جیبمان موبایلمان را درمی‌آوریم و به‌صورت زیرساختی با کودکان‌کار و... عکس سلفی می‌اندازیم. و دز قدم هشتم در لحظه عکس قشنگمان را در اینترنت آپلود می‌کنیم.

ستون طنز شرق قدم های آخر را چنین بیان کرده: حالا چون برای حل مشکلات جامعه خیلی تحت فشار بوده‌ایم، به خودمان دوهفته مرخصی می‌دهیم. اما متاسفانه چون کودکان‌کار موبایل هوشمند و اینترنت ندارند، هرگز نمی‌توانند عکس سلفی‌شان را در اینترنت ببینند که عیبی هم ندارد و امیدواریم خیرین با اهدای اینترنت هوشمند نامحدود به کودکان‌کار و خیابان‌خواب‌ها، آنان را در این امر قشنگ سهیم کنند.

مطالب مرتبط