مرور روزنامه‌های صبح تهران؛ سه شنبه ۹ دی

روزنامه های امروز صبح تهران در سالگرد نهم دی، روزی که جنبش سبز در اعتراض به اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ سرکوب شد، به آن خاطره پرداخته اند. روزنامه هایی مانند کیهان و جوان و رسالت همایش گروهی از جناح اصولگرا را بزرگ داشته اند که در ساختمان سابق سفارت آمریکا در تهران سران جنبش سبز را «فتنه گران» خوانده و آن ها را از انتقام مردم برحذر داشته اند.

روزنامه های مستقل و میانه رو سخنان تازه رییس جمهور آمریکا در ابراز خوش بینی به آینده ایران و حتی محتمل بودن امکان افتتاح سفارت آمریکا در تهران را با اهمیت دیده و در مقالاتی به آن پرداخته اند. آلودگی شدید هوای شهرهای بزرگ شهر و افتتاح سازمان برنامه بخش های دیگر این روزنامه ها را به خود اختصاص داده است.

روابط ایران و آمریکا

حق نشر عکس na
Image caption تیتر و عکس صفحه اول آرمان

هرمیداس باوند در مقاله ای در آرمان نوشته: اوباما در سخنان خود اشاره کوتاهی نیز به امکان بازگشایی سفارت در ایران کرده است. در این باب باید گفت که این مساله به شرایط طرفین مربوط می‌شود؛ یعنی این شرایط و اوضاع و احوال است که نرخ پیشرفت مذاکرات و نحوه حرکت به سمت پیشرفت را به سیاستمداران دیکته می‌کند. درحال حاضر در وهله اول شرایط و مشکلات اقتصادی ایران و بعد بحران‌های منطقه و سرانجام مجموعه شرایط بین‌المللی ایجاب می‌کند که با حسن‌نیت هرچه زودتر مذاکرات سازنده به نتیجه برسد.

به نوشته این استاد دانشگاه: حل مشکلات با ایران برای دولت اوباما یک امر ضروری است. بنابراین شرایط برای هر دو کشور با دو زاویه متفاوت ولی تاحدودی مشابه از نظر ضرورت زمانی ایجاب می‌کند که با حسن‌نیت و در کوتاه‌ترین زمان در صدد مذاکرات سازنده برآیند. این یک امر بسیار طبیعی است که برخی از مسائل به یک حرکت تدریجی نیازمندند اما برخی از دیگر مسائل به اقداماتی فوری و ضروری نیاز دارند. در آن صورت و به محض اینکه مذاکرات سازنده شکل بگیرد و حتی قبل از اینکه به توافق دیپلماتیک نیز بینجامد، شاهد هجوم سرمایه‌گذاران خارجی به ایران خواهیم بود.

مقاله آرمان بدان جا رسیده که نه‌تنها سرمایه‌گذاران آمریکایی بلکه بهبود رابطه با آمریکا فضا را مهیا می‌سازد تا شرکت‌های اروپایی نیز که ملاحظاتی را برای آمریکا رعایت می‌کنند وارد فضای سرمایه‌گذاری در ایران شوند و این بدان معناست که چنین توافقی اولین آثار خود را در عرصه اقتصادی و مالی پدیدار خواهد کرد و به طریق اولی برقراری روابط دیپلماتیک و سیاسی را نیز می‌توان با تامل بیشتر پیش برد.

علی بیگدلی هم در مقاله ای در اعتماد نوشته: از اواسط مذاکرات هسته‌یی تاکنون در رفتار و گفتار باراک اوباما نشانه‌هایی حاکی از موافقتش برای امضای توافقنامه جامع هسته‌یی دیده شده و در این مدت نیز مساعدت‌های زیادی در خصوص روند مذاکرات هسته‌یی داشته است. او در مقابل فشارهای بسیاری ایستادگی کرده تا مذاکرات هسته‌یی به این مرحله برسد.

نویسنده با اشاره به گفته های تازه وزیر خارجه آمریکا نوشته اوباما تلاش می‌کند یکی از سه وعده انتخاباتی سال ٢٠١٢ خود به مردم آمریکا که عبارتند از: حل پرونده هسته‌یی، حل مساله سوریه و آشتی فلسطین و اسراییل را عملی سازد. به نظر می‌رسد برای آنها حل پرونده هسته‌یی کشورمان از دو مورد دیگر عملی‌تر و با اهمیت‌تر است.

مقاله اعتماد با اشاره به آن بخش از اظهارات اوباما پایان می گیرد که درباره حق ایران برای تقویت بنیاد نظامی خود بود: سرانجام اوباما دریافته است، ایران در محیط و کانونی بحرانی قرار گرفته و ثبات ایران به ثبات منطقه منجر می‌شود، بنابراین نیاز به تقویت بنیه نظامی خویش دارد. در عین حال اسراییل اکنون به‌شدت در موقعیتی لبریز از ناامیدی و ضعف است، روابط آمریکا و اسراییل هم نسبت به سال‌های گذشته بسیار متفاوت شده و دیگر مانند روابط دهه‌های ٨٠ و ٩٠ میلادی نیست.

در سالگرد نهم دی

کیهان در گزارش اصلی خود که تیتر صفحه اول این روزنامه را هم تشکیل می دهد ادعا کرده که در نهم دی سال ۸۸ این مردم بودند که در میدان انقلاب میلیون ها میلیون جمع شدند و به فتنه پایان دادند.

به ادعای کیهان: فتنه‌گران ابتدا به بهانه تقلب آمدند. بهانه‌ای که توانست عده‌ای از مردم را نیز با آنان همراه کند. اما هر چه زمان گذشت، روشن و روشن‌تر شد که ماجرا چیزی فراتر از انتخابات و ابهام در نتیجه آن است. اعتراض به نتیجه انتخابات کجا و آتش زدن بانک و مغازه و حمله وحشیانه به مردم بی‌گناه کجا؟!

این روزنامه گزارش داده: با کفش نماز جمعه خواندند، در روز قدس خوردند و آشامیدند و شعار دیکته شده تل‌آویو را (نه غزه نه لبنان جانم فدای ایران) سردادند و آمریکا از حضورشان در مراسم ۱۳ آبان استقبال کرد تا فتنه همچون غربالی شود و بی‌غرضها بدانند که داستان چیز دیگری است. عربده کشیدند و تاختند و آتش زدند. تا رسید و رسیدند به بزنگاه عاشورا. آنجایی که دیگر جای بی‌طرفی و سکوت و گم شدن در غبار فتنه نیست که اگر غباری هست، از میدان روشن نبرد است. هلهله کردند و عاشورائیان را سنگ باران و آن ملعون خداجویشان خواند تا حجت بر همگان تمام شود که در کدام سوی میدان ایستاده‌اند.

به نوشته کیهان: فرصتی برای بیانیه و تبلیغ نبود و نیازی هم، که خون خدا بعد از ۱۴ قرن هم کار خود را می‌کند و یزیدیان را رسوا می‌سازد. ده‌ها میلیون عاشق به خیابان آمدند تا همچون باران، شهر را بشویند. و باز هم این میدان انقلاب بود که یک بار دیگر خود را در حافظه تاریخ ثبت کرد. همانجا که میعادگاه عاشقان ثارالله شد تا با شعارهای کوبنده خود ثابت کنند میدان انقلاب هنوز هم میدان انقلاب است و امید آمریکا و انگلیس و اسراییل به فریب‌خوردگان، جز سراب نیست.

بازگشایی سازمان برنامه

حق نشر عکس na
Image caption کارتون اعتماد، تولیدات خودرو ایرانی و چینی

محمد تقوی در مقاله ای در فرهیختگان نوشته: به دلیل وقفه‌ای که از زمان انحلال سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی تا احیای دوباره آن به وجود آمد نباید انتظار داشت که این سازمان با همان کیفیت سابق دوباره به فعالیت بپردازد چراکه برخی بر این باورند که احیای دوباره سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی تاثیری مانند اثرات سابقش را در اقتصاد ندارد.

به نوشته این اقتصاددان: در صورتی که وجود چنین سازمانی به‌عنوان بازوی برنامه‌ریزی حتی اگر در شروع دارای ضعف باشد، برای اقتصاد کشور لازم و ضروری است. با اینکه سازمان مدیریت با دستور‌العمل جدید احیا شده است اما باز هم می‌تواند وظایف و نقش گذشته خود را در اقتصاد ایفا کند اما نه به آن کیفیت سابق، بلکه شاید کمی ضعیف‌تر. این ضعف نیز نتیجه همان وقفه چند ساله است؛ چرا که روزی این سازمان مرکز اقتصاددان‌های خبره بود و حالا دوباره باید از نو همه‌چیز را شروع کرد.

توصیه نویسنده مقاله فرهیختگان این است که: رئیس جدید سازمان مدیریت هم باید به دنبال جذب افراد جدید باشد و هم اینکه در حد توان از کارکنان سابق این سازمان استفاده کند. کیفیت کارکنان و معاونان این سازمان تا اندازه‌ای است که انتخاب هر کدام از آقایان نوبخت یا نجفی تفاوت چندانی در این سازمان نداشت؛ چرا که کار اصلی را بدنه پایین‌تر از مدیریت انجام می‌دهد. بنابراین توجه به بدنه کارشناسی این سازمان در احیای مجدد آن از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

هاشم پسران در مقاله ای در مردم امروز نوشته: فرآیند کاهش تورم خوب پیش رفته و وزارت اقتصاد و بانک مرکزی موفق شده اند در کنار هم سیاست هایی را در پیش گیرند که منجر به کاهش تورم شده است. با این همه باید توجه کنیم با وجود این کاهش، هنوز هم تفاوت نرخ تورم ایران با متوسط تورم جهانی فاحش است. این شکاف بزرگم در اقتصاد ایران با سایر اقتصادهای جهان مشکلات بسیاری در پی دارد.

این استاد دانشگاه کالیفرنیای جنوبی در ادامه مقاله خود نوشته: سیاستگذاران ایرانی هیچ گاه نباید تورم را رها کنند. به ویژه اینکه در ایران، سیاستمداران عادت دارند نرخ برابری ریال به دلار را ثابت نگه دارند. برای من جالب است چون این اتفاق با علم به اینکه نرخ تمامی ارزها در دنیا در حال تغییر است، صورت می گیرد.

در ادامه مقاله مردم امروز آمده: ما در ایران، هم در دوران قبل از انقلاب و هم بعد از آن، سعی کرده ایم نرخ برابری ریال به دلار را تا زمانی که توان داریم ثابت نگه داریم و نوسانش را کنترل کنیم. نتیجه این کــه در پایان این دوران با جهش قیمتی ارز مواجه شده ایم. بنابراین سیاستگذار در ایران باید در کنار حل مشکل تورم به مساله ارز هم توجه داشته باشد.

گره کور اجرای موسیقی

سما بابایی در گزارشی در مردم امروز نوشته: گره اجراهای زنده موسیقی باز هم کورتر شده است؛ آنقدرِ که پای ِ وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی هم به ماجرا کشیده شده. سردار احمدی مقدم به تازگی در حاشیه یکی از نشست های خود خبر داده که علی جنتی – وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی-ِ دو نامه به او داده تا نیروی انتظامی تکلیف یک سری مسایل را در حوزه موسیقی روشن کند. از جمله پرسیده بود که اگر این افراد حق اجرای برنامه ندارند؛ پس چه کسانی باید کنسرت بگذارند؟

به نوشته این گزارش: این اما تمام مساله ای نیست که ارشاد این روزها با نیروی انتظامی دارد. اداره املاک مدتی از مجوز برای برگزاری کنسرت ها امتناع می کرد همچنین از ممنوع ِ الکار شدن ِ تعداد زیادی از چهره ِ های موسیقی توسط این نهاد گزارش می آمد؛ حالا البته اداره ی اماکن نیروی انتظامی به ِ صورت ِ موقت امکان برگزاری کنسرت ِ ها را داده است و دو طرف مناقشه می گویند که تفاهم نامه ای در دست تدوین دارند که به زودی به تصویب خواهد رسید؛ اما صرف نظر از نتیجه این تفاهم نامه؛ به نظر می رسد شرایط ِ اجرای کنسرت بار دیگر سخت تر شده است.

گزارش مردم امروز نشان می دهد: در ۶ ماهه دوم سال؛ کنسرت چندانی برگزار نمی شود. از دو ماه ایام عزاداری برای سالار شهیدان اگر بگذریم؛ امسال نیمه دوم بهمن هم به خاطر همزمانی با جشنواره موسیقی امکان برگزاری هیچ کنسرتی نیست از دهم اسفندماه هم ایام فاطمیه شروع خواهد شد؛ چرا که همچنان تکلیف موسیقی بعد از ۳۶ سال مشخص نیست.

کاش بادی بوزد و بارانی ببارد

حق نشر عکس na
Image caption کارتون محمد طحانی، آرمان

سیدعلی میرفتاح در اعتماد نوشته: هوا آلوده است و تا دو روز دیگر هم آلوده می‌ماند. آلودگی چیزی نیست که پنهان بماند و ملت متوجهش نشوند. در خبرها هم نیاید همین که نفس بکشیم و به سرفه بیفتیم و سردرد بگیریم و آب از سر و چشم‌مان راه بیفتد، می‌فهمیم که هوا کثیف و مسموم است و ممکن است روی جسم و روح‌مان تاثیر جبران‌ناپذیر بگذارد. منتها فقط می‌فهمیم و کاری نمی‌کنیم و برای پاک شدن هوا پا از روی مار برنمی‌داریم. به قول عبید، دور از جان، به مار که برسیم می‌گوییم دریغ مردی و سنگی.

به نوشته این مقاله: انگار وظیفه آمریکایی‌ها، یا مریخی‌ها، یا ملائکه است که نازل شوند و هوای شهرمان را سالم کنند. انگار فقط باد است که باید بوزد و ما را از این شرایط نکبت‌بار نجات دهد. اگر باد نوزد، این شهر را گند هم بردارد و نفس هم نتوانیم بکشیم امکان ندارد شخصا به فکر چاره بیفتیم و به سهم خود هوا را تمیز کنیم.

سوگنامه اعتماد بدان جا رسیده که دم غروب که ترافیک سنگین و اعصاب خرد‌کن شهر را می‌بینیم، می‌فهمیم که هیچ‌کس جز غر زدن، کاری نمی‌کند و قدمی برای پاک شدن شهرش برنمی‌دارد. انگار هیچکس مسوولیتی در این باره به گردن ندارد و احساس هم نمی‌کند که وظیفه‌یی دارد. یک وقت آدم کاری نمی‌کند اما عذاب وجدان دارد و در درونش ناراحت است که چرا کاری نمی‌کند، اما خوشبختانه در شهر ما هیچ کس عین خیالش نیست و با روان آسوده به کثیف کردن شهرش مشغول است. به هر کس حرف بزنی قیافه حق به جانب می‌گیرد و گناه را گردن بقیه و در راس بقیه به گردن دولت می‌اندازد.

قانون غیب می کنیم

حق نشر عکس na
Image caption کارتون سلمان طاهری، شهروند

شهرام شهیدی در ستون طنز شهروند نوشته: مد‌یرعامل شرکت بیمه آسیا که گفته با توجه به نرخ‌گذاری د‌یه بر مبنای قیمت شتر، سرمایه‌گذاری شرکت‌های بیمه د‌ر صنعت پرورش شتر ضروری است. یعنی شتر را ارزان کنند‌ قیمت جان ما می‌آید‌ پایین؟ یعنی از این به بعد‌ از بچه یک پرورش‌د‌هند‌ه شتر بپرسید‌ پد‌رت چه‌کاره است خواهد‌ گفت د‌د‌ی د‌ر بیزینس کاهش قیمت د‌یه نقش د‌اره یا گم‌کنند‌ه قیمت د‌یه هستند‌ ایشان!

به نوشته این طنزنویس: - فقط این نیست که. ما د‌ر حوزه قانون هم می‌توانیم کل یک قانون را غیب کنیم. کاری که ما با قانون می‌کنیم د‌یوید‌ کاپرفیلد‌ – ترد‌ست مشهور- با مجسمه آزاد‌ی د‌ر آمریکا نکرد‌ه. برای نمونه ما قانونی د‌اریم که می‌گوید‌ ۶ماه تا ۳‌سال حبس د‌ر انتظار کسانی است که با اسناد‌ جعلی کارت معافیت سربازی گرفتند‌. بعد‌ ما به‌عنوان وزیر ورزش می‌آییم چه کار می‌کنیم؟ نامه می‌زنیم به ستاد‌ کل نیروهای مسلح می‌گوییم قربان قانون را بی‌خیال . اصلا قانون را گم‌وگور کنید‌ که این فوتبالیست‌های بیچاره و گرفتاری که طفلک‌ها کارت پایان خد‌مت‌شان را جعل کرد‌ه‌اند‌، بتوانند‌ با تیم‌ملی بروند‌ د‌ر مسابقات جام ملت‌ها بازی کنند‌.

در پایان طنز شهروند آمده: خب د‌رست است که ستاد‌ با این موضوع مخالفت کرد‌ اما وزارتخانه ورزش ما که باید‌ منشأ آموزش پهلوانی باشد‌ فرتی قانون را گذاشت د‌ر کوزه و مرام و پهلوانی و صد‌اقت و د‌رستی را هم یکجا گم کرد‌ که د‌و نفر بروند‌ استرالیا بزنند‌ زیر توپ.

مطالب مرتبط